W końcu rusza Czajka!

2009-12-04 14:17
Modernizacja oczyszczalni ścieków Czajka
Autor: UM Warszawa

Wojewoda mazowiecki wydał pozwolenie na budowę Czajki. Na jego podstawie ruszy II etap prac przy oczyszczalni ścieków, która obsłuży północne i centralne dzielnice lewobrzeżnej Warszawy.

- Oczyszczalnia ścieków Czajka to największa inwestycja ekologiczna w Polsce. Przyczyni się do poprawy stanu wód powierzchniowych oraz Wisły. Projekt wpisany jest na listę inwestycji priorytetowych EURO 2012 – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Drugi etap wykonania układu przesyłowego do oczyszczalni obejmie budowę kolektorów kanalizacyjnych; sieci: kanalizacji sanitarnej i deszczowej, wodociągowej, elektroenergetycznej, telekomunikacyjnej oraz tunelowego syfonu pod Wisłą. Przebudowane zostaną również istniejące sieci m.in.: trakcyjna, oświetlania ulic, gazowa oraz drogowa.
Planowane są także nowe budynki: krat, komory wejściowej syfonu, komory wyjściowej z komorą rozprężną syfonu, pompowni ścieków, stacji transformatorowej oraz pomocniczego z urządzeniami budowlanymi.
Rozbudowa kolektorów zwiększy przepustowość oczyszczalni z 240 do 435 tys. m3 na dobę oraz pozwoli uzyskać jakość ścieków, zgodną z normami Unii Europejskiej.

Pozwolenie na budowę poprzedzone zostało decyzją lokalizacyjną, wydaną przez wojewodę mazowieckiego 17 lipca 2009 r. oraz środowiskową z 16 czerwca 2009 r. Mimo że trasa układu przesyłowego przebiega przez obszar Natura 2000 – Dolinę Środkowej Wisły, to zastosowane przy budowie technologie i rozwiązania nie zaszkodzą środowisku. Inwestycja realizowana jest w ramach europejskiego Funduszu Spójności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej