Najwęższy dom świata - dom Kereta - oficjalne otwarcie 20 października

2012-10-16 17:27
dom kereta warszawa
Autor: Muzeum Historii Żydów Polskich Najwęższy dom świata będzie miał 20 października 2012 roku oficjalne otwarcie

Budowa najwęższego domu świata, który ma być pracownią artystyczną pisarza Etgara Kereta i miejscem spotkań kulturalnych, zakończona. Etgar Keret na swojej oficjalnej stronie na facebooku zapowiada że spędzi tam noc po oficjalnym otwarciu 20 października.

Na oficjalnej stronie na facebooku pisarz Etgar Keret zaprasza chętnych na scrabble i filiżankę herbaty. Ostrzega jednak osoby z klaustrafobią. Wszystko dlatego, że Dom Kereta czyli najwęższy dom świata ma w najwęższym miejscu ma 72 cm, w najszerszym zaś 122 cm.

Dom Kereta, zwany też funkcjonalną instalacją artystyczną, zaprojektował architekt Jakub Szczęsny. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zbudowanie tak małej przestrzeni do życia jest niewykonalne. Dom Kereta ma znosić to wyobrażenie, poszerzając jednocześnie pojęcie architektury niemożliwej – mówi Jakub Szczęsny.

Dom został wyposażony we wszystkie potrzebne do funkcjonowania w domu elementy, od wycieraczki, po lodówkę. Wyposażenie dopasowane jest do skali budynku — za wycieraczkę posłuży ostatni stopień schodów, a miniaturowa lodówka pomieści tylko kilka napojów. Będą też miniaturowa łazienka i miniaturowe posłanie.

Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej jest kuratorem projektu. Założeniem Fundacji jest pokazać atrakcyjność i wielowątkowość Warszawy. Na zaproszenie Etgara Kereta mają przyjeżdżać różni twórcy z całego świata. Będą poznawali historię i kulturę stolicy, stworzą dzieła z zakresu kultury i sztuki zadedykowane Warszawie. Będą prowadzić wykłady i prezentacje.

Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków m. st. Warszawy. Partnerem projektu jest Narodowe Centrum Kultury. Sponsorem projektu Dom Kereta jest firma LHI. Generalnym wykonawcą była firma AWBUD. Projekt wspierają: GIRA, Kingspan, Decoroom, Volunta Parket, Milantex, Instytut Polski w Tel Awiwie, White & Case, Kostrzewa PR, Paulina i Marcin Chylińscy, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Klub Komediowy Chłodna, Biuro Wystaw.

Czytaj więcej