Stadiony gotowe na EURO 2012

2012-04-03 14:14
PGE Arena
Autor: BIEG 2012 Bursztynowa elewacja PGE Arena 

W miastach-gospodarzach rozgrywek EURO trwają ostatnie przygotowania. Większość inwestycji strategicznych jest już na ukończeniu, niektóre, jak na przykład kolejowe połączenie Lotniska Chopina w Warszawie z centrum miasta ma podobno ruszyć na tydzień przed. A stadiony są już gotowe, chociaż nie wszystkie mogą być użytkowane...

Stadion Narodowy w Warszawie ma nadal rozsuwany dach! Głośno było o super nowoczesnym zadaszeniu narodowego, gdy okazało się, że nie może być otwierany przy temperaturze poniżej 5°C. Ciekawe, w jakim stanie jest obecnie trawiasta murawa, jakby nie było, położona na przełomie stycznia i lutego, była narażona na dosyć ekstremalne warunki atmosferyczne. Ostatnio na stadionie robiono niezwykle widowiskowe próby oświetlenia elewacji, z użyciem ponad 1500 diod LED. Stadion ma również nowy zarząd.

Stadionowi we Wrocławiu wygasło tymczasowe pozwolenie na użytkowanie i władze zarządzającej nim spółki dopiero wystąpiły o bezterminowe pozwolenie. Cała procedura, w której uczestniczyć będzie nadzór budowlany, straż pożarna i służby sanitarne, ma potrwać nawet 4 tygodnie. Powinni zdążyć... Tymczasem wokół stadionu wykonywana jest tzw. zielona architektura - sadzenie na esplandzie kosodrzewiny (78 sosen górskich) w wielkich donicach i specjalnej, ozdobnej trawy (miskanty chińskie „Gold Bar”). Zieleń jest również nasadzana wzdłuż dróg dojazdowych i parkingów. Czyszczona jest też membranowa elewacja stadionu. Mycie zewnętrznej siatki z włókna szklanego pokrytego Teflonem odbywa się bezdotykowo za pomocą myjek ciśnieniowych sterowanych ręcznie oraz podnośnika. Już za kilka tygodni niebrudząca się podobno membrana odzyska swój oryginalny biały kolor. Mycie wykonuje Max Bogel w ramach realizowanego kontraktu.

Pod koniec listopada ub. roku po raz szósty (a może nawet siódmy?) ułożono murawę na boisku poznańskiego stadionu. Jak na razie nie słychać, że są jakieś problemy... Czy tym razem dotrwa do EURO, czy tuż przed imprezą zostanie ona po raz kolejny wymieniona?

Gdańska PGE Arena zbiera laury jako najpiękniejszy stadion w Polsce i nie tylko - bursztynowa elewacja robi prawdziwą furorę. Wokół obiektu trwa intensywne porządkowanie terenu. Na razie największym problem obiektu są finanse i kiepskie zarządzanie. Pod koniec marca prezydent Gdańska Paweł Adamowicz ogłosił, że stadion oficjalnie przejmuje miasto (niestety wraz z długami dotychczasowego operatora - spółki Lechia Operator). PGE Areną ma zarządzać Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego, czyli miejska spółka InvestGDA.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej