Wybory preyzdenckie 2020. Możliwe terminy

2020-05-06 11:35
Wybory prezydenckie. Wójt gminy Korycin: Są pewne granice, których przekraczać nie można
Autor: Eska Info Wybory prezydenckie. Wójt gminy Korycin: "Są pewne granice, których przekraczać nie można"

Sytuacja staje się coraz bardziej pogmatwana. To, co w środę 6 maja rano było stanem obowiązującym, wieczorem tego samego dnia może przestać być aktualne. Chodzi oczywiście o wybory prezydenckie i ich termin. Kiedy odbędą się wybory? Póki co, nadal obowiązuje termin 10 maja. Jeśli PiS nie wygra jednak środowego wieczornego głosowania w Sejmie, będzie trzeba wziąć pod uwagę kolejne terminy. Jakie?

Prawdopodobnie jeszcze w środę wieczorem Sejm zajmie się zgłoszonym przez projektem głosowania korespondencyjnego 10 maja br. Jeżeli partia znajdzie większość dla tego pomysłu, prezydenta wybierzemy wysyłając pakiety wyborcze już w tę niedzielę. Co, jeśli PiS przegra głosowanie?

W nowo powstałych przepisach jest zapis o nowej kompetencji marszałek Sejmu. Elżbieta Witek będzie mogła przesunąć termin wyborów, ale pod warunkiem zachowania zgodności z Konstytucją. Czyli na kiedy?

Wybory powinny odbywać się w dniu wolnym od pracy. Ostatnim takim dniem, który mieści się w konstytucyjnym kalendarzu, jest niedziela 17 maja. Coraz więcej jednak opinii, że i do tego czasu nie uda się właściwie przygotować głosowania. Wtedy może dojść do niecodziennej sytuacji. W niedzielę 24 maja wyborów przeprowadzić już się nie da, bo ten termin wykracza poza regulacje zawarte w Konstytucji. A zatem... sobota 23 maja lub piątek 22 maja mogą być ogłoszone dniami wolnymi od pracy i to właśnie wtedy mielibyśmy wybrać nowego prezydenta. Czy zatem któraś z dat majowych będzie tą ostateczną? Nic podobnego!

- Sytuacja polityczna i prawna splątana jest jak węzeł gordyjski, a najlepszym sposobem na przecięcie tego węzła i przeniesienie wyborów jest właśnie wprowadzenie stanu nadzwyczajnego - mówił w środę rano w TVN24 senator PiS Jan Maria Jackowski. Stan nadzwyczajny oznaczałby przesunięcie wyborów o kilka miesięcy. Te bowiem nie mogą się odbyć wcześniej niż 90 dni po jego zakończeniu. Gdyby wprowadzono stan nadzwyczajny, oznaczałoby to, że najbliższym możliwym terminem wyborów prezydenckich będzie sierpień 2020 r.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj