Dachy: Ekologiczna izolacja termiczna

2009-03-31 10:20

Płyty są produktem drewnopochodnym, wykorzystywanym jako materiał izolacyjny w budownictwie.

Thermoblok to naturalny materiał do izolacji cieplnej dachów, ścian i stropów. Stosowany jest głównie pomiędzy elementami konstrukcyjnymi. 
Płyty zapobiegą nagrzewaniu się budynków. Szczególne znaczenie ma to w pomieszczeniach znajdujących się na poddaszu. Powierzchnia dachu jest narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, absorbuje duże ilości energii cieplnej, którą następnie oddaje do pomieszczenia. Temperatura powietrza pod dachem może nawet przewyższyć temperaturę na zewnątrz. Latem, w przypadku ciemnego pokrycia, po południowej stronie dachu może ona sięgnąć do 100oC.

Ważną cechą płyt jest pojemność cieplna, która powoduje, że gorące powietrze zatrzymywane jest w warstwie izolacji aż do 12 godzin. To pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz budynku i oszczędność energii elektrycznej potrzebnej do chłodzenia pomieszczeń. Również skutecznie zatrzymuje ciepło w sezonie zimowym, co z kolei umożliwia zdecydowaną redukcję kosztów związanych z ogrzewaniem.

Płyty produkowane są metodą mokrą, która w przeciwieństwie do metody suchej, wymaga dodatkowego stosowania klejów w procesie produkcji i nie powoduje emisji substancji niebezpiecznych. Produkt ma klasę higieny E 1, określającą dopuszczalną zawartość związków toksycznych zawartych w klejach i żywicach.

dane techniczne
wymiary (dł./szer.) [mm] 1200/600, 1200/800
grubość [mm] 20, 40, 55, 60, 80, 100
współczynnik przewodzenia ciepła λ [W/(mK)] ≤0,040
opór cieplny R [(m2K)/W] 0,45; 0,90; 1,25; 1,35; 1,85; 2,30
gęstość [kg/m3] 170 ±10%
wytrzymałość na ściskanie [kPa] ≥40
nasiąkliwość powierzchniowa [kg/m2] ≤1,0
klasa higieny E 1
klasa reakcji na ogień E
normy PN-EN 13171

Ekologiczna płyta izolacyjna
Autor: UNICO Sp. z o. o.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej