Remont pasów startowych na Okęciu

2007-06-04 12:37

Mieszkańcy Ursynowa, Służewia, Ursusa i Raszyna z zaniepokojeniem obserwują wzmożony ruch lotniczy, który jest skutkiem prac remontowych przeprowadzanych na Okęciu. Od kilku tygodni trwa remont pasa startowego nr 3 (kierunki 15-33) i cały ruch lotniczy kierowany jest w stronę południowych rejonów stolicy.

Po okresie długiej i mroźnej zimy 2002/2003 na nawierzchniach dróg startowych stwierdzono więcej niż zwykle lokalnych uszkodzeń. Służby lotniskowe dokonały szczegółowego przeglądu stanu nawierzchni obu dróg startowych celem określenia ich rodzaju i zasięgu. Uszkodzenia nawierzchni bitumicznych to: występujące miejscami siatkowe spękania warstwy ścieralnej nawierzchni oraz degradacja krawędzi podłużnych pasów technologicznych. Na nawierzchniach betonowych progów, głównie w ścieku powierzchniowym stwierdzono uszkodzenia w postaci złuszczeń starych napraw żywicznych, a na pozostałym obszarze pojedyncze uszkodzenia krawędzi i naroży oraz pęknięcia płyt betonowych.

W zależności od rodzaju, zakresu oraz lokalizacji występujących uszkodzeń, przyjęto następujący sposób wykonania napraw:
1. Cząstkową wymianę warstwy ścieralnej nawierzchni bitumicznej w ilości na DS 1 około 1.200 m2, na DS 3 około 6.000 m2 wykonała firma HEILIT+WOERNER Budowlana sp. z o.o.
2. Naprawy uszkodzeń nawierzchni betonowej o niewielkiej powierzchni z zastosowaniem betonów szybkowiążących, naprawy spękań nawierzchni bitumicznej i betonowej z zastosowaniem Bigumy TL 82 oraz odwierty pod lampy zagłębione oświetlenia nawigacyjnego wykonała firma OAT - Uszczelnianie i Obróbka Betonu sp. z o. o.
3. Prace polegające na wyburzeniu fragmentów płyt nawierzchni betonowej i odtworzeniu ich z zastosowaniem betonu asfaltowego oraz naprawy powierzchniowe płyt betonowych z zastosowaniem zapraw na bazie żywic wykonała Służba Utrzymania Lotniska.
4. Pozostałe służby lotniskowe wykonały wklejanie lamp zagłębionych oraz dokonały przeglądu oraz  czyszczenia studni kanalizacji deszczowej.
Koszt zrealizowanych robót szacuje się na około 500.000 złotych.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej