W Szaflarach drążą najgłębszy odwiert geotermalny w Polsce - głębokość 7 km, tempratura wody ponad 150ºC

2023-06-27 13:18

W Szaflarach koło Zakopanego trwa wiercenie odwiertu geotermalnego, najgłębszego w Polsce. Docelowo osiągnie 7 km głębokości, na której geolodzy spodziewają się wody o temperaturze przekraczającej 150ºC. Woda geotermalna z odwiertu ma być wykorzystywana do ogrzewania budynków i produkcji prądu.

Odwiert w Szaflarach, który nosi oficjalną nazwę Bańska PGP-4, powstaje od kwietnia 2023. W tej chwili jego głębokość wynosi ponad 2 km, ale docelowo ma osiągnąć głębokość 7 km. Prace mają potrwać do połowy 2024 roku. Na dnie odwiertu spodziewane jest źródło geotermalne o temperaturze nawet powyżej 150°C.

Prace wiertnicze odbywają się w trybie ciągłym - siedem dni w tygodniu na dwie zmiany.

Odwiert w Szaflarach to kolejny krok w rozwoju energetyki odnawialnej, choć pierwsze efekty będą znane dopiero w rocznej perspektywie.

Prace badawcze w odwiercie Bańska PGP-4

Wykonywany odwiert w Szaflarach ma pozwolić na zbadanie budowy geologicznej terenu, w szczególności na głębokości poniżej 5000 m, warunków hydrogeologicznych i geotermalnych niecki podhalańskiej.

Projekt realizowany jest po blisko 35 latach od ostatniego, tak głębokiego otworu, jakim jest odwiert Kuźmina 1 z 1988 r., o głębokości 7541 m. Był on otworem poszukiwawczym, powstałym w celu zbadania możliwości występowania węglowodorów.

Wody geotermalne ogrzeją domy

Na głębokości 7 km spodziewana jest granica niecki osadowej z podłożem granitowym. Eksperci zakładają, że na tej głębokości będzie zbiornik gorącej wody o temperaturze ponad 150°C. Gorąca woda geotermalna ma posłużyć do ogrzewania budynków w gminie Szaflary i Nowym Targu. Brana jest też pod uwagę produkcja prądu.

Całkowity koszt inwestycji to 132 mln zł. Realizacje odwiertu finansuje w całości Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: PAP, gov.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej