Nice-owe ciekawostki

2007-05-24 15:29

Firma Nice wyposażyła swoje produkty w kilka użytecznych funkcji. Dzięki nim poprawiła się znacznie użyteczność i funkcjonalność oferowanych urządzeń...

Siłownik ROBO300 został wyposażony w nową, gruntownie zmienioną płytę sterującą. Dzięki tej zmianie użytkownik zyskał kilka dodatkowych funkcji, które ułatwiają uruchomienie siłownika, rozszerzają jego możliwości oraz zwiększają bezpieczeństwo użytkowania.

Zastosowane modyfikacje:

1. Dwa zaciski na krawędzi płyty (nr 6 i 7) oferują nowe, ciekawe możliwości. Przekaźnik o obciążalności 5 A, który może zawierać to wyjście, pracuje w dwóch przełączalnych trybach:
Na płycie umieszczono żółty przycisk realizujący funkcję "krok po kroku" (kolejne impulsy wywołują następującą reakcję siłownika: rozpoczęcie ruchu - zatrzymanie - ruch w drugą stronę - zatrzymanie - itd.). Ułatwia to początkową procedurę dostosowania siłownika do współpracy z konkretną bramą.

2. Płytę wyposażono w nowe gniazdo systemu SMXI podłączenia odbiornika radiowego (znane z centrali A400 w zestawie WINGO i siłowników SPIDO). W złączu osadzono odbiornik SMXIS (czarna obudowa) działający w systemie z kodem dynamicznie zmiennym, z kodowaniem typu SMILO. Kształt osłony gniazda nie pozwala na błędne wpięcie odbiornika. W zestawie ROKIT SMILO są także dwa piloty dwukanałowe SM2, znane z systemu SMILO. Pierwszy kanał wpiętego w płytę odbiornika steruje wejściem "krok po kroku", drugi - wejściem "stop".

3. Do zacisków płyty można podłączyć dwie linie fotokomórek, bez konieczności stosowania karty rozszerzenia PIU.

4. Za pomocą jednego z mikroprzełączników programowania centrali można uaktywnić funkcję FOTOTESTU, która podnosi bezpieczeństwo użytkowania bramy. Także w tym przypadku nie ma potrzeby stosowania karty PIU. Aktywacja funkcji wymaga odpowiedniego podłączenia fotokomórek do zacisków płyty.

5.
a - zwiera swoje styki na 1 sekundę po rozpoczęciu każdego ruchu siłownika,
b - po każdym uruchomieniu siłownika zwiera styki na czas tego ruchu i dodatkowe 60 s.

To wyjście może sterować różnymi urządzeniami i obwodami zewnętrznymi, np. czasowym oświetleniem terenu posesji.

6. Zmieniono także logikę działania wejścia alarmowego STOP. Na tym wejściu każdy impuls zarządzający przerwę w ruchu, po zatrzymaniu siłownika powoduje krótkie odwrócenie jego ruchu - kilkucentymetrowe cofnięcie bramy. W przypadku podłączenia do tego wejścia pneumatycznej listwy bezpieczeństwa - jej interwencja spowoduje zatrzymanie i lekkie cofnięcie bramy.

 

Dane techniczne siłowników

 

[RO 1000]

[RO1124]

Zasilanie (V)

220

24

Moc (W)

400

120

Natężenie prądu (A)

1,3

0,5

Pobór przez silnik (A)

1,3

5

Wbudowany kondensator (F)

14

-

Stopień zabezpieczania (IP)

43

43

Moment (Nm)

17

10

Prędkość (m/s)

0,18

0,20

Siła max. (N)

560

330

Zabezpieczenie termiczne (OC)

130

-

Temperatura pracy (OC min./max.)

-20/70

-20/70

Klasa izolacji

1

1

Sprawność (%)

30

80

Ciężar (kg)

10

10


W czasie dłuższej eksploatacji brama ma tendencję do opuszczania się, co powoduje zmniejszanie się luzu. Aby zapobiec zmniejszaniu się luzu, w procesie montażu listwy można zastosować nieco grubsze przekładki (pręcik, blaszka, podkładka). Większy luz pozwoli na dłuższą i poprawną pracę zazębienia. Np. podkładka pod siłownik mogłaby mieć grubość nawet do 1,5 mm, pręcik - 3 mm, a przekładka - ok. 0,4 mm.

Funkcja FOTOTEST - jest to zdolność testowa linii fotokomórek możliwa za każdym razem przed uruchomieniem siłowników. Procedura testowa wykrywa uszkodzenie fotokomórki nadawczej lub odbiorczej oraz przerwanie czy też zwarcie przewodów zasilających lub sygnałowych. Eliminuje w ten sposób wszystkie możliwe przyczyny niesprawności linii zabezpieczającej, a w przypadku uszkodzenia nie zezwala na uruchomienie siłowników. Specyfikacja działania fototestu wymaga bezwzględnie spełnienia dwóch warunków dotyczących sposobu poprowadzenia połączeń na zaciskach płyty centrali sterującej. Sposób ten różni się zasadniczo od zwykle stosowanej metody, dlatego należy go zapamiętać i stosować wszędzie tam, gdzie centrala ma włączoną (fabrycznie lub w procesie programowania) funkcję.

 

a) W trakcie łączenia fotokomórek z zaciskami centrali należy rozdzielić zasilanie fotokomórki nadawczej i odbiorczej. Oznacza to, że przewody zasilające fotokomórkę muszą być podłączone do centrali w innym miejscu niż przewody fotokomórki odbiorczej. Centrale z funkcją FOTOTEST mają w tym celu przewidziane dodatkowe zaciski.

b) W przypadku rezygnacji z jednej lub kilku linii fotokomórek (zalecana jest co najmniej jedna linia bezpieczeństwa) wejścia FOTO na zaciskach płyty centrali, musimy "zmostkować" nie z zaciskiem wspólnym, ale ze specjalnie oznaczonym na płycie wyjściem (FOTOTEST lub TX FOTO).

Wyżej opisaną zdolność kontroli posiadają: WINGO z centrala A400, SUMO i centrala A924, SPIDO, centrale A700F, A824 oraz ROBO i THOR po zainstalowaniu karty rozszerzenia PIU.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej