Filharmonia Szczecińska. Oryginalna siedziba filharmonii w Szczecinie

2013-07-31 14:30
Filharmonia w Szczecinie
Autor: materiały od UM Szczecin

Trwa budowa nowej siedziby filharmonii w Szczecinie. Zakończenie prac zaplanowano na początek 2014 roku. Charakterystyczna jest architektura budynku Filharmonii Szczecińskiej - białe, strzeliste bryły ze spiczastymi dachami. Inwestycja w Szczecinie pochłonie ponad 100 mln zł.

Inwestycje w Szczecinie. Oryginalny budynek nowej siedziby Filharmonii Szczecińskiej

Nowy gmach Filharmonii Szczecińskiej powstaje u zbiegu ulic Małopolskiej i Matejki, w miejscu przedwojennego Konzerthausu.

Budynek filharmonii zaprojektowało studio Barozzi Veiga z Barcelony. Pracownia w 2007 roku wygrała międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji nowego gmachu szczecińskiej filharmonii. Inspiracją dla architektów były organy.

Gmach filharmonii tworzą białe, przeszklone bryły ze spiczastymi dachami, które tworzą zwartą budowlę o jednolitym wyglądzie. Elewacja budynku to podwójna szklana membrana na stalowym szkielecie. Transparentne ściany budynku oraz świetliki umieszczone w dachu umożliwiają doświetlanie budynku światłem dziennym. Bryła nowej siedziby filharmonii w Szczecinie nawiązuje swoją formą do sąsiednich budynków z wielospadkowymi dachami.

Filharmonia w Szczecinie
Autor: od Warbud Nowy gmach filharmonii w Szczecinie powstaje u zbiegu ulicy Małopolskiej i Matejki

W nowej siedzibie Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie odbywać się będą koncerty muzyki symfonicznej i organowej. Znajdą się tu dwie sale koncertowe: duża z 953 miejscami dla publiczności oraz mała dla 192 osób. Na estradzie głównej sali przewidziano miejsce dla 120-osobowej orkiestry oraz 110-osobowego chóru. Na ścianie za estradą usytuowane będą organy.

Przestrzeń wystawiennicza na ostatniej kondygnacji obiektu wykorzystywana będzie do organizacji różnego rodzaju imprez. W budynku znajdą się pomieszczenia dla artystów oraz zaplecze administracyjne. Główne wejście do filharmonii zlokalizowane będzie od strony ulicy Małopolskiej i poprowadzi do reprezentacyjnego holu wejściowego o wysokości trzech kondygnacji.

Nowa siedziba filharmonii to pięciokondygnacyjny budynek z dwupoziomowym parkingiem podziemnym. Powierzchnia użytkowa szczecińskiej filharmonii wyniesie 12 734 mkw, kubatura 98 200 m3. Budynek będzie miał 5 kondygnacji naziemnych i dwie podziemne, przeznaczone na parking, na którym znajdzie się 157 miejsc postojowych.

Budowa nowego gmachu filharmonii rozpoczęła się w kwietniu 2011 r. Zakończenie inwestycji w Szczecinie zaplanowano na początek 2014 roku. Generalnym wykonawcą prac jest firma Warbud. Budowa filharmonii pochłonie ponad 100 mln złotych, 45 mln zł wyniosło dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej