Zamki i pałace w Polsce – zobacz jak się zmieniają dzięki odważnym inwestorom

2018-06-06 12:43
Zamki w Polsce - Góra Zamkowa w Lanckoronie
Autor: materiał prasowy Zamki w Polsce - Góra Zamkowa w Lanckoronie - wizualizacja

W Polsce jest około 10 tys. zabytków typu zamki, pałace, dworki. Niestety większość z nich to obiekty zrujnowane. Wszyscy wiedzą, że inwestycje w takie nieruchomości nie należą do łatwych, mimo to wyremontowanych pałaców i zamków w Polsce z roku na rok przybywa. To cieszy bo potencjał jest duży, szczególnie w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Pomorzu.

Polska nie kojarzy się z zabytkowymi pałacami i zamkami, mimo że mamy ich naprawdę dużo. Dlaczego? Przede wszystkim projekty renowacji zabytkowych obiektów są bardzo kosztowne i pracochłonne, zwłaszcza jeśli nieruchomość znajduje się pod opieką konserwatora. Mimo wszystko z roku na rok podaż polskich zamków i pałaców rośnie. Inwestorzy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że mimo potężnych nakładów finansowych na tego typu inwestycje, sukces komercyjny jest zawsze gwarantowany.

Dobrym przykładem takiej inwestycji jest 200-letni Pałac Mała Wieś pod Warszawą, gdzie powstaje nowoczesne centrum hotelowo-konferencyjne. To jeden z najlepiej zachowanych zabytków polskiego
klasycyzmu.

 

Pałac Mała Wieś z roku na rok coraz piękniejszy

Właściciele Pałacu Mała Wieś nieustannie inwestują w rozwój swojej bazy noclegowej. Z końcem kwietnia otwarty został Spichlerz z nowymi przestrzeniami hotelowo-konferencyjnymi. Ponadto w Spichlerzu jest 21 apartamentów z 66 miejscami noclegowymi. Pałac otaczają cztery zabytkowe oficyny, gdzie również powstały apartamenty. Najbardziej wymagający klienci mogą zamieszkać w ekskluzywnym Apartamencie Książęcym. To komnata z ogromnym łożem i stylizowanymi meblami oraz przestronny pokój kąpielowy, z którego roztacza się widok na przypałacowe ogrody różane. Komnata ma również niesamowitą historię. Przed laty była to książęca sypialnia Walickich, Zamoyskich, Lubomirskich i Morawskich. Bywała tu również Nina Andrycz.

To nie koniec inwestycji w zabytkowy pałac i jego otoczenie

Nowo wybudowany Spichlerz to nie koniec inwestycji na terenie kompleksu pałacowego. Jesienią tego roku Pałac Mała Wieś wzbogaci się o kolejne przestrzenie hotelowe i wypoczynkowe. Wśród nich Dom Ogrodnika, w którym powstanie16 stylowych, 2-obowych pokoi. Ponadto jesienią tego roku mają być uruchomione Termy Pompejańskie Comfort SPA, czyli strefa SPA & Welness. Znajdą się w bezpośrednim sąsiedztwie Spichlerza, z widokiem na parkowy staw. Atrakcją będzie też Driving Range, czyli strefa przeznaczona do nauki i treningu gry w golfa.

Trzeba zaznaczyć, że rozbudowa Pałacu Mała Wieś idzie w parze z dbałością o elementy zabytkowe obiektu. Właściciele pałacu mają w planach również rozbudowę Muzeum Pałacu oraz Muzeum Grójeckiego Sadownictwa.

Zamki w Polsce - Góra Zamkowa w Lanckoronie
Autor: materiał prasowy Zamki w Polsce - Góra Zamkowa w Lanckoronie

Zamek i Góra Zamkowa w Lanckoronie odzyskają dawny blask

Góra Zamkowa w Lanckoronie jest miejscem wyjątkowym, jednak aktualnie nie przypomina wyglądem czasów swojej świetności. Władze gminy Lanckorona postanowiły to zmienić. Podjęto decyzję o rewitalizacji zamku i otoczenia.

W wyniku prac zamek zostanie częściowo nadbudowany i zabezpieczony w charakterze stałej ruiny. Powstaną alejki do spacerowania, ławeczki i liczne punkty widokowe. Rewitalizacja Góry Zamkowej rozpoczęła się od badań archeologicznych. Jesienią 2017 udało się odgruzować dziedziniec i część zabudowy zamkowej.  Dzięki temu odkryto nieznane wcześniej piwnice.

- W tym roku będą kontynuowane prace, odkopywane mury w północnej, czyli mieszkalnej części zamku, o której  najmniej wiemy i dalej odgruzowywać piwnice oraz odbudowywać ich sklepienia – mówi Eligiusz Dworaczyński, archeolog.

W następnej kolejności będą prowadzone prace związane z  nadbudową zamku, umocnieniami ziemnymi i przesadzeniem roślinności. Projekt rewitalizacji powstał w pracowni URBA Architects.

Zamki w Polsce - Góra Zamkowa w Lanckoronie
Autor: materiał prasowy Góra Zamkowa w Lanckoronie - rzut

W ramach inwestycji zostaną przywrócone walory widokowe Góry Zamkowej, z której szczytu można podziwiać kilka krain geograficznych. Powstaną punkty widokowe i miejsca z  ławeczkami i zadaszeniami. Pojawią się również tablice edukacyjne oraz miejsca do obserwacji ptaków, płazów i gadów.

Nowożytna Twierdza Lanckorona, która zachowana jest niemal w całości, zostanie odrestaurowana, z dbałością o historyczne elementy. Po zakończeniu prac ponownie będzie można podziwiać elementy ogromnego zespołu warownego, np. wałów, ławek strzeleckich. Częściowej rekonstrukcji zostanie poddany most zwodzony oraz bastiony i basteje pod zamkiem. Ruiny średniowiecznego zamku zostaną zabezpieczone oraz miejscowo nadbudowane i  uzupełnione. Wewnątrz jednej z wież powstanie platforma widokowa. Ponadto planowane jest wytyczenie ścieżek pątniczych oraz specjalna ekspozycja w ramach „Okna Mikołaja Zebrzydowskiego”.

Wszystko po to, aby odwiedzający mogli poczuć atmosferę dawnych czasów i  dostrzec ogromne walory przyrodnicze miejsca. Realizacja projektu to niemały koszt – około 10 milionów złotych.

Projekt rewitalizacji terenu Góry Zamkowej powstał na zlecenie władz gminy Lanckorona, które również przygotowały strategię rozwoju Gminy mającą służyć władzom i mieszkańcom przez długie lata. W ramach strategii został opracowany program rewitalizacji gminy, a także koncepcja rozwoju terenów przyległych do Góry Zamkowej. Jak zapowiada wójt gminy to dopiero początek inwestycji, które mają promować gminę Lanckorona. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej