Tężnia solankowa w Beskidach. Te konstrukcje w Polsce coraz popularniejsze

2022-12-14 11:29
W Nowym Sączu działa już tężnia solankowa
Autor: Darek Ryś Tężnia solankowa działa już w Nowym Sączu

Tężnia solankowa to konstrukcja z drewna i gałęzi tarniny, służąca do odparowywania solanki. Przebywanie w jej pobliżu ma działanie profilaktyczne. Nową tężnię solankową postanowił zbudować też powiat cieszyński. Z właściwości tężni mieszkańcy skorzystają już w przyszłym roku.

Nowa tężnia solankowa w powiecie cieszyńskim

Mnich to niewielkie sołectwo położone w powiecie cieszyńskim. Już niebawem miejscowość ta będzie pełnić wyjątkową rolę w regionie. Jak poinformowały władze gminy Chybie, w skład której wchodzi Mnich, już w przyszłym roku na terenie miejscowości ma powstać tężnia solankowa.

Władze gminy podpisały umowę na budowę tężni solankowej w Mnichu. Relaksacyjno-lecznicy obiekt powstanie na terenie miejscowego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego. Całkowity koszt inwestycji wyniesie około 125 tysięcy złotych. Część środków na realizacje inwestycji pochodzi z budżetu sołectwa, który pokryje między innymi opracowanie właściwej dokumentacji projektowej. Nowa tężnia ma zostać wybudowana do końca maja 2023 roku.

Czym jest tężnia solankowa?

Tężnia to rodzaj prostej budowli, najczęściej w postaci pojedynczej lub podwójnej ściany z drewna i gałęzi tarniny, służącej do odparowywania solanki. Tężnie początkowo budowano przy źródłach solanki, służyły do pozyskiwania soli spożywczej.

W XIX stuleciu zyskały nową funkcję, służąc jako wielkie inhalatoria. Odparowująca z gałęzi solanka przesyca powietrze, wzbogacając je m.in. w związki jodu i inne mikroelementy. Ten efekt wykorzystywany był w modnych w XIX stuleciu uzdrowiskach jako środek wspomagający różne kuracje lecznicze.

Najbardziej znana tężnia solankowa znajduje się w Ciechocinku. Jest ona też największa w Europie. Ale konstrukcje te zyskały w ostatnich latach na popularności. Tężnie powstają w polskich miastach jak grzyby po deszczu. Może się nimi pochwalić m.in. Konstancin-Jeziorna, Busko-Zdrój, Rabka-Zdrój, Inowrocław, Nowy Sącz, Będzin, Katowice, Warszawa i wiele innych.

Może zainteresuje Cię także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej