Wieżowiec Złota 44. Ekskluzywny apartamentowiec projektu Daniela Libeskinda

2012-02-21 10:04
Złota 44
Autor: Orco Property Group "Złota 44" - widok nocą z hotelu Forum.

Złota 44 to ekskluzywny apartamentowiec, zaprojektowany przez samego Daniela Libeskinda. Wieżowiec powstaje w samym centrum Warszawy, tuż obok centrum handlowego Złote Tarasy. Budowa jest już na ukończeniu, w lutym br. na 192 metrze zawisła wiecha. Deweloper - Orco Property Group - planuje, że obiekt zostanie oddany do użytku w 2013 roku.

Złota 44 - historia budowy

Historia budowy wieżowca Złota 44 odbiła się szerokim echem w Polsce i za granicą. Prace budowlane rozpoczęły się w 2008 roku. Początkowo wszystko wskazywało na to, że już w 2010 roku w Warszawie przybędzie kolejny, piąty już drapacz chmur. Tak się jednak nie stało. W wyniku protestów mieszkańców okolicznych bloków roboty zostały wstrzymane i w samym centrum miasta straszył niedokończony szkielet. Po prawie dwóch latach, w roku 2010, budowa została wznowiona.
Wieżowiec, zwany potocznie "żaglem", powstaje w samym centrum Warszawy przy ul. Złotej (w miejscu dawnego domu handlowego City Centre). Autorem projektu jest sławny amerykański architekt Daniel Libeskind (zaprojektował m.in. Muzeum Żydów w Berlinie i nową wieżę, która powstanie w miejscu zniszczonych wież WTC). Bryła budynku nawiązuje do orła wzbijającego się do lotu.

Apartamentowiec Złota 44, to nie tylko wyzwanie pod względem architektonicznym, ale przede wszystkim budowlanym. Apartamentowiec Libeskinda ma smukłą, szklaną konstrukcję, co nadaje budynkowi lekkości. Na elewację budynku składa się prawie 4 tysiące paneli ze szkła, z których każdy wykonany zostanie osobno. Panel będą też sygnowane logo "Złota 44". Przy budowie tego prawie 200-metrowego drapacza chmur codziennie pracowało 300 budowlańców, a w roboty związane z wykończaniem wnętrz zaangażowanych zostało łącznie ponad tysiąc osób. Dotychczas wykorzystano m.in. 80 tys. ton betonu oraz 6,6 tys. ton stali konstrukcyjnej. Przypomnijmy, że budowa ostatniego 54 piętra zakończyła się 2 lutego, i tej z okazji na szczycie budynku zawisła wiecha.

ZŁOTAA
Autor: brak danych Złota 44, apartamentowiec Libeskinda (Warszawa) 

W najbliższym czasie zostanie zamontowany stalowy czubek wieżowca, który będzie elementem charakterystycznym budynku. Deweloper Orco Property Group przewiduje, że roboty budowlane zakończą się wiosną 2012 roku, a instalacja czubka będzie możliwa po demontażu najwyższego żurawia, który obecnie służy m.in. do montażu paneli fasady. Po instalacji czubka Złota 44 osiągnie docelową wysokość 192 metrów. Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do apartamentów w styczniu 2013 roku.

Wieżowiec Złota 44 - ekskluzywny projekt Daniela Libeskinda

Wznoszony przez Orco Property Group drapacz chmur będzie luksusowym apartamentowcem, w którym znajdzie się 251 mieszkań. Mieszkańcy będą mogli korzystać z 25-metrowego basenu, sauny, salonu SPA i fitnes. W ramach inwestycji zostanie odnowiony teren wokół wieży. Powstanie część rekreacyjna dla mieszkańców oraz dostępna publicznie miejska zielona strefa. Na parterze wieżowaca zaplanowano lokale handlowo-usługowe. Budynek ma łącznie 54 pięter i 192 m wyskokości.
Inwestycja realizowana jest zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa. W budynku zastosowane zostaną energooszczędne technologie, dzięki którym zużycie energi zmniejszy się od 10 do 20 proc. Wieżowiec będzie kontrolowany przez inteligentny system zarządzania.

Nazwa: Złota 44 (Szklany Żagiel)
Lokalizacja: ul. Złota 44, Warszawa (woj. mazowieckie)
Liczba apartamentów: 251
Liczba pięter: 54
Realizacja: 2008-2012
Stan inwestycji: w trakcie realizacji

Powierzchnia całkowita: 79 tys. m2
Powierzchnia użytkowa: 75 tys. m2
Kubatura: 260 tys. m3
Wysokość: 192 m

Inwestor: Orco Property Group
Projekt architektoniczny: Daniel Libeskind
Generalny wykonawca: Besix

Czytaj więcej