Zabytkowy dworzec w Zawierciu po remoncie. WIDEO i ZDJĘCIA

2012-06-19 16:52
dworzec w Zawierciu po remoncie
Autor: PKP SA Zabytkowy dworzec po remoncie

PKP wyremontowały kolejny dworzec. Kolejowa spółka oddała do użytku odnowiony dworzec w Zawierciu. Zabytkowy obiekt jest bardziej przestrzenny, funkcjonalny i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Koszt realizacji przekroczył 8 mln złotych. Zobacz jak prowadzony był remont i jak prezentuje się ponad 100-letni budynek w nowej odsłonie.

Spółka PKP konsekwentnie remontuje polskie dworce. W tym roku dotychczas kolejowa spółka odnowiła i udostępniła pasażerom 8 obiektów. Ostatnim, oddanym do użytku jest ponad 100-letni dworzec w Zawieciu, który został oficjalnie otwarty 18 czerwca 2012 roku.

Przeczytaj również: Dworzec Gdynia Główna - połączenie historii i nowoczesności

Remont dworca w Zawierciu - zakres

Remont dworca w Zawierciu pochłonął ponad 8 mln złotych. Modernizacja objęła nie tylko przebudowę budynku, ale rownież zagospodarowanie terenu wokół przydworcowego placu. W ramach prac odnowiono elewację, wymieniono wewnętrzne instalacje oraz stolarkę okienną i dwrzwiową. Wyremontowano piwnice oraz toalety dla potrzeb osób niepełnosprawnych i pomieszczeń dla opiekuna z dzieckiem. Przebudowano także pomieszczenia ogólnodostępne - kasy biletowe, hol i poczekalnię oraz doposażono dworzec w zaplecze gastronomiczne i saloniki z prasą. Wkrótce przestrzeń ta zostanie uzupełniona o informację turystyczną. Budynek wewnątrz i zewnątrz jest monitorowany. Dodatkowo, na terenie obiektu znajduje się pokój Straży Ochrony Kolei. Zabytkowa zabudowa wyposażona jest w system informacji wizualnej i dźwiękowej. Na terenie obiektu zostały wydzielone stanowiska postojowe dla aut i rowerów.

Remont przeprowadziła wyłoniona w przetargu spółka SKB z Radomska, która realizowała przebudowę dworca w Kutnie. Środków w kwocie 8,2 mln złotych na remont udzielił skarb państwa oraz PKP. Zabytkowy budynek został wybudowany w latach 1910-1913 z okazji obchodów 300-lecia panowania dynastii Romanowów i jest najstarszą placówka komunikacyjną w mieście. W województwie śląskim PKP realizuje wspólnie z prywatnym inwestorem - spółką Neinver - budowę zintegrowanego centrum komunikacyjnego w Katowicach. Ponadto, trwają roboty budowlane na dworcu w Myszkowie. Aktualnie kolejowa spółka przygotowuje się również do remontu dworca w Pszczynie. Program modernizacji dworców obejmuje obecnie 80 obiektów.

Zawierciański dworzec

lokalizacja: ul. Grunwaldzka 6, Zawiercie (woj. śląskie)
stan inwestycji: zrealizowana
realizacja: II kw. 2011-czerwiec 2012

Inwestor: PKP SA
Projekt architektoniczny: biuro projektowo-inżynierskie Redan
Generalny wykonawca: SKB Sp. z o.o. z Radomska.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej