Milówka ma estakadę

2007-05-21 14:58
Milówka ma estakadę
Autor: brak danych

Trzykilometrowy fragment trasy pomiędzy miejscowościami Milówka i Szare został oddany do użytku. W ramach inwestycji wartej ponad 70 mln zł wybudowano trzy obiekty mostowe, w tym 654-metrową estakadę łukową nad doliną rzeki Kameszniczanka w Milówce.

Trasa pomiędzy miejscowościami Milówka i Szare jest jednym z trzech odcinków drogi ekspresowej S-69, które ostatnio zostały oddane do użytku. Generalny wykonawca - Skanska S.A. zbudowała prawie trzykilometrowy odcinek drogi ekspresowej i wyremontowała 1,7 km drogi powiatowej wraz z mostami nad rzekami Sołą i Kameszniczanką oraz przebudowała skrzyżowanie w Milówce.

Roboty drogowe objęły wykonanie 25 857 m3 wykopów i 190 459 m3 nasypów, ułożenie 30 000 ton nawierzchni, zabezpieczenie skarp wysokiego wykopu metodą gwoździowania oraz osuszenie i zabezpieczeni osuwiska. Wykonano również oznakowanie poziome i pionowe.

Jedną z ważniejszych części inwestycji była budowa estakady łukowej nad doliną potoku Kameszniczanka. Obiekt zrealizowano metodą rusztowań przejezdnych, która ułatwia prowadzenie prac inżynierskich w trudnym, górskim terenie o zmiennych wysokościach, z których wynikają problemy z dojazdem do podpór, oddalonych od siebie nawet o 100 m. Dzięki tej technologii możliwe było wykonanie 44-metrowego przęsła mostu w ciągu 8 dni. 654-metrowa estakada opiera się na 27-metrowych podporach i składa się z 12 przęseł - najdłuższe z nich liczy 104 mb.

Przedsięwzięcie pozwoli na poprawę bezpieczeństwa podróżnych i poprawi komfort jazdy, a poprzez zwiększenie średniej prędkości do 100 km/h skrócony zostanie czas dojazdu do południowej granicy Polski.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej