Warszawski biurowiec Cosmopolitan. Rozpoczął się montaż elewacji

2012-07-18 9:52
Biurowiec Cosmopolitan, Warszawa - montaż elewacji
Autor: Tacit Development Polska Elewacja biurowca jest cała wykonana ze szkła

Rozpoczął się montaż szklanej elewacji na warszawskim wieżowcu Cosmopolitan. Konstrukcja budynku zaprojektowana przez Helmuta Jahna pozwoli na otwieranie okien na najwyższych kondygnacjach. Biurowiec ma zostać ukończony w IV kwartale 2013 roku.

Od października 2010 roku w centrum Warszawy przy ul. Twardej budowany jest biurowiec Cosmopolitan. Generalny wykonawca - Hochtief rozpoczął 17 lipca montaż szklanej elewacji na poziomie podium. Elewacja zaprojektowana przez znanego architekta Halmuta Jahna jest cała wykonana ze szkła. Takie rozwiązanie jest unikatowe dla budynku mieszkalnego w Polsce, ponieważ tylko w apartamentowcu Cosmopolitan mieszkańcy będą mieli możliwość otwarcia okien na najwyższych piętrach.

Elewacja biurowca - niekonwencjonale zastosowanie szkła

Na pokrycie fasady budynku wybrano szkło o różnej fakturze i wyglądzie – gładkie lub z nadrukiem (frytowane), które stworzy elewację o zmiennym stopniu przezroczystości. Dzięki temu, biurowiec będzie solidny a jednocześnie lekki - barwny, ale stonowany. Zmienne właściwości fasady będą tworzyły niecodzienny spektakl. Niekonwencjonalne zastosowanie szkła będzie maksymalizować dostęp do światła naturalnego i widoków Warszawy, co jest największą zaletą, jaką może zaoferować budynek wysokościowy. Kierując się tą myślą, Helmut Jahn wprowadził rozwiązanie, polegające na zastosowaniu otwieranych okien wykuszowych, które będą wychodziły poza bryłę budynku. Jest to udogodnienie, które wybiega daleko poza standard przyjęty dla wysokich budynków apartamentowych.

Szklana elewacja realizowana jest w tempie - jedna kondygnacja tygodniowo. Elewację tworzą bezpieczne, izolacyjne akustycznie i termicznie szyby o wysokości od 250 do 450 cm. Szklane tafle mają nowoczesne powłoki funkcyjne, które ograniczają przenikanie ociepła zarówno do wewnątrz budynku latem, jak i emisję ciepła na zewnątrz zimą. Elewacja ma zostać ukończona w kwietniu 2013 roku.

Zobacz również: Plac Unii - biurowiec klasy A+ oraz galeria handlowa w centrum Warszawy. ZDJĘCIA z budowy!

Biurowiec dziś

Wysoki na 160 metrów biurowiec przy ul. Twardej ma już 25 z 44 kondygnacji. Apartamentowiec będzie miał 252 mieszkania. Wykonawca prognozuje, że docelową wysokość budynek osiągnie na przełomie 2012 i 2013 roku.

Cosmopolitan Twarda 2/4 (Twarda Tower)

Nazwa: Cosmopolitan Twarda 2/4
Lokalizacja: ul. Twarda 2/4, Warszawa (woj. mazowieckie)
Liczba apartamentów: 252
Liczba pięter: 44
Powierzchnia całkowita: 53 tys. m2
Kubatura: 30 tys. m2

Realizacja: 2010-2013
Stan inwestycji: w trakcie realizacji
Inwestor: Tracit Development Polska
Projekt architektoniczny: Helmut Jahn
Współpraca projektowa: Epstein
Generalny wykonawca: Hochtief Polska

Nowy wieżowiec w Warszawie: wmurowano kamień węgielny pod budowę Cosmopolitan Twarda 2/4
Autor: brak danych Biurowiec Cosmopolitan, ul. Twarda 2/4 (Warszawa) 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej