Budowa Mostu Północnego

2009-03-06 16:49
Most Północny
Autor: ZMID

W ciągu 32 miesięcy od podpisania umowy zostanie zbudowany w Warszawie most Północny. A stanie się to za sprawą konsorcjum, którego liderem jest Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Pol-Aqua z Piaseczna.

Partnerami firmy Pol-Aqua, przy budowie Mostu Północnego, są Sando Budownictwo Polska z Warszawy, Construcciones Sanchez Dominigues, Sando z Madrytu i Kromiss-Bis z Częstochowy. Projekt nowego mostu został sporządzony przez firmę Schuessler Plan z Duesseldorfu. Inwestycja została wyceniona na kwotę 976 618 384 zł. i rozpocznie się w dniu podpisania umowy, jak informuje inwestor – Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych.
Początek prac rozpocznie się od budowy fragmentu Trasy Mostu Północnego od ulicy Pułkowej do ul. Modlińskiej.

Pierwsze prace obejmują:

  • budowę drogi krajowej GP
  • przebudowę dróg połączeniowych
  • budowę ciągów pieszo-rowerowych
  • umieszczenie ekranów akustycznych przeźroczystych na obiektach mostowych, (na pozostałych odcinkach ekrany pochłaniające)
  • budowa 3 urządzeń sygnalizacji świetlnej oraz oświetlenia ulicznego dla nowo wybudowanych dróg i przystanków tramwajowych.
Most Północny - widok z lotu ptaka
Autor: ZMID

Prace te łączą się z budową przewodów zasilających, a także stacji transformatorowych i rozbiórki obiektów kubaturowych (19 000 m3). Zbudowana zostanie także trasa tramwajowa długości 3800 m. wraz z węzłem rozjazdowym (6 zwrotnic i 3 skrzyżowania). Sam most będzie miał 800 m. długości
Most Północny oprze się na trzech oddzielnych ustrojach nośnych, w korycie rzeki zostaną umieszczone dwa filary, a pozostałe częściowo na terenach zalewowych. Płyta pomostu będzie wykonana na gotowych odcinkach za pomocą przesuwnego szalunku.

Prace w fazie bezpośredniej budowy mostu przewidują:

  • budowę 36 wiaduktów i ścian oporowych
  • wykonanie 11 ścian oporowych różnej wielkości z żelbetu oraz 8 z gruntu zbrojnego
  • budowę przejścia podziemnego pod trasą (2 oddzielne tunele dla płn. i płd. jezdni)
  • kompleksowe przezbrojenie lub zabezpieczenie wszystkich istniejących przewodów infrastruktury technicznej kolidującej z trasą
Most Północny - mapa
Autor: ZMID
Most Północny - mapa
Autor: ZMID
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej