Politechnika Wrocławska. Wiecha na Geocentrum

2012-03-12 14:29
Politechnika Wrocławska. Na Geocentrum zawisła wiecha
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego Wiecha na Gocentrum

Geocentrum to obiekt edukacyjno-badawczy, którego inwestorem jest Politechnika Wrocławska. Ponad rok po rozpoczęciu budowy na inwestycji zawisła wiecha. Obiekt, który został zaprojektowany przez APA Kuryłowicz & Associates, zostanie oddany do użytku w pierwszej połowie 2013 roku.

Geocentum to kompleks edukacyjno-badawczy, którego inwestorem jest Politechnika Wrocławska. Generalny wykonawca, spółka Kajima Poland zakończyła montaż konstrukcji dachu i tym samym, 6 marca na dachu Geocentrum zawisła symboliczna wiecha.

Przeczytaj również: Lotnisko we Wrocławiu. Nowy terminal na 100 dni przed EURO 2012. ZDJĘCIA

Politechnika Wrocławska a Geocentrum

Inwestycja edukacyjno-badawcza Geocentrum ma na celu zwiększenie działań na rzecz innowacyjności i wspomagania technologii oraz technik gospodarczych istotnych dla województwa dolnośląskiego. Obiekt będzie nowoczesnym ośrodkiem dydaktycznym, w którym trzy z obecnych wydziałów Politechniki Wrocławskiej, specjalizujące się wokół tematyki nauki o Ziemi, będą kształcić studentów w stopniu inżynierskim, magisterskim i doktoranckim. Obiekt będą tworzyły cztery wydziały: Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego oraz Wydział Mechaniczno-Energetyczny. Ponadto, w Geocentrum zostaną wybudowane laboratoria oraz pomieszczenia przeznaczone dla kadry profesorskiej. Budynek będzie miał sale wykładowe i seminaryjne oraz bibliotekę wydziałową. Kompleks zostanie wyposażony w nowoczesny sprzęt badawczy i komputerowy, co podniesie jakość kształcenia. Obiekt będzie miał naziemny parking na 266 miejsc postojowych. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia APA Kuryłowicz & Associates z Wrocławia.
Całkowity koszt budowy Geocentrum to blisko 70 mln złotych. Zarząd Województwa Dolnośląskiego przyznaczył na realizację ponad 46 mln złotych unijnej dotacji. Warto zaznaczyć, że inwestor - Politechnika Wrocławska ubiega się o dofinansowanie budowy z budżetu państwa w wysokości ok. 21 mln złotych, a pozostałą kwotę pokryje ze środków własnych. Roboty budowlane prowadzone przez Kajima Poland mają zakończyć się w pierwszej połowie 2013 roku.

Geocentrum

Nazwa: kompleks edukacyjno-badawczy Geocentrum
Lokalizacja: ul. Na Grobli, Wrocław, woj. dolnośląskie
Stan inwestycji: realizowana
Realizacja: 2010-2013
pow. całkowita [m2]: 21 600 tys.

Inwestor: Politechnika Wrocławska
Projekt architektoniczny: APA Kuryłowicz & Associates Wrocław
Generalny wykonawca: Kajima Poland.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej