Port Lotniczy Olsztyn-Mazury otwarty

2016-01-25 11:19
Lotnisko Szymany
Autor: Mostostal Warszawa SA Terminal Portu Lotniczego Szymany

Budowa Portu Lotniczego w Szymanach rozpoczęła się w sierpniu 2014 i dobiegła końca w trzecim kwartale 2015. 18 stycznia inwestycja uzyskała certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego na prowadzenie działalności lotniczej, a jej uroczyste otwarcie odbyło się dwa dni później. Generalnym wykonawcą realizacji była firma Mostostal Warszawa.

Regionalne Lotnisko Szymany znajduje się w województwie warmińsko – mazurskim w odległości 10 km od Szczytna i 58 km od Olsztyna. 20 stycznia z płyty lotniska odleciał pierwszy samolot do Berlina.

Część lotnicza portu położona jest na około 322 ha terenu. W ramach realizacji generalny wykonawca, Mostostal Warszawa, wybudował budynek terminala pasażerskiego, dojścia i dojazdy, parkingi, elementy małej architektury, stworzył całą infrastrukturę techniczną oraz zaprojektował tereny zielone. Konstrukcja budynku terminala wykonana została z deski dębowej, materiału typowego dla tutejszego budownictwa regionalnego. Również architektura obiektu nawiązuje do tradycji Warmii i Mazur. Projekt wykonała pracownia  Studio Form Architektonicznych "Pantel".


Droga startowa lotniska ma wymiary 60/2500 m, będą tu lądowały i startowały samoloty różnego typu i wielkości. Średnia dobowa przepustowość terminala wyniesie około 830 pasażerów, w dobie szczytowej – do 1250, a w godzinie szczytowej – do 310. W pobliżu Portu Lotniczego będzie około 150 miejsc parkingowych, znajdą się również stanowiska postoju autobusów linii regularnych oraz taksówek. W ramach projektu zaplanowano inwestycje, które ułatwią dojazd do lotniska. Zmodernizowana zostanie linia kolejowa Olsztyn-Szczytno-Szymany oraz ruszy budowa nowej, na odcinku od stacji Szymany do lotniska. Planowana jest również budowa drogi – od DK nr 57 do terminala.

Port Lotniczy Szymany wybudowany jest wg europejskich standardów. Firma Mostostal Warszawa otrzymała Kryształową Cegłę w dziedzinie „obiekty administracyjno-biurowe", którą przyznało Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin.

Lotnisko Szymany
Autor: Mostostal Warszawa SA Wnętrze budynku terminala na Lotnisku Szymany

Nazwa inwestycji: Port Lotniczy Olsztyn-Mazury
Lokalizacja: Szymany koło Szczytna
Generalny wykonawca: Mostostal Warszawa
Projektant: Studio Form Architektonicznych "Pantel"
Liczba miejsc parkingowych: 150
Rozpoczęcie budowy: sierpień 2014
Zakończenie budowy: sierpień 2015

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej