Stacja kolejowa lotnisko Chopina gotowa. Pełną parą ruszy przed EURO 2012

2012-04-25 10:17
Stacja lotnisko Chopina gotowa
Autor: PKP PLK SA Stacja lotnisko Chopina gotowa. Pierwszy pociąg z pasażerami odjedzie jeszcze przed EURO 2012

Stacja kolejowa Lotnisko Chopina została wybudowana. Pierwszy pociąg wjechał do podziemnego tunelu 20 kwietnia. Połączenie kolejowe z portu lotniczego do centrum Warszawy zostanie otwarte dla podróżnych jeszcze przed mistrzostwami EURO 2012.

Pierwszy pociąg wjechał na podziemną stację lotnisko Chopina 20 kwietnia, o godz. 22:35. Tym samym, odbyła się pierwsza jazda próbna podziemnego tunelu, po obu stronach łącznicy kolejowej. Próba techniczna była w pełni udana. Teraz trwa proces związany z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie obiektu. Jeśli wszystkie formalności zostaną spełnione, pierwszy pociąg z pasażerami ruszy już 1 czerwca, czyli przed rozpoczęciem EURO 2012.

Przeczytaj również: Skanska rozbuduje lotnisko Chopina

Lotnisko Chopina a połączenie kolejowe

Inwestycja na warszawskim Okęciu jest drugim etapem budowy połączenia kolejowego centrum Warszawy z lotniskiem Chopina. Przypomnijmy, że w 2008 roku ukończono pierwszy etap robót, który obejmował modernizację 8-kilometrowego odcinka linii kolejowej między Warszawą Zachodnią, a Okęciem. Efektem czego, było zwiększenie prędkości jazdy do 80 km/h oraz wybudowanie dwóch przystanków osobowych (Żwirki i Wigury oraz Al. Jerozolimskie). Budowa połączenia rozpoczęła się 17 listopada 2009 roku. Stacja kolejowa ma blisko 2 kilometry długości i biegnie w kierunku stacji znajdującej sie w sąsiedztwie lotniska.

Wartość inwestycji to 191 tys. 655 mln złotych netto. Generalnym wykonawcą był Bilfinger Budownictwo. Połączenie szybkim transportem szynowym centrum miasta z portem lotniczym Okęcie, tworzyć będzie efektywną alternatywę dla przeciążonego układu drogowego. Czas przejazdu koleją z centrum na lotnisko Chopina, wyniesie ok. 20 minut. Połączenie kolejowe będzie obsługiwane przez Szybką Kolej Miejską, która w tym celu zakupiła 13 składów produkcji PESA SA.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej