Ogrodzenia gabiony. Jakie zalety mają ogrodzenia gabionowe? ZDJĘCIA ogrodzeń gabionów

2019-05-07 10:38
ogrodzenie gabiony
Autor: Getty Images Ogrodzenia gabiony są trwałe, masywne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, a do tego dobrze komponują się praktycznie z każdym stylem architektonicznym

Ogrodzenia gabiony są stabilne, masywne, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Co ważne, ogrodzenia gabiony bardzo dobrze tłumią hałas. Jakie jeszcze zalety mają ogrodzenia gabionowe? Jakie zastosowanie w architekturze krajobrazu, oprócz budowy ogrodzeń, mają gabiony?

Ogrodzenia gabiony - zalety

Ogrodzenia gabiony są stabilne, masywne, mogą być stawiane na nierównym terenie, gdyż dobrze znoszą różnorodne wibracje oraz ruchy podłoża. Ogrodzenia gabiony są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czasu i warunków atmosferycznych (przepuszczają wodę, dzięki czemu mróz im nie szkodzi). Ogrodzenia gabionowe dobrze tłumią hałas, np. dobiegający od ulicy, ponieważ nieregularne kształty wypełnienia rozpraszają fale dźwiękowe.

Bardzo łatwo się je montuje, można je także w prosty sposób ozdobić, instalując oświetlenie, lub uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne w połączeniu z innymi materiałami.

Ogrodzenia gabionowe są uniwersalne i pasują do wielu stylów architektonicznych. Dzięki bogatej ofercie wzorów i rozmiarów siatek, a także rodzajów materiałów do ich wypełnienia, mogą stać się ozdobą różnych posesji. Na rynku dostępnych jest wiele systemów ogrodzeń gabionowych, które po zmontowaniu wypełnia się odpowiednio dobranym materiałem. Szerokość koszy ogrodzeniowych waha się od 15 do 50 cm, wysokość od 20 do 260 cm, a długość od 30 do 300 cm. Dzięki tak różnym wymiarom można z nich budować pełne przęsła lub tylko cokoły i słupki ogrodzeniowe.

Ważne

Gabiony od dawna stosowane są w budowlach inżynierskich, hydrotechnicznych. W architekturze również mają swoje miejsce, tym bardziej, że można je dopasować do każdego stylu architektonicznego. Kosze gabionowe pozwalają na dowolną aranżację przestrzeni, dlatego obecnie często spotyka się ogrodzenia lub inne elementy małej architektury, a także elewacje wykonane z ich użyciem. Największą wadę gabionowych konstrukcji stanowi ciężar „wypełniacza” (nawet ok. 2,5 t/m³), w związku z czym praktycznym i tanim rozwiązaniem jest korzystanie z okolicznych składów kruszyw lub np. użycie kamieni zebranych w czasie budowy. Przed zakupem koszy stalowych warto sprawdzić jakość siatek i gabionów proponowanych przez producenta, np. na ekspozycji wyrobów.

Są również dostępne tzw. panele gabionowe, które wystarczy zamocować do słupków ogrodzenia i wypełnić powstałą między nimi przestrzeń. W ogrodzeniach gabionach można sadzić rośliny, zamontować skrzynkę gazową bądź elektryczną lub wbudować w nie ławkę.

gabion ogrodzenie
Autor: Getty Images W ogrodzeniach gabionach można sadzić rośliny. Gabiony można tez wykorzystać do powieszenia ozdobnych donic z kwiatami
ogrodzenie gabionowe
Autor: Getty Images Ogrodzenia gabiony dobrze komponują się z elementami drewnianymi
Ogrodzenie gabionowe w połączeniu z drewnem
Autor: Getty Images Ogrodzenie gabionowe w połączeniu z drewnianymi sztachetami
Ogrodzenia gabiony
Autor: Getty Images Ogrodzenia gabiony bardzo dobrze tłumią hałas

Nie tylko ogrodzenia gabiony

Ogrodzenia gabiony to niejedyne zastosowanie tego typu konstrukcji. Projektowane są również elewacje gabionowe – estetyczne i przykuwające uwagę. Elewacje mogą być wykonane z gabionów typowych lub trapionów i montowane na dowolnej wysokości budynku. Istotne jest jednak precyzyjne zaprojektowanie połączenia gabionowej okładziny z konstrukcją nośną obiektu (czasami ściana gabionowa może być również elementem nośnym). Do wypełnienia gabionów na elewacji najczęściej stosuje się otoczaki, tłuczeń lub żwir, ale możliwości są niemal nieograniczone i zależą w głównej mierze od oczekiwań inwestora.

Elewacja wyjścia ze stacji warszawskiego metra wykonana z gabiomów
Autor: D. Czernek Elewacja wyjścia ze stacji warszawskiego metra wykonana z czterech poziomów koszy elewacyjnych, mocowanych na podkonstrukcji do żelbetowych ścian; pod gabionową okładziną ukryto m.in. ocieplenie, obróbki blacharskie, izolacje przeciwwodne, rury spustowe
Elewacja wschodnia centrum rehabilitacyjnego WUM (Warszawa) z gabionami
Autor: D. Czernek Elewacja wschodnia centrum rehabilitacyjnego WUM (Warszawa) z gabionami; wykorzystano je również jako wyłożenia fosy w szachtach garażu podziemnego obiektu

Gabiony i mała architektura

Różnorodne kształty koszy gabionowych pozwalają na zrealizowanie praktycznie każdej formy małej architektury. Tu ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia i rodzaj siatki – plecione są elastyczniejsze, co umożliwia wykonanie z nich skomplikowanych kształtów. Gabiony mogą posłużyć do stworzenia schodów, piaskownicy, ławki, donicy, grilla, śmietnika, a nawet skalniaka czy pomnika.
Na rynku można dostać gotowe kosze lub części do ich zmontowania i wypełnienia, które są zaprojektowane w konkretnych wymiarach i do określonego przeznaczenia. Można również kupić oddzielnie siatki lub panele gabionowe, elementy łączące oraz wypełnienie mi wykorzystać je według własnego pomysłu.

murki oporowe z gabionów
Autor: D. Czernek Gabionów używa się do budowy siedzisk i murków oporowych z roślinnością

Artykuł ukazał się w „Informatorze Budowlanym-murator” 2019

Aktualne wydanie - zamów

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej