W końcu rusza Czajka!

2009-12-04 14:17
Modernizacja oczyszczalni ścieków Czajka
Autor: UM Warszawa

Wojewoda mazowiecki wydał pozwolenie na budowę Czajki. Na jego podstawie ruszy II etap prac przy oczyszczalni ścieków, która obsłuży północne i centralne dzielnice lewobrzeżnej Warszawy.

- Oczyszczalnia ścieków Czajka to największa inwestycja ekologiczna w Polsce. Przyczyni się do poprawy stanu wód powierzchniowych oraz Wisły. Projekt wpisany jest na listę inwestycji priorytetowych EURO 2012 – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Drugi etap wykonania układu przesyłowego do oczyszczalni obejmie budowę kolektorów kanalizacyjnych; sieci: kanalizacji sanitarnej i deszczowej, wodociągowej, elektroenergetycznej, telekomunikacyjnej oraz tunelowego syfonu pod Wisłą. Przebudowane zostaną również istniejące sieci m.in.: trakcyjna, oświetlania ulic, gazowa oraz drogowa.
Planowane są także nowe budynki: krat, komory wejściowej syfonu, komory wyjściowej z komorą rozprężną syfonu, pompowni ścieków, stacji transformatorowej oraz pomocniczego z urządzeniami budowlanymi.
Rozbudowa kolektorów zwiększy przepustowość oczyszczalni z 240 do 435 tys. m3 na dobę oraz pozwoli uzyskać jakość ścieków, zgodną z normami Unii Europejskiej.

Pozwolenie na budowę poprzedzone zostało decyzją lokalizacyjną, wydaną przez wojewodę mazowieckiego 17 lipca 2009 r. oraz środowiskową z 16 czerwca 2009 r. Mimo że trasa układu przesyłowego przebiega przez obszar Natura 2000 – Dolinę Środkowej Wisły, to zastosowane przy budowie technologie i rozwiązania nie zaszkodzą środowisku. Inwestycja realizowana jest w ramach europejskiego Funduszu Spójności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej