Milówka ma estakadę

2007-05-21 14:58
Milówka ma estakadę
Autor: brak danych

Trzykilometrowy fragment trasy pomiędzy miejscowościami Milówka i Szare został oddany do użytku. W ramach inwestycji wartej ponad 70 mln zł wybudowano trzy obiekty mostowe, w tym 654-metrową estakadę łukową nad doliną rzeki Kameszniczanka w Milówce.

Trasa pomiędzy miejscowościami Milówka i Szare jest jednym z trzech odcinków drogi ekspresowej S-69, które ostatnio zostały oddane do użytku. Generalny wykonawca - Skanska S.A. zbudowała prawie trzykilometrowy odcinek drogi ekspresowej i wyremontowała 1,7 km drogi powiatowej wraz z mostami nad rzekami Sołą i Kameszniczanką oraz przebudowała skrzyżowanie w Milówce.

Roboty drogowe objęły wykonanie 25 857 m3 wykopów i 190 459 m3 nasypów, ułożenie 30 000 ton nawierzchni, zabezpieczenie skarp wysokiego wykopu metodą gwoździowania oraz osuszenie i zabezpieczeni osuwiska. Wykonano również oznakowanie poziome i pionowe.

Jedną z ważniejszych części inwestycji była budowa estakady łukowej nad doliną potoku Kameszniczanka. Obiekt zrealizowano metodą rusztowań przejezdnych, która ułatwia prowadzenie prac inżynierskich w trudnym, górskim terenie o zmiennych wysokościach, z których wynikają problemy z dojazdem do podpór, oddalonych od siebie nawet o 100 m. Dzięki tej technologii możliwe było wykonanie 44-metrowego przęsła mostu w ciągu 8 dni. 654-metrowa estakada opiera się na 27-metrowych podporach i składa się z 12 przęseł - najdłuższe z nich liczy 104 mb.

Przedsięwzięcie pozwoli na poprawę bezpieczeństwa podróżnych i poprawi komfort jazdy, a poprzez zwiększenie średniej prędkości do 100 km/h skrócony zostanie czas dojazdu do południowej granicy Polski.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej