Po co wymieniać to co działa? Modernizacja linii kolejowej Warszawa-Poznań

2017-03-15 14:37
Modernizacja linii kolejowej Warszawa-Poznań
Autor: Fundacja ProKolej

– Nieefektywność prowadzonej od kilkunastu lat modernizacji tranzytowej linii E20 wschód-zachód wynika z faktu, że obejmuje ona swym zakresem infrastrukturę w znacznej części już zmodernizowaną, która jest w dobrym stanie technicznym – alarmuje Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej.

- Linia kolejowa Warszawa-Poznań, poza niektórymi stacjami, dostosowana jest do prędkości 160 km/h i zapewnia historycznie najkrótszy czas przejazdu ze stolicy do Poznania. Jedyny wyjątek to odcinek długości ok. 60 km, który wymaga wymiany nawierzchni w jednym torze. To powinno kosztować maksymalnie kilkaset milionów złotych – twierdzi Jakub Majewski. Zwraca uwagę, że w materiałach prasowych PKP pojawiają się tłumaczenia, że nie będzie szybciej, ale za to poprawią się przepustowość i bezpieczeństwo. W pierwszym przypadku linia ma pozwolić na przeprowadzenie 500 pociągów na dobę. Jakub Majewski podkreśla, że od 2001 r., tj. wprowadzenia prędkości 160 km/h, na najbardziej obciążonych odcinkach od Sochaczewa do Swarzędza, ruch nie przekroczył 150 składów w obydwu kierunkach. Na odcinku od Zamkowa do Swarzędza nie ma ich nawet 100 i taka sytuacja utrzymuje się już od wielu lat. Deklaracje odnoszące się do bezpieczeństwa mówią m.in. o zabezpieczeniu 200 przejazdów kolejowo-drogowych. Ale tylko dwa z nich – w Łowiczu i Koninie – zostaną zamienione na wiadukty. Na pozostałych przejazdach, po modernizacji, kierowcy zastaną to co dotychczas – poinformował prezes Fundacji ProKolej.

Więcej informacji na temat inwestycji >>

Modernizacja linii kolejowej Warszawa-Poznań
Autor: Fundacja ProKolej Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej