Mocowanie styropianu przy ocieplaniu budynków. Nowe kotwy Baumitu do mocowania płyt styropianowych

2012-08-08 10:46
kotwa do mocowania styropianu baumit
Autor: Baumit

Kotwy Baumit do mocowania styropianu przy ocieplaniu budynków nie dziurawią płyt styropianowych, a co za tym idzie nie powodują powstawania mostków termicznych przy termomodernizacji

Opatentowana przez firmę Baumit technologia mocowania płyt styropianowych za pomocą kotew Baumit StarTrack Orange pozwala na mocowanie styropianu do murów nośnych z osłabioną warstwą wierzchnią i  do istniejącego ocieplenia budynku. Kotwy Baumit do mocowania styropianu dostępne w 5 odmianach. Wybór kotwy zależy od rodzaju podłoża. Różnica pomiędzy tradycyjnymi kotwami do mocowania płyt styropianowych a kotwami Baumit StarTrack Orange polega na tym, że kotwę Baumit StarTrack Orange wbija się do muru nośnego, a później do kotwy za pomocą zaprawy klejowo-szpachlowej przyklejana jest płyta styropianowa. Mocowanie styropianu odbywa się bez dodatkowego kołkowania.

Baumit StarTrack Orange można stosować do murów z betonu komórkowego (głębokość kotwienia min. 65mm), z cegły pełnej i pustaka ceramicznego szczelinowego (głębokość kotwienia min. 40mm).

schemat mocowania styropianu kotwy baumit
Autor: Baumit

Kotwa Baumit StarTrack Orange wykonana z poliamidu. Długość stalowego trzpienia - 88 mm. Przy mocowaniu styropianu kotwy należy rozmieszczać w odstępach 40 cm na powierzchni ściany. Odległości maksymalne od listwy startowej i krawędzi ocieplanego budynku czy okna powinny wynosić 10 cm. Zużycie kotew przy ocieplaniu budynku przy zalecanym rozmieszczeniu jest na poziomie ok. 6 sztuk na m².

Przy mocowaniu płyt styropianowych nowymi kotwami przy ocieplaniu budynku nie powstają mostki termiczne. Kotwienie płyt styropianu w taki sposób nie powoduje widocznych śladów po kołkach na elewacji.

Zasady montażu płyt styropianowych nowymi kotwami Baumit

1. Upewnić się, czy podłoże na które będą mocowane płyty styropianowe jest czyste, nośne, suche i oczyszczone z wykwitów i luźnych zanieczyszczeń.

2. Nanieść na ścianę ocieplanego budynku schemat mocowania kołków. Można do tego wykorzystać sznur do znakowania lub wyznacznik pionu. Kotwy należy rozmieścić w maksymalnych odstępach 40x40 cm, zachowując odległość 10 cm od pionowej krawędzi budynku oraz profilu cokołowego.

3. Wywiercić otwory o głębokości min. 10 cm.

4. Umieścić w przygotowanych otworach kotwy, a następnie zamocować je poprzez wbicie stalowego trzpienia.

5. Bezpośrednio przed przyklejeniem płyt styropianowych na kotwy należy nałożyć placki zaprawy klejowo-szpachlowej o grubości 1-2 cm.

6. Płyty styropianowe przyklejane na zaprawę klejowo-szpachlową. Zaprawę należy nanieść punktowo wzdłuż krawędzi płyty oraz w 3 punktach na jej powierzchni i osadzić metodą „mokre na mokre”, czyli na świeży klej na kotwach.

Cena brutto kotwy montażowej Baumit StarTrack Orange to 922,50 zł za karton 300 szt.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej