Sala koncertowa na Jordankach. Ruszyły roboty budowlane. WIDEO

2012-05-22 17:11
Sala koncertowa na jordankach.Roboty przygotowawcze
Autor: UM Toruń

W 2014 roku, na toruńskich Jordankach zostanie wybudowana sala koncertowa w gotyckim klimacie. Budowa obiektu, w którym znajdzie się siedziba Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej ma ruszyć na jesieni, ale już rozpoczęły się prace przygotowawcze. Aktualnie prowadzone są roboty budowlane związane z przebudową ciepłociągów. Zobacz film z placu budowy.

Pod koniec 2012 roku, na toruńskich Jordankach ruszy budowa nowej inwestycji kulturalnej. W ramach projektu zostanie wybudowana sala koncertowa. Właśnie ruszyły roboty przygotowawcze do budowy wielofunkcyjnego budynku. Wszystko po to, by wyłoniony w przetargu wykonawca (postępowanie w toku) mógł od razu rozpocząć budowę.

Przeczytaj również: Warszawa. Nowinki techniczne i unikatowe apartamenty wykończone najdroższymi materiałami i sprzętami - Orco Property Group przedstawiła projekty wnętrz inwestycji Złota 44

Jakie roboty budowlane są obecnie prowadzone?

Na placu budowy na Jordankach zakończyły się prace rozbiórkowe obiektów po Kujawsko-Pomorskim Centrum Kształcenia Nauczycieli i ruszyły roboty budowlane przy przebudowie ciepłociągów, które uniemożliwiają wybudowanie sali koncertowej. Przebudowywany ciepłociąg będzie przebiegał pomiędzy Centrum Sztuki Współczesnej w kierunku Urzędu Marszałkowskiego oraz pod przyszłą salą koncertową. W pierwszym etapie budowy zostanie zrealizowany wykop o szerokości 40 metrów i głębokości 8 metrów pod wybudowanie dwupoziomowego parkingu na 185 miejsc.

Gotycka sala koncertowa

Sala koncertowa na Jordankach będzie sześciokondygnacyjnym obiektem, który będą tworzyły dwie sale koncertowe. W budynku będzie miała siedzibę Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Kompleks będzie miał charakter wielofunkcyjny, na terenie którego będą odbywać się, m.in. koncerty, wernisaże, musicale, projekcje filmowe, kongresy i konferencje. Obiekt będzie dysponował dwupoziomowym parkingiem na 185 miejsc postojowych. Warto zaznaczyć, że projekt architektoniczny budynku opracowała hiszpańska pracownia Menis Arqitectos. Firma, która w 2009 roku, wygrała ogłoszony przez miasto konkurs architektoniczny. Koncepcja architektoniczna zakłada wybudowanie kompleksu w stylu gotyckim, dzięki czemu obiekt będzie nawiązywał do zabudowy Torunia.

Sala koncertowa w Toruniu - o projekcie

Władze Torunia w maju 2011 roku, podpisały z warszawską firmą BUD-INVET umowę o nadzór inwestorski, a w marcu 2012 roku ruszył przetag na wyłonienie wykonawcy. Z uwagi na fakt, że firmy mogą składać propozycje do 29 maja, postępowanie trwa. Generalny wykonawca ma zostać wybrany najpóźniej we wrześniu 2012 roku. Inwestycja pochłonie 197 mln złotych, z czego 55 mln złotych to unijne dotacje. Budowa inwestycji ma ruszyć na jesieni 2012 roku.

Sala koncertowa na Jordankach, Toruń
Autor: UM Toruń Toruń. Wielofunkcyjna sala koncertowa na Jordankach - wizualizacja projektu

 • Gabaryty dużej sali:
 • pojemność widowni: 880 miejsc
  pow. widowni [m2]: 1012
  pow. sceny [m2]: 600
  kieszenie sceniczne: 225.
  okno sceniczne: 15 m szerokości, 7 m wysokości

 • Gabaryty małej sali:
 • Pojemność widowni: 300 miejsc
  pow. widowni [m2]: 315
  pow. sceny [m2]: 125

 • Gabaryty budynku:
 • pow. całkowita części nadziemnej [m2]: ok. 13 tys.
  pow. całkowita części podziemnej [m2]: ok. 8,6 tys.
  pow. całkowita [m2]: ok. 22 tys.
  kubatura [m3]: ok. 158 tys.

  Inwestor: Miasto Toruń
  Projekt architektoniczny: pracownia Menis Arqitectos z Hiszpanii
  Generalny wykonawca: zostanie wybrany.

   

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Nasi Partnerzy polecają
  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
  Czytaj więcej