Sztuczna wyspa - The Palm Jumeirah - w Dubaju

2009-09-15 18:05
Sztuczne wyspy w Dubaju
Autor: materiały od: Testa Communications

Zjednoczone Emiraty Arabskie stały się centrum innowacyjnych przedsięwzięć budowlanych. To tam powstają jedne z największych i najbardziej nowoczesnych budynków świata. Właśnie dobiega końca budowa jednej z trzech sztucznych Wysp Palmowych w Dubaju - The Palm Jumeirah.

Do niedawna Emirat Dubaj znany był głównie z wysokich zasobów ropy naftowej, ale od kilku lat sławę w świecie przynoszą mu niesamowite budowle. Między innymi hotel w kształcie żagla "Burj al Arab", najwyższy budynek świata (818 metrowy) "Burj Dubai", a przede wszystkim, znajdujące się (od 2001 r.) w budowie sztuczne wyspy "The Palm", skupiają na sobie oczy całego świata.

Sztuczna wyspa - The Palm Jumeirah - w Dubaju
Autor: materiały od: Testa Communications Właśnie dobiega końca budowa jednej z trzech sztucznych Wysp Palmowych w Dubaju - The Palm Jumeirah

Klimat Dubaju, z przeciętnie dziewięcioma godzinami słonecznymi na dobę, tworzy idealne warunki do korzystania z energii słonecznej, celem przygotowania ciepłej wody. Czternaście budynków, znajdujących się przy brzegu "pnia palmowego", w których mieszczą się apartamenty turystyczne, wyposażono w 3000 metrów kwadratowych kolektorów słonecznych. Zostały one zainstalowane na dachach kilku wieżowców.

Dubaj - Zjednoczone Emiraty Arabskie
Autor: Alicja Warecka Po lewej widać znany hotel w kształcie żagla - Burj al Arab

Ideą powstania sztucznych Wysp Palmowych, nazywanych ósmym cudem świata, był rozwój turystyki oraz zapewnienie gościom i mieszkańcom ekskluzywnych plaż nad samym morzem.
W ten sposób powstał projekt Wysp Palmowych: trzy nasypane archipelagi, każdy w formie palmy, które mają stać się rajami urlopowymi. Pierwsza, ukończona już palma "The Palm Jumeirah", składa się z 17 "liści palmowych" i ma średnicę pięciu kilometrów oraz z pięciokilometrowego "pnia", który stanowi drogę dojazdową, łączącą ląd z wyspą.
To właśnie w "The Palm Jumeirah" zbudowano około 2000 willi, 40 luksusowych hoteli, centra handlowe, port jachtowy, zaś wokół tego znajduje się 120 kilometrów piaszczystej plaży.

Zainteresowanie "The Palm Jumeirah", jako miejscem zamieszkania i miejscowością wypoczynkową, było ogromne. W przeciągu trzech tygodni zostały sprzedane wszystkie nieruchomości – palma w tym czasie nie była jeszcze ukończona. W listopadzie 2008 r. odbyło się oficjalne otwarcie pierwszego, wykończonego już archipelagu "The Palm Jumeirah".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej