Izolacja z korka ekspandowanego i zrównoważony rozwój

2015-05-12 18:00
Izolacja z korka ekspandowanego
Autor: Krzysztof Zięba Przykładowy przekrój przez ścianę z izolacją z korka ekspandowanego prezentowany na targach w Lizbonie

Korek ekspandowany to naturalny materiał izolacyjny o przewodności cieplnej porównywalnej z właściwościami styropianu i wełny mineralnej

Korek jako materiał do izolacji ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz jako sposób na wykończenie elewacji był prezentowany na portugalskich targach budowlanych TECTONICA. W Polsce najbardziej znane firmy sprzedające korek w różnej postaci i do różnych zastosowań to Dom Korkowy oraz korkowy.pl, więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie internetowej portugalskiego stowarzyszenia SOFALCA (Sociedade Central de Produtos de Cortica).

Ekspandowany korek izolacyjny produkowany jest ze ścinków kory z dębu korkowego. Surowiec ten jest poddawany obróbce termicznej w temperaturze ok. 335 stopni Celsjusza i pod wysokim ciśnieniem. W takich warunkach kawałki korka powiększają swoją objętość. Proces porównywany bywa do pęcznienia prażonej kukurydzy. Równocześnie z ziaren wydzielają się naturalne żywice (suberyna). Suberyna działa jak syntetyczne lepiszcze, spajając kawałki korka w całość. Po dwudziestu minutach proces jest zakończony, a bloki aglomeratu po wystudzeniu można ciąć na płyty o wymaganych rozmiarach (10x500x1000mm, 200x500x1000 i inne).

Gęstość korka ekspandowanego: < 120 Kg/m3
Współczynnik przewodzenia ciepła λ: 0,037 - 0,040 W/mK
Współczynnik pochłaniania dźwięku dla 500 Hz: 0,33
Klasa reakcji na ogień: E
Zakres temperatur: - 180 °C do + 140 °C
Zgodność z EN ISO 717-1 w zakresie izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych i EN ISO 717-2 w zakresie izolacyjności akustycznej od dźwięków uderzeniowych.
 
Jedną z głównych zalet korkowej izolacji jest jej minimalny wpływ na środowisko. Pozyskiwanie korka nie wymaga wycinki drzew, w niektórych fabrykach (np. portugalskiej firmy Amorim Isolamentos) do podgrzewania ziarna korkowego wykorzystuje się piece opalane odpadami produkcyjnymi. Pozostałości płyt nadają się w 100% do recyklingu. Produkt jest bezpieczny dla alergików. Producenci wśród zalet wymieniają także stabilność wymiarową, brak toksycznych oparów w razie pożaru, odporność na temperaturę, szkodniki i wilgoć. Wadą jest stosunkowo wysoka cena (przykładowe ceny wiosną 2015: 1 m2 płyty 10x500x1000mm ok. 18 zł, 1 m2 płyty 200x500x1000mm ok. 420 zł).

Ekspandowany korek stosowany jest m.in. jako izolacja ścian wewnętrznych i zewnętrznych oraz dachów płaskich i spadzistych.Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej