Nowa przestrzeń dla Łodzian

2009-08-24 14:57
Plac Dąbrowskiego w Łodzi
Autor: Skanska SA Fontanna muzyczna jest najbardziej charakterystycznym elementem placu. Tworzą ją grzebiety dwóch żelbetowych fal pokrytych szklaną mozaiką

Zakończyła się modernizacja placu Dąbrowskiego w Łodzi. Wykonawcą inwestycji była firma Skanska.

Na 7800 mkw. placu wykonano nawierzchnię z naturalnego kamienia, iluminacje, oświetlenie a także zagospodarowanie terenu wraz z urządzeniem małej architektury i zieleni. Wybudowano także fontannę muzyczną z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi, elektrycznymi i automatyką oraz przyłącza wody, kanalizacji, prądu i telekomunikacji.

Zastosowana technologia daje możliwość regulacji szerokości i wysokości strumienia wody, która może wypływać jednocześnie z kilku miejsc, w zależności od potrzeb spektaklu muzycznego. Zastosowanie 272 różnego rodzaju dysz pozwala uzyskac bardzo urozmaicone i dynamiczne obrazy wodne, zgrane z muzyką i światłem.
Dzięki komputerowi, zlokalizowanemu w podziemiach placu, przechodnie usłyszą fragmenty oper i najsłynniejsze utwory muzyki filmowej i klasycznej. Po zmroku pokazy zostaną wzbogacone o efektowne, wielobarwne oświetlenie. Przed fontanną znajduje sie obniżona powierzchnia forum, na którym trzy kolory naturalnego kamienia rozdzielone zostały pasmami świetlnymi. Na granicy forum ustawiono osiem kwietników w kształcie łódek. Nawiazują one do herbu Łodzi.

- Przebudowę placu wykonaliśmy w bardzo krótkim czasie – mówi Marcin Twardowski, menedżer projektu Skanska. - Prace rozpoczęliśmy 23 marca. Zgodnie z umową, po pięciu miesiacach przekazujemy zmodernizowany plac. Swoim wyglądem nawiązuje on do amfiteatru zwróconego w kierunku gmachu Teatru Wielkiego. Jestem przekonany, że stanie się jednym z ulubionych miejsc spotkań mieszkanców Łodzi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej