Tężnia solankowa w Beskidach. Te konstrukcje w Polsce coraz popularniejsze

2022-12-14 11:29
W Nowym Sączu działa już tężnia solankowa
Autor: Darek Ryś Tężnia solankowa działa już w Nowym Sączu

Tężnia solankowa to konstrukcja z drewna i gałęzi tarniny, służąca do odparowywania solanki. Przebywanie w jej pobliżu ma działanie profilaktyczne. Nową tężnię solankową postanowił zbudować też powiat cieszyński. Z właściwości tężni mieszkańcy skorzystają już w przyszłym roku.

Nowa tężnia solankowa w powiecie cieszyńskim

Mnich to niewielkie sołectwo położone w powiecie cieszyńskim. Już niebawem miejscowość ta będzie pełnić wyjątkową rolę w regionie. Jak poinformowały władze gminy Chybie, w skład której wchodzi Mnich, już w przyszłym roku na terenie miejscowości ma powstać tężnia solankowa.

Władze gminy podpisały umowę na budowę tężni solankowej w Mnichu. Relaksacyjno-lecznicy obiekt powstanie na terenie miejscowego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego. Całkowity koszt inwestycji wyniesie około 125 tysięcy złotych. Część środków na realizacje inwestycji pochodzi z budżetu sołectwa, który pokryje między innymi opracowanie właściwej dokumentacji projektowej. Nowa tężnia ma zostać wybudowana do końca maja 2023 roku.

Czym jest tężnia solankowa?

Tężnia to rodzaj prostej budowli, najczęściej w postaci pojedynczej lub podwójnej ściany z drewna i gałęzi tarniny, służącej do odparowywania solanki. Tężnie początkowo budowano przy źródłach solanki, służyły do pozyskiwania soli spożywczej.

W XIX stuleciu zyskały nową funkcję, służąc jako wielkie inhalatoria. Odparowująca z gałęzi solanka przesyca powietrze, wzbogacając je m.in. w związki jodu i inne mikroelementy. Ten efekt wykorzystywany był w modnych w XIX stuleciu uzdrowiskach jako środek wspomagający różne kuracje lecznicze.

Najbardziej znana tężnia solankowa znajduje się w Ciechocinku. Jest ona też największa w Europie. Ale konstrukcje te zyskały w ostatnich latach na popularności. Tężnie powstają w polskich miastach jak grzyby po deszczu. Może się nimi pochwalić m.in. Konstancin-Jeziorna, Busko-Zdrój, Rabka-Zdrój, Inowrocław, Nowy Sącz, Będzin, Katowice, Warszawa i wiele innych.

Może zainteresuje Cię także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej