Ocieplanie budynku. Skuteczne metody zapobiegania mostkom termicznym

2010-02-24 10:33
Skuteczne metody zapobiegania mostkom termicznym
Autor: Grzegorz Otwinowski

Każdy właściciel domu czy budynku komercyjnego dąży do obniżenia kosztów ogrzewania. Jednym ze sposobów na wymierne oszczędności jest właściwie wykonana izolacja termiczna ścian zewnętrznych zapobiegająca mostkom cieplnym.

Skuteczne metody zapobiegania mostkom termicznym
Autor: Grzegorz Otwinowski

Zamocowanie ocieplenia

Właściwe funkcjonowanie systemu ociepleń zależy od jego poprawnego zamocowania. Jedną z podstawowych zasad, którymi powinni kierować się wykonawcy systemów termoizolacyjnych jest unikanie mostków cieplnych, czyli przerw w izolacji. Nie da się ich wyeliminować zupełnie, można jednak spróbować ograniczyć ich liczbę, a co za tym idzie, ograniczyć ujemne oddziaływanie na bilans energetyczny budynku. Trzeba tylko starannie zaprojektować i zainstalować termoizolację.

Zobacz koniecznie: Polska w termowizyjnym obiektywie

Ocieplenia: sprawdzone metody

Wojciech Szczepański ekspert ze Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń zaleca, by w projekcie technicznym ocieplenia znalazły się dokładne wyliczenia rodzaju i grubości termoizolacji oraz projekty wykonania detali wszystkich miejsc nietypowych, charakterystycznych dla konkretnej elewacji, w których mogą tworzyć się mostki termiczne.
– Gotowe opracowane rozwiązania szczegółów są zwykle dostępne u dostawców systemów ociepleniowych - w takim wypadku projektant ogranicza się często do wyboru określonych rozwiązań, ewentualnie ich adaptacji do konkretnego obiektu. I chociaż nie wszystkie mostki można wyeliminować, z pewnością można zmniejszyć ich niekorzystny wpływ na izolacyjność ścian – podkreśla Wojciech Szczepański.

Istnieją sprawdzone metody zapobiegające powstawaniu mostków termicznych. Są wśród nich:

  1. Staranne i dokładne mocowanie płyt termoizolacyjnych. Jeśli po zakończeniu klejenia okaże się, że pomiędzy płytami są szczeliny, trzeba je dokładnie wypełnić niskorozprężną pianką PU.
  2. Ocieplanie ścian fundamentowych oraz cokołów. Ścianę fundamentową należy zabezpieczyć materiałem termoizolacyjnym o niskiej nasiąkliwości (np. XPS), od ławy fundamentowej do miejsca, w którym zaczyna się właściwe ocieplenie. Płyty poniżej gruntu trzeba dodatkowo chronić przed wilgocią i wodami podziemnymi.
  3. Prawidłowe obróbki wokół okien. W nowych obiektach okna są płytko osadzone w ścianie, wystarczy więc wykonać odpowiednią obróbkę ościeży oraz właściwie zamontować podokienniki. W starszych budynkach, w których stolarka okienna jest zwykle głębiej osadzona, możliwości są mniejsze. W takim wypadku ościeża należy ocieplić materiałem termoizolacyjnym o jak najniższym współczynniku przewodności cieplnej i o takiej grubości, na jaką pozwala osadzenie okna.
  4. Połączenie ściany zewnętrznej z połacią dachu. Nalezy je wykonać w sposób gwarantujący zachowanie ciągłości warstwy termoizolacyjnej. Dotyczy to zarówno dachów płaskich, jak i spadzistych. Gotowe warianty technicznych rozwiązań takich połączeń są dostępne u producentów systemów ociepleń.
  5. Fachowa obróbka płyt balkonowych. Mocowanie balkonu to miejsce, w którym nie uniknie się mostków termicznych. Istnieją jednak systemowe rozwiązania ociepleniowe, które znacznie redukują ich negatywny skutek. Takie rozwiązania coraz częściej stosuje się w nowo projektowanych obiektach już na etapie wylewania konstrukcji balkonu. W budynkach już istniejących możliwości skutecznej termoizolacji balkonu są znacznie ograniczone. Jedyna dobra metoda to wykonanie – z obu stron płyty balkonowej – warstwy ocieplenia o jak najniższym współczynniku przewodności cieplnej. Dodatkowo trzeba zabezpieczyć balkon przed wnikaniem wody: zaizolować krawędzie przy ścianie oraz wykończyć powierzchnię, np. płytkami ceramicznymi.
  6. Wzmocnione ocieplenie zamocowań balustrad, markiz, zadaszeń, etc. Wszelkie elementy konstrukcyjne tego typu muszą przechodzić przez warstwę termoizolacji, są to więc punktowe mostki termiczne. Dlatego też powinny zostać w projekcie uwzględnione (muszą być rysunki detali), natomiast w trakcie realizacji wyznaczone jeszcze przed zamocowaniem ocieplenia. Wpływ takich mostków można zminimalizować stosując tzw. wkładki termoizolacyjne o bardzo dobrej izolacyjności. Wkładki są bardziej wytrzymałe na ściskanie i słabiej się odkształcają niż tradycyjne płyty termoizolacyjne.
  7. Zabezpieczenie miejsc mechanicznego mocowania płyt termoizolacyjnych. W ramach montażu ocieplenia, nie zawsze wystarczy samo przyklejanie płyt termoizolacyjnych. Niezbędne jest wzmocnienie połączenia poprzez mocowanie kołkami. Wymaganie to dotyczy m.in. wysokich budynków (łączniki mechaniczne trzeba stosować przynajmniej od poziomu 8 metrów) albo ścian z tzw. nienośnym podłożem, np. pokrytych starym tynkiem. Liczbę, rodzaj i rozmieszczenie łączników określa projektant. Najlepsze są łączniki o specjalnej konstrukcji, która ogranicza przenikanie ciepła. Można też zastosować tzw. „termodyble” – kołki umieszcza się w uprzednio wykonanym zagłębieniu, a po wbiciu czy wkręceniu trzpienia całość zatyka się krążkiem z wełny lub styropianu. Takie rozwiązanie praktycznie eliminuje punktowe mostki cieplne pochodzące od łączników.
  8. Odpowiednie zamocowanie dodatkowych elementów na ocieplonej elewacji. Punktowe mostki termiczne tworzą się również w miejscach, w których do ocieplonej elewacji mocujemy dodatkowe elementy – ozdobne lub praktyczne, takie jak np: tablice adresowe, oprawyoswietleniowe czy syreny alarmów. Najlepiej umieszczać je więc na specjalnych podkładkach, które powinny być przewidziane w projekcie. Jeśli nie ma takiej możliwości, można wkręcić w płytę termoizolacyjną specjalne elementy mocujące wykonane z tworzywa. Ich zastosowanie nie prowadzi do powstawania mostków, a jednocześnie nie obciąża elewacji i gwarantuje zachowanie jej estetycznego wyglądu.

Izolacja termiczna jest skuteczna

...tylko wtedy, gdy zachowana jest jej ciągłość. Gwarancją jak najmniejszej liczby błędów, związanych z przerwami w izolacji jest profesjonalizm wykonawcy ocieplenia. Dlatego przed wyborem ekipy wykonawczej warto kierować się nie tylko referencjami. Należy sprawdzić, czy pracownicy danej firmy mają świadectwa przeszkolenia wydane przez dostawcę stosowanego systemu dociepleń. Poza tym, najlepszy nawet wykonawca powinien być nadzorowany, a jego praca poddawana kontroli na każdym etapie.

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) to organizacja branżowa czołowych polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Celem stowarzyszenia jest upowszechnienie kompletnych rozwiązań technologicznych o udokumentowanej jakości, gwarantujących komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Stowarzyszenie promuje również prawidłowe wykonawstwo robót elewacyjnych oraz właściwe standardy eksploatacji systemów ociepleń.

Więcej informacji na temat wełny mineralnej oraz innych dobrze znanych oraz nowych materiałów izolacyjnych znajdziesz w serwisie www.muratorplus.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej