Nie tylko dla żeglarzy

2010-01-19 16:48
Przystań jachtowa w Sopocie
Autor: UM Sopot W Sopocie została wybudowana przystań jachtowa przy zabytkowym molo. Marina została wybudowana pomiędzy głowicą oraz ostrogą mola. W trzech basenach wewnątrz portu znajdują się 103 stanowiska dla jachtow. Na głowicy mola wybudowano budynek, w którym znajduje się zaplecze socjalne i gastronomiczne dla żeglarzy. Koszt inwestycji to ponad 70 mln złotych, z czego 25 mln to unijne dotacje

Rozpoczynają się prace przy budowie jednej z ważniejszych miejskich inwestycji Sopotu. Nowa przystań jachtowa, bo o niej mowa ma być gotowa wiosną 2011 r.

Koszt całej inwestycji wynosi 81,5 mln zł. Gmina Miasta Sopotu otrzymała dofinansowanie w wysokości 25 mln zł, pochodzące ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Pozostała kwota pochodzić będzie z budżetu Gminy Miasta Sopotu.

W ramach inwestycji powstanie przystań jachtowa ograniczona bokami głowicy mola, ostrogą mola oraz nowymi falochronami wschodnim i południowym. Wewnątrz portu w trzech basenach wydzielonych pomostami pływającymi przewidziano 103 miejsca dla jachtów (40 miejsc dla łodzi o długości od 10 do 14 m oraz 63 miejsca dla łodzi o długości do 10 m). Na głowicy mola powstanie bosmanat, zaplecze socjalne dla żeglarzy oraz mała gastronomia. Sopocka marina będzie miała charakter sezonowy i bliski naturze – bez stacji paliw, warsztatów czy dźwigu. Z mariny będą korzystać nie tylko żeglarze, ale także służby ratownicze WOPR, oraz – w przypadku złych warunków atmosferycznych także sopoccy rybacy.

Autorami projektu przystani jachtowej  i obiektu kubaturowego jest konsorcjum firm: Budmors Consulting sp. z o.o. i Pracownia Projektowa Małgorzata Kruszko-Szotyńska. Firma Budmors opracowała projekt przystani a Pracownia Projektowa obiekt kubaturowy. Projekt dla ostrogi mola przygotowała firma Projmors sp. z o.o.

Wykonawcą prac jest konsorcjum konsorcjum firm: Hydrobudowa Gdańsk SA (lider), Energopol-Szczecin SA, Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych sp. z o.o

Przystań jachtowa w Sopocie
Autor: UM Sopot Na terenie przystani dostępne będą 103 miejsca dla jachtów

Nowa marina to jedna z najważniejszych miejskich inwestycji ostatnich lat. I nie jest to wyłącznie miejsce postojowe dla jachtów. To także dodatkowa atrakcja turystyczna i otwarcie Sopotu na gości – żeglarzy z kraju i z Europy. Marina przyczyni się do powstania w Sopocie kolejnych miejsc pracy i stworzy możliwość organizacji imprez żeglarskich na najwyższym poziomie. Będzie także doskonałą bazą do prowadzenia szkolenia żeglarskiego dla sopockiej młodzieży.
Wybudowane falochrony będą stanowiły skuteczne zabezpieczenie zabytkowego sopockiego mola przed szkodliwym działaniem fal i wiatrów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej