Mieszkania komunalne w Gliwicach

2007-05-21 14:11

Między ulicą Jana Pawła II a Mikołowską w Gliwicach powstał zwarty zespół mieszkań komunalnych. Miasto wybudowało go dla osób, które stracą domy z powodu budowy Drogowej Trasy Średnicowej.

Nowe budynki mają tradycyjny podział: kamienny cokół, w tym wypadku z okładziny gresowej, wyżej ściana otynkowana na biało i zwieńczenie w postaci wysokiego dachu. Architekci z pracowni Unigraf zaprojektowali także przeszklone klatki schodowe. Dodają lekkości elewacjom, a wieczorem będą świetnie widoczne z ulicy.

Zespół budynków to 10 klatek i 72 mieszkania o różnorodnej wielkości. Począwszy od małych kawalerek, aż po czteropokojowe, dwupoziomowe apartamenty. Wszystkie mieszkania są wykończone. Wszystkie poddasza są mieszkalne, roztacza się z nich widok na dachy starego miasta.

Mieszkańcy wchodzić będą do klatek od strony podwórka, gdzie powstał kameralny dziedziniec, na którym nie będzie można parkować samochodów. Kierowcy będą mieli do dyspozycji wielopoziomowy parking położony w pobliżu kwartału.

Budowa zespołu trwała od 2004 r., a prowadziła ją gliwicka firma Radan. Pierwsi lokatorzy pojawią się w lutym 2007 roku. Urzędnicy zapewniają, że czynsz będzie nieznacznie wyższy z powodu wysokiego standardu mieszkań, ma wynosić 4,27 zł za m kw. Budowa kosztowała 14 mln zł i została sfinansowana przez Drogową Trasę Średnicową.

Czytaj więcej