Lotnisko w Łodzi i nowy terminal. ZDJĘCIA!

2012-06-06 11:01
Lotnisko w Łodzi ma nowy terminal
Autor: www.airport.lodz.pl Nowo wybudowany łodzki terminal wewnątrz

Lotnisko w Łodzi ma nowy terminal. Uroczyste otwarcie nowo wybudowanego obiektu, odbyło się 1 czerwca. Terminal o powierzchni ponad 25 tys. m2, wybudował Warbud we współpracy z Hochtief Polska i Hochtief Solutions.

Lotnisko w Łodzi powiększyło się o nowy, trzeci terminal. Oficjalne otwarcie tej części portu odbyło się 1 czerwca. Pasażerowie mogą od 6 czerwca korzystać z nowo wybudowanego obiektu.

Przeczytaj również: Lotnisko Modlin. WIDEO i ZDJĘCIA

Nowy terminal na łódzkim lotnisku

Nowo wybudowany terminal ma 25 600 tys. m2 powierzchni. Obiekt tworzą cztery kondygnacje użytkowe, dwie użytkowe oraz jedna techniczna i jedna kontrolna - podziemna. W ramach realizacji została wybudowana sortownia bagażu, hala odpraw oraz garaż. Warto zaznaczyć, za na budynku terminala została wybudowana 20-metrowa wieża dla osób koordynujących ruch na płycie.
Nowy budynek portu ma 137 metrów długości, do 80 m szerokości i 15 metrów wysokości, elewacja zewnętrzna wykonana jest ze szkła i aluminium.

Dotychczas łódzkie lotnisko dysponowało dwoma terminalami (I i II) oraz cargo. Pierwszy, przebudowany był w 1997 roku, jest terminalem krajowym, obsługującym obecnie lotnictwo ogólne i loty VIP-ów. Drugi, wybudowany został 2005 roku, to terminal międzynarodowym, który obsługuje tanie linie lotnicze i loty czarterowe. Terminal cargo został otwarty 16 września 2009 roku i obsługuje połączenia samolotów towarowych. Nowy, terminal (III), przyjmie operację terminala II, który będzie przeniesiony w inne miejsce lotniska i będzie pełnił funkcję zaplecza techniczno-warsztatowego.

Odprawa w nowym terminalu będzie odbywała się na 14 stanowiskach na parterze budynku. Obiekt dysoponuje dodatkowym, 15 punktem (tzw. "czerwona odprawa"), przeznaczonym do odprawy pasażerów, którzy mają coś do oclenia. W tej cześci portu wydzielona została także odprawa dla VIP-ów. Terminal tworzą również saloniki handlowo-usługowe (w tym kawiarnia i restauracje).

Inwestycja pochłonęła 171 mln 864 tys. złotych, z czego 77 mln 913 tys. złotych to unijne dotacje z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Terminal w liczbach

  • Beton konstrukcyjny [m3]:18 tys.
  • Stal zbrojeniowa: 1800 ton
  • Stal konstrukcyjna: 730 ton
  • Okablowanie elektryczne [km]: 60
  • Okablowanie strukturalne [km]: 45
  • Oprawy oświetleniowe [szt.]: 4 tys.
  • Kamery CCTV [szt.]: 200
  • Drzwi [szt.]: 600
  • Szkło [m2]: 4614
  • Świetliki dachowe [szt.]: 226

Terminal 3 portu lotniczego im. St. Reymonta w Łodzi

Nazwa: terminal 3 - Port lotniczy im. St. Reymonta
Lokalizacja: ul. ul. Gen. S. Maczka 35, woj.mazowieckie
Stan inwestycji: zrealizowana
Realizacja: styczeń 2010- czerwiec 2012
liczba kondygnacji: 3 nadziemne, 1 podziemna
pow. całkowita [m2]: 25 600 tys.

Inwestor: Port Lotniczy Łódź
Generalny wykonawca: konsorcjum: Warbud (lider), Hochtief Polska i Hochtief Solutions (partnerzy).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej