Nie tylko autostrady. Drogi w Polsce pięknieją

2013-07-22 15:57
Droga wojewódzka nr 637
Autor: Skanska Droga wojewódzka na odcinku Stanisławów - Węgrów

Budowa autostrad i dróg ekspresowych to wciąż jeszcze gorący temat. Po pierwsze przyczyniły się one do pogorszenia kondycji firm budowlanych, po drugie nadal ich jeszcze trochę brakuje do pełni szczęścia zmotoryzowanych. Ale drogi w Polsce to nie tylko autostrady. Pod mniejszym obstrzałem opinii publicznej budowane są na przykład drogi wojewódzkie, jak chociażby ta nr 637 z Warszawy do Węgrowa.

Na finiszu jest budowa 35-kilometrowej drogi wojewódzkiej nr 637 na odcinku Stanisławów – Węgrów. Inwestorem tego przedsięwzięcia jest Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Za 102 mln zł drogę buduje firma Skanska. Zadanie polegało na wymianie konstrukcji drogi, powstały drogi serwisowe i ronda na wysokości miejscowości Dobre, Liw oraz na granicy miasta Węgrów,  wybudowano 38 zatok autobusowych i ciągi pieszo-rowerowe, przebudowano cztery obiekty mostowe (w Osęczyznie, Makówcu, Roguszynie i Węgrowie).

Droga jest już przejezdna, chociaż trwają na niej prace wykończeniowe (m.in. wykończane są   zjazdy, nanoszone znaki poziome i stawiane pionowe, jeszcze jest nieco pracy z budową odwodnień). Ostatnim etapem tej inwestycji będzie budowa nowego mostu w Węgrowie przez Liwiec, który początkowo miał być tylko wyremontowany. Okazało się jednak, że jego konstrukcja jest zdegradowana. Nowy most w Węgrowie Skanska ma wybudować do grudnia 2013, ale firma zapowiada szybsze zakończenie inwestycji (rozebranie starego mostu i budowa nowego obiektu pociągają za sobą konieczność objazdu). Tę inwestycję drogową Skanska zrealizowała w półtora roku.   
Droga wojewódzka nr 637 to połączenie z Warszawą relacji wschód-zachód. Dróg w Polsce o takim standardzie jest na pewno więcej, tylko mało się o nich mówi...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej