Stadion Miejski we Wrocławiu

2012-01-31 10:44
Stadion Miejski we Wrocławiu
Autor: Marek Przybyło, Aeroklub Wrocławski Stadion we Wrocławiu wyróżnia elewacja wykonana z siatki z włókna szklanego pokrytego teflonem. Stadion Miejski we Wrocławiu ma sześć kondygnacji, na których rozmieszczono m.in. strefę VIP (z Business Clubem), stefę kibiców, Fan Shop oraz strefę drużyn, gdzie są baseny rekreacyjne. Jedny słowem idealny stadion na EURO 2012...

Budowa stadionu we Wrocławiu rozpoczęła się w roku 2009. Wybuchła panika, czy z inwestycją zdążymy na EURO 2012, gdy na początku roku 2010 inwestor zerwał kontrakt z dotychczasowym głównym wykonawcą. Ale kolejny poradził sobie znakomicie. Oficjalne otwarcie nastąpiło 17 września 2011 roku.

Stadion we Wrocławiu

Charakterystycznym elementem elewacji stadionu we Wrocławiu jest rozpięta na stalowych pierścieniach siatka zewnętrzna, która okala obiekt. To jedyna taka elewacja w Polsce. Dzięki temu budowla sprawia wrażenie lekkiej i transparentnej. Elewacja chroni widzów znajdujących się na promenadach zewnętrznych przed deszczem, wiatrem i słońcem, a dzięki swojej przezierności zapewnia dobrą widoczność. Siatka została wykonana z pokrytego teflonem włókna szklanego, co pozwala na zmienne iluminacje obiektu, w zależności od charakteru odbywających się imprez. Pod półprzezroczystą elewacją schowane są żelbetowe trybuny oraz cztery budynki satelitarne, które widziane z góry przypominają kształtem “fasolki”. Trybuny, które mogą pomieścić ok. 44 000 widzów, zaprojektowane jako jednoprzestrzenne, stwarzają wrażenie olbrzymiego leja (krateru), a to z kolei ma wpływ na uzyskanie znakomitej atmosfery dopingu. Jest to ewenement w przypadku tak dużego stadionu. Stalowy dach chroni widzów przed opadami atmosferycznymi, a jego niesymetryczne przeszklenie zapewnia optymalne nasłonecznienie murawy. Do stworzenia spodniej części dachu widocznej z boiska, architekci zastosowali stal powlekaną Colorcoat Prisma® w kolorze Silver Metallic.

Stadion Miejski we Wrocławiu

Lokalizacja: al. Śląska 1, Wrocław, woj. dolnośląskie
Kubatura bez przykrycia: 297 556 m3
Kubatura przykrycia: ok. 488 842 m3
Liczba miejsc: ok. 43 000

Stan inwestycji: inwestycja zakończona
Projekt: 2007
Realizacja: 2009-2011
Koszt inwestycji: ok. 730 mln zł netto

Inwestor: powołana przez Miasto Wrocław spółka celowa Wrocław 2012 Sp. z o.o.
Projekt: JSK Architekci sp. z o.o. (Warszawa)
Generalny wykonawca: konsorcjum firm Max Bögl Polska sp. z o.o. (Polska), Max Bögl Bauunternehmung GmbH & Co.KG (Niemcy)

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej