Stacja kolejowa lotnisko Chopina gotowa. Pełną parą ruszy przed EURO 2012

2012-04-25 10:17
Stacja lotnisko Chopina gotowa
Autor: PKP PLK SA Stacja lotnisko Chopina gotowa. Pierwszy pociąg z pasażerami odjedzie jeszcze przed EURO 2012

Stacja kolejowa Lotnisko Chopina została wybudowana. Pierwszy pociąg wjechał do podziemnego tunelu 20 kwietnia. Połączenie kolejowe z portu lotniczego do centrum Warszawy zostanie otwarte dla podróżnych jeszcze przed mistrzostwami EURO 2012.

Pierwszy pociąg wjechał na podziemną stację lotnisko Chopina 20 kwietnia, o godz. 22:35. Tym samym, odbyła się pierwsza jazda próbna podziemnego tunelu, po obu stronach łącznicy kolejowej. Próba techniczna była w pełni udana. Teraz trwa proces związany z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie obiektu. Jeśli wszystkie formalności zostaną spełnione, pierwszy pociąg z pasażerami ruszy już 1 czerwca, czyli przed rozpoczęciem EURO 2012.

Przeczytaj również: Skanska rozbuduje lotnisko Chopina

Lotnisko Chopina a połączenie kolejowe

Inwestycja na warszawskim Okęciu jest drugim etapem budowy połączenia kolejowego centrum Warszawy z lotniskiem Chopina. Przypomnijmy, że w 2008 roku ukończono pierwszy etap robót, który obejmował modernizację 8-kilometrowego odcinka linii kolejowej między Warszawą Zachodnią, a Okęciem. Efektem czego, było zwiększenie prędkości jazdy do 80 km/h oraz wybudowanie dwóch przystanków osobowych (Żwirki i Wigury oraz Al. Jerozolimskie). Budowa połączenia rozpoczęła się 17 listopada 2009 roku. Stacja kolejowa ma blisko 2 kilometry długości i biegnie w kierunku stacji znajdującej sie w sąsiedztwie lotniska.

Wartość inwestycji to 191 tys. 655 mln złotych netto. Generalnym wykonawcą był Bilfinger Budownictwo. Połączenie szybkim transportem szynowym centrum miasta z portem lotniczym Okęcie, tworzyć będzie efektywną alternatywę dla przeciążonego układu drogowego. Czas przejazdu koleją z centrum na lotnisko Chopina, wyniesie ok. 20 minut. Połączenie kolejowe będzie obsługiwane przez Szybką Kolej Miejską, która w tym celu zakupiła 13 składów produkcji PESA SA.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej