Najbardziej prestiżowa inwestycja MOSTOSTAL PUŁAWY: Tor kolarski BGŻ Arena

2010-01-20 14:59
Tor kolarski BGŻ Arena
Autor: Mostostal Puławy SA

Tor kolarski w Pruszkowie – jeden z najszybszych tego rodzaju torów na świecie, jest inwestycją Polskiego Związku Kolarskiego (PZKol). Rozpoczęta w 2003 r. budowa napotykała na szereg trudności technicznych, które rozwiązywane były przez zespoły generalnego wykonawcy - firmy Mostostal Puławy SA i inwestora. Obiekt został oddany do użytku we wrześniu 2008 r.

Tor BGŻ Arena jest drugim tego typu obiektem w Polsce. Długość toru drewnianego wynosi 250 m, szerokość 7,1 m. Maksymalna prędkość jaką mogą na nim rozwinąć kolarze to 85 km/h.
W obiekcie jest 1700 miejsc na stałych trybunach, dodatkowo przewidziano możliwość dostawienia 1300 miejsc w części balkonowej. Na arenie wewnątrz toru mogą odbywać się również treningi i zawody w innych dyscyplinach sportowych oraz imprezy takie jak: wystawy, targi, koncerty.
Arena została zaprojektowana tak, że wewnątrz toru mogą się zmieścić cztery pełnowymiarowe boiska do koszykówki lub siatkówki, zamienne na parkur do organizowania konkurencji jeździeckich. Autorem projektu architektonicznego jest prof. Wojciech Zabłocki. Generalnym wykonawstwem zajęła się firma Mostostal Puławy SA.
Powierzchnia zabudowy obiektu to 11 500 m2, jego powierzchnia użytkowa wynosi 15 500 m2, a kubatura 255 000 m3. Największa wysokość hali jest równa 32,09 m, a największa wysokość do spodu konstrukcji 25,73 m. Szerokość dachu to 100,00 m, a długość 116,40 m. Tor jest zlokalizowany na terenie obejmującym 4,5 ha, położonym między korytem rzeki Utraty i istniejącą zabudową Pruszkowa. Na wybór lokalizacji wpływ miała m.in. bliskość dworca Warszawskiej Kolei Dojazdowej, (200 m).

Tor kolarski BGŻ Arena
Autor: Mostostal Puławy SA

Budowa tego sportowego obiektu podzielona była na dwa etapy:

etap pierwszy obejmował:

  • roboty ziemne 448 000 m3,
  • roboty żelbetowe 14 000 m3,
  • masa konstrukcji stalowej dachu 520 t,
  • powierzchnia pokrycia dachu 10 800 m2,
  • powierzchnia murowych ścian zewnętrznych 935 m2,
  • powierzchnia okien 1190 m2.

 

Natomiast etap drugi objął wykonanie instalacji wewnętrznych (wentylacji i klimatyzacji, wodociągowo-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, elektrycznej, niskoprądowej), sieci, prac wykończeniowych oraz drewnianego torowiska.

Tor kolarski BGŻ Arena
Autor: Mostostal Puławy SA

Nowoczesne rozwiązania instalacyjne spełniają wymagania dotyczące toru drewnianego i bezpieczeństwa pożarowego obiektu publicznego. W obiekcie jest zainstalowana instalacja sygnalizacji pożaru SAP, instalacja oddymiania i napowietrzania grawitacyjnego oraz instalacje wentylacji mechanicznej z zastosowaniem niezwykle cichych central wentylacyjnych sterowanych i zarządzanych centralnym komputerem.
Konstrukcja toru jest wykonana z drewna klejonego, a jego nawierzchnia – z sosny syberyjskiej. Wykonany został zgodnie z wytycznymi i przepisami Union Cycliste Internationale (UCI).
Tor BGŻ Arena jest nowoczesna halą sportową zbudowaną z funduszy Ministerstwa Sportu i Turystyki. Otwarcie odbyło się w Pruszkowie przy ulicy Andrzeja 1, 3 września 2008 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej