Obróbka komina i ściany przy układaniu papy termozgrzewalnej

2007-05-22 16:28

Przy wykonywaniu izolacji dachu płaskiego największym problemem jest obróbka detali - attyk, ścian, kominów czy wywietrzników. Są to miejsca, w których najczęściej popełniane są błędy wykonawcze i w których dochodzi do przecieków. Prawidłowe wykonanie obróbek detali jest więc bardzo istotnym elementem prac hydroizolacyjnych.

Obróbka komina i ściany

Pierwszym krokiem przy wykonywaniu obróbek komina i ściany (podobnie jak w przypadku innych detali dachowych) jest przygotowanie podłoża. Powierzchnia, w którą ma być wgrzana papa, musi być wolna od piasku, tłustych plam i innych zanieczyszczeń. Maksymalna wilgotność podłoża betonowego, która zapewni odpowiednią przyczepność wgrzanej papy, nie może przekroczyć 6%. Jest to szczególnie ważne w przypadku wykonywania izolacji pionowych budynku. Tak przygotowane podłoże betonowe należy zagruntować preparatem gruntującym i pozostawić do przeschnięcia.

 

Montaż papy do podłoża może nastąpić dopiero po całkowitym przeschnięciu zagruntowanej powierzchni. Zgruntowanie powierzchni stanowi także tymczasową ochronę powierzchni przed wnikaniem do niej wody opadowej.
Na połaci dachowej należy zgrzać papę podkładową (bez jej wywijania na płaszczyzny pionowe) i zamontować w narożu ściany (komina) trójkątny klin styropianowy oklejony papą podkładową. Następnie na połaci dachowej i ścianie należy zgrzać pas papy podkładowej. Kolejną czynnością jest zgrzanie papy nawierzchniowej na połaci dachu (bez wywijania na płaszczyzny pionowe). Następnie pasy papy nawierzchniowej należy zgrzać na połaci dachowej i ścianie.
Do wykonywania obróbek detali dachowych nie należy stosować pap na osnowie z welonu szklanego; ten materiał ma niską wytrzymałość. Końcową czynnością jest montaż listwy dociskowej i uszczelnienie jej połączenia ze ścianą (kominem) przy użyciu masy trwale plastycznej.
Przedstawiony w publikacji sposób wykonania obróbki ściany i komina dotyczy tylko jednego wybranego problemu (pokrycie dachowe bez izolacji termicznej na podłożu betonowym).

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej