Naturalna izolacja BATIPLUM

2007-05-31 16:33

Produkt jest dostępny w dwóch wersjach - BATIPLUM® mur (do ścian) i BATIPLUM® toiture (do pokryć dachowych). Mata izolacyjna ma unikalny skład (kacze pierze, włókna tekstylne oraz wełnę). Łączy w sobie walory naturalne z technicznymi. Każdy z tych składników odgrywa ściśle określoną rolę. Pierze jest wydajnym materiałem do izolacji cieplnej, który magazynuje znaczną ilość powietrza oraz jest paroprzepuszczalna.

Nowa izolacja na rynku

Firma NAPTURAL® wprowadziła na rynek nowy, chroniony patentem materiał izolacyjny dla budownictwa o nazwie BATIPLUM®. Produkt jest dostępny w dwóch wersjach - BATIPLUM® mur (do ścian) i BATIPLUM® toiture (do pokryć dachowych). Mata izolacyjna ma unikalny skład (kacze pierze, włókna tekstylne oraz wełnę) łączący ona w sobie walory naturalne z technicznymi. Izolacja w 70% składa się ze specjalnie zabezpieczonego kaczego pierza pod nazwą Oeko-Tex standard 100, w 20% z termotopliwych włókien tekstylnych oraz w 10% z poddanej obróbce higienicznej wełny.

Każdy z tych składników odgrywa ściśle określoną rolę. Pierze jest wydajnym materiałem do izolacji cieplnej, który magazynuje znaczną ilość powietrza oraz ma "zdolność oddychania". Wełna jest jedynym włóknem naturalnie skręconym, co powoduje, że mata charakteryzuje się naturalną, stałą elastycznością. Ten skręt pozwala jej zatrzymywać dużą ilość powietrza. Oba te składniki mają też bardzo dużą zdolność pochłaniania wilgoci z powietrza. Regulują one wilgotność poprzez wchłanianie nadmiaru wilgoci, który następnie oddają stopniowo podczas suchej pogody. Włókna tekstylne zapewniają wiązanie pomiędzy wełną i pierzem, dzięki czemu można uniknąć stosowania żywic.

Uniwersalna izolacja: i ocieplanie, i wyciszanie

BATIPLUM® jest uniwersalnym materiałem izolacyjnym stosowanym do izolacji cieplnej (λ = 0,04 W/(mK)), akustycznej (absorpcja akustyczna ścianki działowej wykonanej z 2BA 13 i z BATIPLUM® mur 40 mm wynosi 39 dB). Jest to produkt plastyczny i stabilny mimo upływu czasu. Łatwo go ciąć i układać. Nie wymaga on żadnego szczególnego zabezpieczenia ścian czy pokrycia dachowego. Nadaje się do wszelkich zastosowań, zarówno w budynkach nowo wznoszonych jak i przy renowacji budynków już istniejących. Materiał ten odpowiada specyfice podejścia HQE (Haute Qualité Environnement) uwzględniającego bardzo wysokie wymagania w dziedzinie ochrony środowiska, ponieważ nadaje się do recyklingu co oznacza, że może być ponownie wprowadzony na linię produkcyjną. Jest więc przyjazny dla środowiska, a dodatkowo nie powoduje podrażnień i nie jest toksyczny ani dla wykonawcy robót, ani dla mieszkańców budynku.


Produkt zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Palmares de l'Innovation 2002, przyznaną przez pismo Le Moniteur, w kategorii "Przedsiębiorstwo a poszanowanie środowiska". To świadectwo jakości w ostatnim kwartale 2003 roku uzupełni homologacja francuskiego Ośrodka Naukowo-Technicznego Budownictwa CSTB.

Naturalna izolacja BATIPLUM
Autor: brak danych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej