IV Europejski Kongres Gospodarczy. Nagrody Top Inwestycje Komunalne 2012

2012-05-15 15:28
Przystań jachtowa w Sopocie
Autor: UM Sopot W Sopocie została wybudowana przystań jachtowa przy zabytkowym molo. Marina została wybudowana pomiędzy głowicą oraz ostrogą mola. W trzech basenach wewnątrz portu znajdują się 103 stanowiska dla jachtow. Na głowicy mola wybudowano budynek, w którym znajduje się zaplecze socjalne i gastronomiczne dla żeglarzy. Koszt inwestycji to ponad 70 mln złotych, z czego 25 mln to unijne dotacje

Podczas odbywającego się 14-16 maja IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego rozdano nagrody Top Inwestycje Komunalne 2012. To inicjatywa PTWP - organizatora Kongresu oraz redakcji Portalusamorządowego.pl. Ma ona promować inwestycje komunalne z całego, które osiągnęły sukces dzięki odważnym, prorozwojowym decyzjom dla gospodarki, regionu i mieszkańców. Do oceny zgłoszono ponad 100 projektów, nagrodzono 10.

Wybrane Top Inwestycje Komunalne 2012 to: czysta energia w Dolinie Zielawy, Hala Stulecia we Wrocławiu i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, przebudowa układu komunikacyjnego Jaworzna, Lamusownia w Krakowie, stadion PGE Arena w Gdańsku, Gospodarcza Brama Śląska - I etap (Sosnowiec), budowa przystani jachtowej w Sopocie oraz zwiększenie atrakcyjności turystycznej Opola.

Główne kryteria ocen, którymi kierowali się członkowie Rady Konsultacyjnej, to efekt prorozwojowy inwestycji, a ponadto: rozmach inwestycji w odniesieniu do budżetu i możliwości samorządu, walory estetyczne, funkcjonalność, nowatorstwo, współpraca z lokalną społecznością na etapie projektowania inwestycji, montaż finansowy (koncesja, kredyt, dotacja, PPP etc.) i aktywne gospodarowanie.

Główne kryteria ocen, którymi kierowali się członkowie Rady Konsultacyjnej, to efekt prorozwojowy inwestycji publicznej, a ponadto: rozmach inwestycji w odniesieniu do budżetu i możliwości samorządu, walory estetyczne, funkcjonalność, nowatorstwo, współpraca z lokalną społecznością na etapie projektowania inwestycji, montaż finansowy (koncesja, kredyt, dotacja, PPP etc.) i aktywne gospodarowanie.

Wręczenie nagród Top Inwestycje Komunalne 2012 odbyło się 14 maja, w pierwszym dniu IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (European Economic Congress – EEC).

Top Inwestycje Komunalne 2012

 • Budowa promenady spacerowej w Szczawnicy
  W ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Szczawnica otrzymała ponad 1 mln 745 tys. euro na budowę promenady spacerowej wzdłuż potoku Grajcarek. Całkowita wartość projektu wyniosła 2 mln 53 tys. 784 euro. Inwestycja była realizowana od sierpnia 2008 do czerwca 2011. Budowa promenady spacerowej umożliwiła powiązanie turystycznego centrum miasta z istniejącą promenadą wzdłuż rzeki Dunajec i prowadzącą do słowackiej gminy Leśnica. Natomiast po stronie słowackiej został przebudowany dom kultury w Leśnicy i stworzone zostało w nim Pienińskie Centrum Turystyki Transgranicznej.
 • Czysta energia w Dolinie Zielawy
  Pięć gmin: Wisznice, Rossosz, Sosnówka, Podedwórze i Jabłoń (na terenie powiatów bialskiego i parczewskiego) otrzymało dotację w ramach RPO Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu wynosi 8 mln 590 tys. 774 złotych, natomiast Unia Europejska przekazała na ten cel 7 mln 302 tys. 157 złotych. Celem projektu jest, poprzez rozwój i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, poprawa stanu środowiska naturalnego obszaru turystycznego Dolina Zielawy. Realizacja przedsięwzięcia opiera się na montażu kolektorów słonecznych na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych znajdujących się na terenie tych gmin. W ramach projektu, do końca sierpnia 2012 r. zostanie zamontowanych 925 zestawów solarnych.

 • Hala Stpecia we Wrocławiu
  Hala Stpecia znajduje się na obszarze tzw. Wielkiej Wyspy pomiędzy kanałami Odry. W najbliższej okolicy znajdują się przystanki komunikacji miejskiej, parking, galeria handlowa, ogród japoński i zoologiczny oraz wiele innych atrakcji. Celem rozbudowy hali było przekształcenie tego historycznego miejsca w centrum turystyki biznesowej, kpturalnej oraz wypoczynkowej. Hala Stpecia dostała z Unii Europejskiej prawie 33 mln złotych na kompleksowy remont. Cała inwestycja to koszt 72 mln złotych.
 • Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
  Koszt budowy tego istotnego dla stolicy obiektu wyniósł 373 mln złotych, z czego dofinansowanie z UE było w wysokości 207 mln złotych. Inwestycję zrealizowano w latach 2008-2011. Nowatorska architektura budynku, uzupełniona została otwartym dla publiczności Parkiem Odkrywców z nietuzinkowymi instalacjami artystycznymi. Centrum Nauki powstało jako miejsce akcji artystycznych tj. koncertów, spektakli, pokazów i prezentacji edukacyjnych. Wybudowanie Centrum Nauki Kopernik jest ważnym elementem procesu otwierania się Warszawy na rzekę i rewitalizacji nadwiślańskich bpwarów. W zeszłym roku centrum odwiedziło ponad milion zwiedzających.
 • Przebudowa układu komunikacyjnego Jaworzna
  Od kilku lat Jaworzno realizuje największą w swojej historii inwestycję drogową pod nazwą „Miasto Twarzą do Autostrady", którego całkowita wartość wynosi ponad 367 mln złotych. Głównym celem całego przedsięwzięcia jest zapewnienie szybkiego i bezpiecznego przejazdu przez miasto. Dzięki inwestycji zwiększyło się bezpieczeństwo ruchu samochodowego, zdecydowanie skrócił się także czas przejazdu przez miasto. Jaworzno jest pierwszym dużym polskim miastem, które znalazło się na drodze płatnej autostrady. W ramach projektu miasto zrealizowało: Trasę Śródmiejską, Drogę Przemysłową oraz Drogę Współpracy Regionalnej.
 • Lamusownia w Krakowie
  Idea budowy w Krakowie nowoczesnych obiektów usprawniających prawidłowe zarządzanie i gospodarowanie odpadów – Zbiorczych Punktów Gromadzenia Odpadów (zwanych Lamusowniami) – w dużej mierze związana była z pilną potrzebą rozwiązania problemów miasta z niską efektywnością odzyskiwania surowców wtórnych. Inwestycja, wartości 7 mln zł, była współfinansowana ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2004-2009. Przedsięwzięcie to także nowatorskie rozwiązania architektoniczne, spełniające wszystkie standardy i normy, zapewniające bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego, wpływające na poprawę czystości i wizerunku miasta oraz minimalizujące nieefektywne i nieekologiczne składowanie odpadów na składowiskach.
 • Stadion PGE Arena w Gdańsku
  Stadion w Gdańsku wybudowano w latach 2008-2011, koszt inwestycji - 775 mln złotych. To jeden z najnowocześniejszych i najpiękniejszych obiektów w Europie. Bursztynowy kolor fasady gdański stadion zawdzięcza 17 tys. poliwęglanowych płytek o łącznej powierzchni 4,5 ha. Falujący kształt trybun oraz konstrukcja dachowa (82 dźwigary przypominające wręgi statku) nawiązują do morskich tradycji miasta. Trybuny i boisko PGE Areny są zgodne normami FIFA i UEFA. Na widowni zasiąść może 40 tys. osób.
 • Top Inwestycje Komunalne 2012
  Autor: wnp.pl Za wszystkim inwestycjami stoją ludzie...

 • Gospodarcza Brama Śląska – I etap (Sosnowiec)
  "Gospodarcza Brama Śląska" to wspólna inicjatywa Sosnowca, Będzina, Czeladzi i Jaworzna, której celem było stworzenia dla inwestorów atrakcyjnej oferty. Projekt obejmuje zarówno uzbrojone pola inwestycyjne różnej wielkości, jak i obiekty Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego. W ramach I etapu pod nazwą „Uruchomienie Zagłębiowskiej Strefy Gospodarczej” Sosnowiec realizuje cztery zadania, których wartość kształtuje się na poziomie 81 mln 23 tys. złotych, z czego 60 mln 929 tys. pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2007-2013. Pierwsze trzy zadania dotyczą powstania w południowej części Sosnowca, w dzielnicy Niwka, na terenie byłej KWK „Niwka-Modrzejów”, Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego wraz z infrastrukturą drogową. Natomiast czwarte polega na uzbrojeniu pól inwestycyjnych w rejonie zlikwidowanej kopalni Piasku Podsadzkowego „Maczki-Bór”.
 • Budowa przystani jachtowej w Sopocie
  Nowa marina przy zabytkowym sopockim molo znajduje się pomiędzy głowicą oraz ostrogą mola, a nowymi falochronami (wschodnim i południowym). Wewnątrz portu, w trzech basenach wydzielonych pływającymi pomostami, są miejsca dla 103 jachtów. Na głowicy mola postawiono budynek bosmanatu z zapleczem socjalnym dla żeglarzy oraz gastronomią. Koszt inwestycji to 70,7 mln złotych, z czego 25 mln zł pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Prace przy budowie przystani jachtowej trwały od września 2009 do maja 2011.
 • Zwiększenie atrakcyjności turystycznej Opola
  Na projekt składały się cztery działania. Po pierwsze zagospodarowanie terenów wzdłuż Odry i Kanału Młynówka oraz ożywienie tej części miasta, po drugie rewitalizacja zabytkowego parku na Wyspie Bolko. Wartość inwestycji wynosi łącznie 77 mln 518 tys. złotych. Pieniądze unijne udało się też uzyskać na flagową nieruchomość miasta – amfiteatr. Zwiększono ofertę programową, co bezpośrednio przekłada się na liczbę różnorodnych imprez m.in.: koncertów i spektakli teatralnych. Wybudowany 50 lat temu amfiteatr otrzymał nową widownię oraz scenę. Kolejną inwestycją w ramach "zwiększania atrakcyjności" była przebudowa, rozbudowa, nadbudowa i przystosowanie budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
 • Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Nasi Partnerzy polecają
  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
  Czytaj więcej