Rewolucja na fasadach budynków

2009-11-26 10:58
Rewolucja na fasadach budynków
Autor: DuPont Poland Sp. z o.o.

Nowe zastosowanie wykonanych na wymiar paneli na fasady budynków zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych.

DuPont™ Corian® jest materiałem kompozytowym wykorzystywanym m.in. do wykonywania płaskich i zaokrąglonych aplikacji powierzchniowych w obiektach mieszkalnych, publicznych i komercyjnych. Jest stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Jest stosowany na całym świecie przez architektów i projektantów w celu stworzenia wnętrz, mebli, oświetlenia i architektonicznych rozwiązań. Materiał jest znany na rynku od 40 lat, od 20 lat zaczął być wykorzystywany na fasady (materiał po 20 latach użytkowania nie stracił swoich właściwości). W Polsce był znany do tej pory jako materiał, z którego były wykonywane przede wszystkim meble i blaty kuchenne. Oprócz nowego zastosowania na fasadach budynków, ciekawostką jest fakt, że Corian może być stosowany jako pokrycie dachowe.

Rewolucja na fasadach budynków
Autor: DuPont Poland Sp. z o.o. Seekoo Hotel

Jest to materiał wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Sprawdza się w miejscach intensywnie użytkowanych. Ewentualne rysy czy uszkodzenia są bardzo łatwo naprawialne. Naprawa materiału zapewnia taką samą jakość panelu jak przed uszkodzeniem. Mniejsze nacięcia, rysy i plamy mogą zostać usunięte przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego i gąbek Scotch-Brite™. Głębsze wyżłobienia lub ślady uderzeń (np. pęknięcia), mogą wymagać naprawy przez licencjonowane Centrum Obsługi Corian® lub autoryzowanego wykonawcę. Uszkodzony panel wymienia się w całości, lub wycina się uszkodzony element i na to miejsce montuje się nowy.
Panele cechuje również odporność na zabrudzenie farbami, lakierami i chemikaliami. Są one łatwe w utrzymaniu, jeżeli chodzi o czyszczenie, usuwanie grafitti. Grafitti można zmyć stosując płyn do mycia naczyń, wodę z amoniakiem lun środek czyszczący np. Cif.

Standardowe panele o wymiarach 0,93/3,66 m (szer./wys.) są składane, łączone i szlifowane. Maksymalne rozmiary ukończonego elementu to 5,5/2,2 m (szer./wys.), przy grubości 12 mm. Łączenia wzmacniane są z tyłu szerokimi na 5 cm pasami materiału Corian® o grubości 6 mm.

Łączenia i rozszerzalność cieplna:

Na krawędziach wszystkich paneli zlokalizowane są otwarte lub zakładkowe łączenia. Ich szerokość uzależniona jest od współczynnika rozszerzalności cieplnej materiału i wymiarów danego panelu. Minimalna szerokość pozioma wynosi 16 mm, zaś minimalna szerokość pionowa – 8 mm, przy maksymalnych wymiarach elementu równych 5,5/2,2 m.
Zastosowanie fasad z otwartymi izolacjami przeciwdeszczowymi otwiera nowe możliwiości projektowe, jednakże zarówno izolacja, jak i sama struktura także wymagają skutecznej, długotrwałej ochrony przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Zwłaszcza promieniowanie UV może negatywnie wpłynąć na długookresową wydajność membran ochronnych niskiej jakości. Z tego względu producent stworzył Tyvek® UV Facade, membranę ochronną, zaprojektowaną specjalnie na potrzeby otwartych konstrukcji okładzinowych.

Rewolucja na fasadach budynków
Autor: DuPont Poland Sp. z o.o.

Montaż:

Szkielet firmy ETANCO zapewnia równość powierzchni całej fasady i umożliwia rozszerzalność cieplną paneli Corian®. Elementy mocujące są ukryte. Metoda montażu przewiduje ruch będący efektem rozszerzalności cieplnej i uwzględnia odchylenia powstałe w wyniku podmuchów wiatru i innych oddziaływań poziomych, skutkujących powstawaniem sił obrotowych.

Rewolucja na fasadach budynków
Autor: DuPont Poland Sp. z o.o.

Aluminiowe klamry FAÇALU® C-kształtne łączą się ze szkieletem wspierającym.
Metalowe wkładki SQUIRREL™ do paneli - siła potrzebna do wyrwania wkładek o grubości 8 mm to ok. 400 kg. Wkładki umieszczane są w płytach za pomocą kleju Corian® i pozostają całkowicie niewidoczne.
C-kształtne klamry łączone są z panelami za pomocą umieszczonych w nich wkładek, a następnie mocowane do szkieletu wspierającego co 45 cm. Metoda podnoszenia paneli musi być dokładnie przemyślana, ponieważ system montażu elementów fasady przewiduje jedynie 1-centymetrową tolerancję w trakcie przymocowywania ich do metalowego szkieletu. Panele podnosić można przy użyciu metalowej ramy z przyssawkami lub przenośnej platformy. Materiał ten można również stosować na ramach okiennych, dzięki czemu można je dopasowanie do okładzin elewacyjnych.

Dzięki zastosowaniu różnych technik formowania, kształtowania i obróbki maszynowej, okładzinom zewnętrznym można nadać wiele różnych form, cechujących się niepowtarzalnością wzorów i wykończenia. Po podgrzaniu do 165°C dają się łatwo kształtować. Płyty o grubości 12 mm mogą być formowane przy maksymalnym promieniu 50 mm. Procedury obróbki okładzin zewnętrznych opracowane zostały na podstawie 30 lat doświadczeń w pracy z tym materiałem.
Można zastosować wiele technik obróbki powierzchni, w tym obróbkę maszynową (szlifowanie, frezowanie, polerowanie, hydrodynamiczna obróbka strumieniowo-ścierna itp.), fakturowanie (termoformowanie i płaskoryt) oraz warstwowanie (laminowanie). Wybór odpowiedniej techniki uzależniony będzie od pożądanego efektu, którym może być częściowe lub pełne wykończenie powierzchni, względnie całkowite pocięcie danego elementu w celu uzyskania różnych kształtów, wzorów czy inkrustacji.
Obróbka powierzchni okładzin zewnętrznych wykonywana jest zazwyczaj z użyciem narzędzi frezujących (w celu uzyskania odpowiednich kształtów) oraz narzędzi szlifujących lub polerujących (w celu uzyskania odpowiedniego wykończenia – półpołysk, mat, chropowata powierzchnia). Frezarki umożliwiają dokładne wycinanie, a urządzenia typu CNC pozwalają tworzyć skomplikowane wzory i faktury. Okładziny są łatwe w obróbce, dają się względnie łatwo ciąć i wykańczać, bez koniecznosci stosowania specjalistycznych diamentowych pił i ścierniw. Ich obróbka przebiega szybko i z zachowaniem wysokiej jakości, nawet w przypadku pracy w miejscu instalacji.
Termoformowanie okładzin odbywa się zazwyczaj w piecach rozgrzanych do średnich temperatur (+165°C) i przy użyciu form ciśnieniowych.
Geometryczne lub naturalne wzory mogą być wytłoczone na powierzchni paneli w celu uzyskania różnych wykończeń architektonicznych.

Dzięki ponad 100-kolorowej palecie barw – od chłodnych neutralnych pasteli po nasycone i intensywne odcienie – materiał może być dopasowany do każdej kolorystyki lub stylu. Dodatkowym urozmaiceniem są kolory o fakturze naturalnych skał jak marmury i piaskowce. W sytuacji potrzeby innego koloru nieznajdującego się w standardowej palecie barw, istnieje możliwość zamówienia indywidualnego.

W zależności od swego koloru i składu, okładziny przepuszczają pewną ilość rozproszonego światła. Największą przezroczystością charakteryzują się jasne, jednolite kolory, takie jak biel i beż, najmniejszą kolory ciemne. Większą światłoprzepuszczalność materiału uzyskać można poprzez zmniejszenie jego grubości. Im okładziny są cieńsze, tym przepuszczają więcej światła.
Producent dysponuje listą kolorów, w których płyty najlepiej sprawdzają się w charakterze okładzin zewnętrznych. Kolory te, zgodnie z wytycznymi architektonicznymi, wykazują zmianę nie większą niż 5 jednostek (ΔE) w okresie 10 lat, co potwierdzają testy wykonane w oparciu o standardy ASTM (ASTM G7 i ASTM G155). Panele zachowują swój kolor na całej swojej grubości.

Dodatkowe informacje:

  • poprzez możliwość częściowego przepuszczania światła lub półprzezroczystości (seria Illumination) nadaje materiałowi dodatkowy wymiar w momencie jego podświetlenia,
  • może być również łączony z innymi materiałami, np. stalą,drewnem, szkłem czy kamieniem naturalnym,
  • nieporowaty i scalony za pomocą niewidocznych łączeń jest higieniczny i łatwy w utrzymaniu czystości, co zostało potwierdzone certyfikatem niezależnej organizacji niemieckiej LGA QualiTest GmbH.
  • organizacja zajmująca się certyfikowaniem jakości powietrza w pomieszczeniach zamkniętych (GREENGUARD Environmental Institute) przyznała materiałowi Corian® wraz z materiałami używanymi do jego obróbki, certyfikat potwierdzający spełnienie restrykcyjnych kryteriów dotyczących emisji związków lotnych w pomieszczeniach zamkniętych,
  • panele otrzymały także certyfikat GREENGUARD for Children & Schools Certification(SM), stwierdzający niską emisję związków lotnych z jego elementów zastosowanych jako materiały budowlane, meble oraz systemy wykończeniowe wykorzystywane wewnątrz szkół i przedszkoli,
  • producent opracował dwie kolekcje kolorów Corian®, których skład zawiera nawet do 25% materiału uzyskanego z recyklingu.

Pierwsze, najbardziej znaczące aplikacje z DuPont™ Corian® na fasadach budynków to: Seeko Hotel w Bordeaux; Palais des Congres na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Abidżan; willa na przedmieściach Lizbony, w Portugalii; pawilon dla dzieci w Utrecht, w Holandii; budynek banku w Brorup, w Danii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej