Lotnisko w Łodzi i nowy terminal. ZDJĘCIA!

2012-06-06 11:01
Lotnisko w Łodzi ma nowy terminal
Autor: www.airport.lodz.pl Nowo wybudowany łodzki terminal wewnątrz

Lotnisko w Łodzi ma nowy terminal. Uroczyste otwarcie nowo wybudowanego obiektu, odbyło się 1 czerwca. Terminal o powierzchni ponad 25 tys. m2, wybudował Warbud we współpracy z Hochtief Polska i Hochtief Solutions.

Lotnisko w Łodzi powiększyło się o nowy, trzeci terminal. Oficjalne otwarcie tej części portu odbyło się 1 czerwca. Pasażerowie mogą od 6 czerwca korzystać z nowo wybudowanego obiektu.

Przeczytaj również: Lotnisko Modlin. WIDEO i ZDJĘCIA

Nowy terminal na łódzkim lotnisku

Nowo wybudowany terminal ma 25 600 tys. m2 powierzchni. Obiekt tworzą cztery kondygnacje użytkowe, dwie użytkowe oraz jedna techniczna i jedna kontrolna - podziemna. W ramach realizacji została wybudowana sortownia bagażu, hala odpraw oraz garaż. Warto zaznaczyć, za na budynku terminala została wybudowana 20-metrowa wieża dla osób koordynujących ruch na płycie.
Nowy budynek portu ma 137 metrów długości, do 80 m szerokości i 15 metrów wysokości, elewacja zewnętrzna wykonana jest ze szkła i aluminium.

Dotychczas łódzkie lotnisko dysponowało dwoma terminalami (I i II) oraz cargo. Pierwszy, przebudowany był w 1997 roku, jest terminalem krajowym, obsługującym obecnie lotnictwo ogólne i loty VIP-ów. Drugi, wybudowany został 2005 roku, to terminal międzynarodowym, który obsługuje tanie linie lotnicze i loty czarterowe. Terminal cargo został otwarty 16 września 2009 roku i obsługuje połączenia samolotów towarowych. Nowy, terminal (III), przyjmie operację terminala II, który będzie przeniesiony w inne miejsce lotniska i będzie pełnił funkcję zaplecza techniczno-warsztatowego.

Odprawa w nowym terminalu będzie odbywała się na 14 stanowiskach na parterze budynku. Obiekt dysoponuje dodatkowym, 15 punktem (tzw. "czerwona odprawa"), przeznaczonym do odprawy pasażerów, którzy mają coś do oclenia. W tej cześci portu wydzielona została także odprawa dla VIP-ów. Terminal tworzą również saloniki handlowo-usługowe (w tym kawiarnia i restauracje).

Inwestycja pochłonęła 171 mln 864 tys. złotych, z czego 77 mln 913 tys. złotych to unijne dotacje z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Terminal w liczbach

  • Beton konstrukcyjny [m3]:18 tys.
  • Stal zbrojeniowa: 1800 ton
  • Stal konstrukcyjna: 730 ton
  • Okablowanie elektryczne [km]: 60
  • Okablowanie strukturalne [km]: 45
  • Oprawy oświetleniowe [szt.]: 4 tys.
  • Kamery CCTV [szt.]: 200
  • Drzwi [szt.]: 600
  • Szkło [m2]: 4614
  • Świetliki dachowe [szt.]: 226

Terminal 3 portu lotniczego im. St. Reymonta w Łodzi

Nazwa: terminal 3 - Port lotniczy im. St. Reymonta
Lokalizacja: ul. ul. Gen. S. Maczka 35, woj.mazowieckie
Stan inwestycji: zrealizowana
Realizacja: styczeń 2010- czerwiec 2012
liczba kondygnacji: 3 nadziemne, 1 podziemna
pow. całkowita [m2]: 25 600 tys.

Inwestor: Port Lotniczy Łódź
Generalny wykonawca: konsorcjum: Warbud (lider), Hochtief Polska i Hochtief Solutions (partnerzy).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej