Filharmonia Szczecińska. Oryginalna siedziba filharmonii w Szczecinie

2013-07-31 14:30
Filharmonia w Szczecinie
Autor: materiały od UM Szczecin

Trwa budowa nowej siedziby filharmonii w Szczecinie. Zakończenie prac zaplanowano na początek 2014 roku. Charakterystyczna jest architektura budynku Filharmonii Szczecińskiej - białe, strzeliste bryły ze spiczastymi dachami. Inwestycja w Szczecinie pochłonie ponad 100 mln zł.

Inwestycje w Szczecinie. Oryginalny budynek nowej siedziby Filharmonii Szczecińskiej

Nowy gmach Filharmonii Szczecińskiej powstaje u zbiegu ulic Małopolskiej i Matejki, w miejscu przedwojennego Konzerthausu.

Budynek filharmonii zaprojektowało studio Barozzi Veiga z Barcelony. Pracownia w 2007 roku wygrała międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji nowego gmachu szczecińskiej filharmonii. Inspiracją dla architektów były organy.

Gmach filharmonii tworzą białe, przeszklone bryły ze spiczastymi dachami, które tworzą zwartą budowlę o jednolitym wyglądzie. Elewacja budynku to podwójna szklana membrana na stalowym szkielecie. Transparentne ściany budynku oraz świetliki umieszczone w dachu umożliwiają doświetlanie budynku światłem dziennym. Bryła nowej siedziby filharmonii w Szczecinie nawiązuje swoją formą do sąsiednich budynków z wielospadkowymi dachami.

Filharmonia w Szczecinie
Autor: od Warbud Nowy gmach filharmonii w Szczecinie powstaje u zbiegu ulicy Małopolskiej i Matejki

W nowej siedzibie Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie odbywać się będą koncerty muzyki symfonicznej i organowej. Znajdą się tu dwie sale koncertowe: duża z 953 miejscami dla publiczności oraz mała dla 192 osób. Na estradzie głównej sali przewidziano miejsce dla 120-osobowej orkiestry oraz 110-osobowego chóru. Na ścianie za estradą usytuowane będą organy.

Przestrzeń wystawiennicza na ostatniej kondygnacji obiektu wykorzystywana będzie do organizacji różnego rodzaju imprez. W budynku znajdą się pomieszczenia dla artystów oraz zaplecze administracyjne. Główne wejście do filharmonii zlokalizowane będzie od strony ulicy Małopolskiej i poprowadzi do reprezentacyjnego holu wejściowego o wysokości trzech kondygnacji.

Nowa siedziba filharmonii to pięciokondygnacyjny budynek z dwupoziomowym parkingiem podziemnym. Powierzchnia użytkowa szczecińskiej filharmonii wyniesie 12 734 mkw, kubatura 98 200 m3. Budynek będzie miał 5 kondygnacji naziemnych i dwie podziemne, przeznaczone na parking, na którym znajdzie się 157 miejsc postojowych.

Budowa nowego gmachu filharmonii rozpoczęła się w kwietniu 2011 r. Zakończenie inwestycji w Szczecinie zaplanowano na początek 2014 roku. Generalnym wykonawcą prac jest firma Warbud. Budowa filharmonii pochłonie ponad 100 mln złotych, 45 mln zł wyniosło dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej