Międzynarodowe Centrum Kultur

2009-09-07 17:21
Filharmonia Świętokrzyska
Autor: PIW-PAW sp. z o.o. Filharmonia Świętokrzyska - widok od ul. Żeromskiego

W Kielcach, pomiędzy ulicami Głowackiego i Żeromskiego planowana jest realizacja Międzynarodowego Centrum Kultur, które będzie zarazem siedzibą nowej Filharmonii Świętokrzyskiej. W październiku br. została podpisana umowa z wykonawcą prac - konsorcjum firm: Unibep SA z Bielska Podlaskiego i Unimax sp. z o. o. z Kielc.  

- Na ten obiekt czeka cały region świętokrzyski, a naszą ambicją jest nadanie temu miejscu charakteru ponadregionalnego - tak o przedsięwzięciu mówił Jacek Rogala - dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej. W zamierzeniu Międzynarodowe Centrum Kultur ma się bowiem stać ośrodkiem życia kulturalnego o znaczeniu ogólnopolskim oraz miejscem spotkań artystów z kraju i zagranicy.

Całkowita wartość projektu wynosi ok. 80 mln zł, z czego znaczna część będzie pochodziła ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt otrzymał dofinansowanie w kwocie niemal 36 mln w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Kultura i Dziedzictwo Kulturowe. Zakończenie inwestycji jest przewidywane na lipiec 2011 r.

9 czerwca 2009 podpisano umowę na pełnienie funkcji Inwestora Zastępczego z konsorcjum Grontmij Polska sp. z o. o. z siedzibą w Poznaniu, Grontmij Nederland B.V. z siedzibą w Holandii i Zakład Obsługi Inwestycji Eko Inwest Krystyna Wiorek z siedzibą w Kielcach.

Koncepcję architektoniczną nowego budynku wykonała pracownia PIW-PAW Architecki z Gdańska. Projekt zakłada powstanie budynku o powierzchni użytkowej 13 670 mkw. Przestrzeń publiczna wraz z częścią komercyjną (2605 mkw.) obejmie duże foyer, w którym będzie możliwa organizacja wernisaży, spotkań, prezentacji, pomieszczenia na wynajem, m.in. dla kawiarni artystycznej, księgarni muzycznej i kwiaciarni. Najwięcej miejsca (2928 mkw.) zaprojektowano dla części koncertowej z estradą, biblioteką i zapleczem. Znajdzie się tutaj sala koncertowa, kameralna i konferencyjna, sala prób dla orkiestry, dziedziniec koncertowy, biblioteka i zaplecze. Sala koncertowa i kameralna będą wielofunkcyjne. Pozwoli to na realizację nie tylko koncertów, ale również małych form scenicznych i projekcję filmów, przedstawiających wydarzenia ze świata muzyki, organizację konferencji i innych działań artystycznych. Sale będą mogły służyć jako studia nagraniowe. W części administracyjnej (1468 mkw.) znajdą się garderoby dla solistów, dyrygenta oraz muzyków filharmonii a także pomieszczenia dla obsługi administracyjnej. W budynku powstaną pokoje hotelowe dla solistów, dyrygentów oraz muzyków doangażowanych. Pozostała przestrzeń (6192 mkw.) została przeznaczona na powierzchnię magazynową, techniczną i parkingi wewnętrzne.

Filharmonia Świętokrzyska w liczbach:

  • powierzchnia działki: 3823m2
  • powierzchnia zabudowy: 3358m2
  • kubatura całkowita budynku: 71 595m3
  • kubatura sali koncertowej: 10 800 m3, ilość miejsc na widowni 515, estrada dla 300 wykonawców
  • sala kameralna: 200 miejsc.
  • Sala prób – wydzielona z foyer – 150 miejsc
  • dziedziniec koncertowy usytuowany wewnątrz obiektu, z możliwością zadaszenia z widownią na 150 miejsc
  • sala konferencyjna: 50 miejsc.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej