Lotnisko w Pyrzowicach ma dwa nowe obiekty

2012-06-11 14:52
Lotnisko w Pyrzowicach, terminal A po przebudowie
Autor: Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A. Terminal A ma przeszklona fasadę

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach ma już przebudowany terminal A i nową radiolatarnię. Obiekty zostały oddane do użytku 5 czerwca, podczas wspólnej uroczystości Górnośląskiego Towarzystwa Lotnicznego oraz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Na trzy dni przed rozpoczęciem rozgrywek EURO, 5 czerwca lotnisko Pyrzowice ma już dostępny po przebudowie terminal A. Co więcej, tego samego dnia została oddana do użytku radiolatarnia nawigacyjna (D-VOR/DME).

Przeczytaj również: Nowy hangar w Pyrzowicach otwarty

Lotnisko w Pyrzowicach z nowym terminalem

W ramach przebudowy do terminala A dobudowano nawę o szerokości 8,8 metrów i długości 102 metrów, która będzie wspomagać powiększony o 8 200 m2 budynek. Nowo wybudowany obiekt, ma przeszkloną fasadę i nowy, zawieszony na linach dach. Przypomnijmy, że modernizacja terminala zakładała również przebudowę hangara technicznego dla samolotów. Tę część inwestycji, generalny wykonawca, Skanska zakończył w kwietniu 2011 roku. Całe przedsięwzięcie pochłonęło 9 mln złotych.

Drugim oddanym do użytku obiektem jest radiolatarnia nawigacyjna, kóra została wyposażona w dalmierz DME - system radiowy, który po przez specjalne odbiorniki (radiowe) w samolocie umożliwia pilotowi odczytanie namiaru prowadzącego do radiolatarni i podaje mu odległość od niej. Radiolatarnia będzie wykorzystywana głównie jako urządzenie wspomagające w przypadku lądowania na pomocniczym kierunku RWY09. Na głównym kierunku RWY27, podstawową pomocą nawigacyjną pozostaje precyzyjny system ILS (Instrument Landing System). Projekt zrealizowała (zakupiła i zamontowała) Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej