Biurowce. Panel akustyczny Oktav - panaceum na uciążliwy hałas w przestrzeni biurowej

2012-03-02 14:05
Panel akustyczny Oktav panaceum na uciążliwy hałas w biurze
Autor: Kinnarps Polska Panel akustyczny Oktav ogranicza uciążliwy hałas

Biuro typu open space generuje hałas - dźwięk łatwo się w nim rozchodzi i odbija od twardych powierzchni ścian, sufitów, podłóg czy okien. Efektem jest pogłos, co uniemożliwia koncentrację. Aby temu zaradzić, stworzono nowy model paneli akustycznych - Panel Oktav. Powstał on, przede wszystkim z myślą o specyficznych warunkach pracy biurowej, ale dla Kinnarps liczy się również troska o środowisko, dlatego do produkcji panelu użyto tworzywa re:fill.

 Aż 57% osób pracujących w otwartych przestrzeniach i biurach typu open space uznaje poziom panującego w nich hałasu za uciążliwy. Tak mówią wyniki badania przeprowadzonego w 2009 roku, w którym wzięło udział ponad 500 członków Szwedzkiego Związku Nauczycieli, Szwedzkiej Federacji Nauczycieli oraz Szwedzkiego Związku Dziennikarzy. Rezultaty przeprowadzonego badania skłoniły firmę Kinnarps do stworzenia nowego panelu akustycznego, którego stosowanie w otwartych przestrzeniach biurowych pozwoli na ograniczenie panującego w nich hałasu. Autorem projektu nowego panelu akustycznego Kinnarps jest Christian Halleröd

– Dźwięk otoczenia ma znaczny wpływ na naszą wydajność i zdolność do koncentracji. Hałas oznacza nie tylko większą podatność na stres czy bóle głowy albo utrudnienie pracy – w dłuższej perspektywie może prowadzić również do problemów z ramionami, karkiem i szyją.  Gdy projektowałem panel Oktav, chciałem stworzyć coś przyjaznego dla oka i dla środowiska, a przede wszystkim coś, co pomoże wprowadzić pewien element harmonii do biura – mówi Christian Halleröd, projektant panelu Oktav.

Przestrzeń biurowa - ważna nie tylko oszczędność miejsca

Obecnie coraz częściej spotyka się różne typy przestrzeni biurowych –  liczy się nie tylko oszczędność miejsca, ale również nacisk na swobodę wymiany twórczych pomysłów, sprawna komunikacja i współpraca. Biuro typu open space pozostaje jednak wciąż przestrzenią, gdzie dźwięk rozchodzi się stosunkowo łatwo, odbijając się od twardych powierzchni ścian, sufitów, podłóg i okien. Powoduje to pogłos i uniemożliwia koncentrację. Można jednak temu skutecznie zaradzić dzięki zastosowaniu paneli akustycznych. Panel akustyczny Oktav został stworzony przede wszystkim z myślą o specyficznych warunkach środowiska biurowego, lecz dla Kinnarps ważna była również kwestia ekologii, dlatego do produkcji panelu stosuje się przyjazne środowisku tworzywo re:fill. Panel akustyczny Oktav będzie w sprzedaży od 1 maja 2012 r.

Panel akustyczny - tworzywo i kolory

Oktav oferowany jest w różnych harmonizujących ze sobą kolorach i w kilku rodzajach materiałów: Delta, Blazer i Mistika oraz wykonany jest z ekologicznego tworzywa re:fill.  Panel Oktav jest lekki i łatwy do zaczepienia na ścianie.
– Kilka takich paneli można zestawić ze sobą i utworzyć interesujące wzory urozmaicające biurową codzienność, a dostępne różne opcje kolorystyczne pomogą nadać przestrzeni nieco dynamiki – mówi Christian Halleröd.

Biuro - pożądana wysoka absorpcja dźwięku 

Panel Oktav spełnia wymogi certyfikatu ISO 11654 i charakteryzuje się wysoką absorpcją dźwięku (klasa A). Powierzchnia absorpcji dźwięku jest określana za pomocą równania Sabine’a, które umożliwia określenie czasu pogłosu oraz jego zależności od rozmiaru pomieszczenia.
– Dzięki temu jesteśmy w stanie precyzyjnie określić, ile paneli Oktav powinno znaleźć się w danym pomieszczeniu – mówi Tobias Hendén, Product Manager Kinnarps AB.
Biurowce mogą zatem być wyposażane w taką liczbę paneli, jaka rzeczywiście umożliwi redukcję pogłosu. 

O outorze projektu panela akustycznego Oktav

Firma Christian Halleröd Design (CHD) została założona w 1998 roku w Sztokholmie, w Szwecji. Oferuje ona usługi z zakresu projektowania obiektów o różnej specyfice i wielkości – od projektowania mebli po aranżację powierzchni sklepowych i projektowanie wnętrz. Kieruje się przede wszystkim odpowiednim doborem materiałów, stawia na zrozumienie potrzeb klienta i uwzględnia jego preferencje przy kreacji danego obiektu. Dzięki temu oferuje wyraziste produkty wysokiej jakości, w pełni spersonalizowane.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej