ICE Kraków. Izolacja konstrukcji dachu i fasad

2015-05-28 9:43
budowa ICE Kraków
Autor: Ryszard Strojnowski, dzięki uprzejmości ICE Kraków Budowa Centrum Kongresowego ICE Kraków. Widoczna konstrukacja dachu

Gmach Centrum Kongresowego ICE Kraków zbudowano według koncepcji zespołu projektowego: Ingarden & Ewy Architekci z Krakowa oraz Arata Isozaki & Associates z Tokio. Projekt wybrało międzynarodowe jury w konkursie architektonicznym zleconym przez Miasto Kraków. Na szczególną uwagę w obiekcie zasługują fasada budynku oraz dach - pofalowane i dynamiczne w formie. Do izolacji skomplikowanych konstrukcji wykorzystano płyty z wełny skalnej Rockwool.

Monrock Max - izolacja i bezpieczeństwo pożarowe dachu

W Centrum Kongresowym ICE Kraków zastosowano ok. 8000 m² tego materiału grubości 100 mm (w dwóch warstwach), wykorzystanego do izolacji dachu o konstrukcji stalowej z poszyciem z blachy aluminiowej łączonej na rąbek stojący. Monrock Max to płyty z wełny skalnej, przeznaczone jako niepalne ocieplenie stropodachów niewentylowanych (dachów płaskich) bezpośrednio pod powłokowe pokrycia dachowe (w układzie izolacji jednowarstwowym lub dwuwarstwowym), zalecane do dachów standardowych, dla których nie przewiduje się specjalnych wymagań eksploatacyjnych.
O wyborze izolacyjnych płyt dachowych Rockwool przy budowie ICE Kraków zadecydowały m.in. właściwości materiału - najwyższa klasa reakcji na ogień – A1.
Zastosowanie skalnej wełny zapewnia bezpieczeństwo każdego rodzaju dachu płaskiego, niezależnie od użytego materiału pokryciowego.

Podstawowe parametry techniczne płyt izolacyjnych Monrock Max:
Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła: λD =  0,039 W/mK
Obciążenie charakterystyczne ciężarem własnym: 1,30 kN/m³
Klasa reakcji na ogień: A1
Naprężenie ściskające przy 10% odkształceniu względnym: ≥ 40 kPa
Nasiąkliwość wodą przy krótkotrwałym zanurzeniu: ≤ 1,0 kg/m²
Nasiąkliwość wodą przy długotrwałym zanurzeniu: ≤ 3,0 kg/m²
Siła ściskająca pod obciążeniem punktowym dającym odkształcenie 5 mm: ≥ 400 N
Wytrzymałość na rozciąganie prostopadłe do powierzchni: ≥ 7,5 kPa

niepalne płyty izolacyjne do izolacji dachów
Autor: Rockwool Płyty izolacyjne Monrock Max
fasada wentylowana ICE Kraków
Autor: Ryszard Strojnowski, dzięki uprzejmości ICE Kraków ICE Kraków w budowie - montaż elementowej fasady wentylowanej z izolacją z wełny mineralnej

ICE Kraków - fasada wentylowana z Wentirock F

Wentirock to płyty z wełny skalnej z utwardzoną wierzchnią warstwą. Tworzą niepalne ocieplenie, a jednocześnie izolację akustyczną ścian zewnętrznych z elewacją z paneli, np. blacha, siding, deski, ścian zewnętrznych z elewacją z kamienia czy szkła.
W Centrum Kongresowym ICE Kraków ten rodzaj materiału izolacyjnego (4500 m²) wykorzystano w konstrukcji fasady wentylowanej, elementowej. Do wykończenia elewacji wybrano natomiast szkło i blachę tytanowo-cynkową, uzupełnione płytami ceramicznymi i kamiennymi: granitem, wapieniem i piaskowcem, które nawiązują do budulców, tworzących historię architektury Wzgórza Wawelskiego.

Podstawowe parametry techniczne Wentirock:
Współczynnik przewodzenia ciepła: deklarowany λD=  0,037 W/mK, obliczeniowy λ =  0,038 W/mK
Obciążenie charakterystyczne ciężarem własnym: dla gr. < 80 mm 1,10 kN/m³, dla gr. > = 80 mm 0,81 kN/m³ to 0,75 kN/m³
Klasa reakcji na ogień: A1

Wnętrza w ICE Kraków - sufity podwieszane

Do wykończenia wnętrz krakowskiego Centrum Kongresowego zastosowano materiały Rockfon - akustyczne sufity monolityczne Mono Acoustic (7000 m²) oraz Sonar X (300 m²). 

płyty izolacyjne wentirock
Autor: Rockwool Izolacja Wentirock
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej