Lotnisko w Pyrzowicach ma dwa nowe obiekty

2012-06-11 14:52
Lotnisko w Pyrzowicach, terminal A po przebudowie
Autor: Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A. Terminal A ma przeszklona fasadę

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach ma już przebudowany terminal A i nową radiolatarnię. Obiekty zostały oddane do użytku 5 czerwca, podczas wspólnej uroczystości Górnośląskiego Towarzystwa Lotnicznego oraz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Na trzy dni przed rozpoczęciem rozgrywek EURO, 5 czerwca lotnisko Pyrzowice ma już dostępny po przebudowie terminal A. Co więcej, tego samego dnia została oddana do użytku radiolatarnia nawigacyjna (D-VOR/DME).

Przeczytaj również: Nowy hangar w Pyrzowicach otwarty

Lotnisko w Pyrzowicach z nowym terminalem

W ramach przebudowy do terminala A dobudowano nawę o szerokości 8,8 metrów i długości 102 metrów, która będzie wspomagać powiększony o 8 200 m2 budynek. Nowo wybudowany obiekt, ma przeszkloną fasadę i nowy, zawieszony na linach dach. Przypomnijmy, że modernizacja terminala zakładała również przebudowę hangara technicznego dla samolotów. Tę część inwestycji, generalny wykonawca, Skanska zakończył w kwietniu 2011 roku. Całe przedsięwzięcie pochłonęło 9 mln złotych.

Drugim oddanym do użytku obiektem jest radiolatarnia nawigacyjna, kóra została wyposażona w dalmierz DME - system radiowy, który po przez specjalne odbiorniki (radiowe) w samolocie umożliwia pilotowi odczytanie namiaru prowadzącego do radiolatarni i podaje mu odległość od niej. Radiolatarnia będzie wykorzystywana głównie jako urządzenie wspomagające w przypadku lądowania na pomocniczym kierunku RWY09. Na głównym kierunku RWY27, podstawową pomocą nawigacyjną pozostaje precyzyjny system ILS (Instrument Landing System). Projekt zrealizowała (zakupiła i zamontowała) Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej