Ruszyła realizacja parku fontann na Podzamczu - inwestycja wywołuje protesty i dyskusję w środowisku

2010-05-11 12:02
Park fontann
Autor: UM Warszawa Park fontann na terenie Podzamcza w Warszawie

Na terenie Podzamcza (Skwer im. I Dywizji Pancernej w Warszawie) rozpoczyna się budowa fontanny multimedialnej światło – woda – dźwięk. Realizacja rozpoczęła się od rozbiórki starej niecki fontanny, a zakończy się (w zależności od warunków atmosferycznych) na przełomie IV kwartału 2010 r. i I kw. 2011 r.

Założenia inwestycji

Inwestycja jest realizowana w oparciu o koncepcję firmy Forma Studio Architektury Sp. z o.o. Projekt modernizacji Podzamcza zakłada uporządkowanie tego niemal 5 ha zieleńca, poprzez czytelny jego podział na:

  • część południową stanowiącą przestrzeń parkową zlokalizowaną przy ul. Boleść z dużą ilością drzew, krzewów, zieleni niskiej, ław i ławek oraz z fontanną suchą dla dzieci tzw. pluskowisko
  • część centralną z przebudowaną fontanną o powierzchni ponad 2200 m2 oraz fontanną liniową o długości ponad 120 m tzw. organami wodnymi
  • część północną stanowiącą błonia z odsłoniętymi widokami na panoramę Starego Miasta

Więcej zieleni

W związku z prowadzoną inwestycją planowane jest wykonanie nowych nasadzeń (17 sztuk jabłoni, 3 sztuk klonów o obwodzie pnia do 90 cm i wysokości do 9 m, 270 sztuk grabów oraz 770 m2 bylin). Spośród 196 drzew rosnących na skwerze wycięto 11 - z północnej części skweru.

W ramach projektu zostaną wymienione wszystkie nawierzchnie utwardzone wraz z nawierzchnią ul. Rybaki. W miejsce asfaltu i płyt betonowych wprowadzona zostanie uszlachetniona kostka oraz nawierzchnie alejek z mieszanki Hanse Granda. Całość kompozycji parkowej spinać będzie oświetlenie parkowe wysokie, oświetlenie skweru niskie, iluminacja muru klasztornego, podświetlenie wybranych drzew w części parkowej oraz duża ilość ław zlokalizowanych w alejkach pod koronami drzew oraz ławek w pozostałej części skweru.

Koncerty fontann

Główną atrakcją modernizowanego Podzamcza będą zaprojektowane fontanny. Rozbiórce ulegnie istniejąca fontanna. Nowa fontanna wraz z fontanną liniową dzięki specjalnym, nowoczesnym systemom dysz dawać będzie wiele możliwości tworzenia obrazów i kompozycji wodnych w czasie dnia, wzbogaconych dodatkowo kolorowym światłem wieczorami. Fontanny te będą również uczestniczyć w pokazach multimedialnych światło-woda-dźwięk.

Koncerty fontann planowane są jako 30 minutowe pokazy sobotnie po zmierzchu. Do koncertów wykorzystana zostanie głównie muzyka klasyczna, często w nowej, współczesnej odsłonie. Na fontannie głównej zamieszczone zostaną dysze tworzące ekran wodny, na którym wyświetlane będą 5-minutowe filmy o Warszawie oraz obrazy Warszawy historycznej oraz Warszawy współczesnej.

Wykonawcą generalnym budowy fontann jest konsorcjum firm: Mostostal Warszawa SA, Watersystem, Sp. z o.o. i Oase GmbH. Wykonawcą generalnym modernizacji skweru jest konsorcjum złożone z firm: Adrog oraz Pleneria. Inwestycję koordynuje Stołeczny Zarząd Terenów Publicznych. Koszt wykonania parku fontann wyniesie ponad 11 mln zł, z czego Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji pokryje wartość robót za 4500 mln zł jako sponsor generalny inwestycji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej