Silesia City Center: śląskie centrum handlowe po rozbudowie, już otwarte

2011-10-17 15:11
Silesia City Center: śląskie centrum handlowe po rozbudowie, już otwarte
Autor: Silesia City Center

Austriacki deweloper IMMOFINANZ Group, otworzył nową część centrum Silesia City Center w Katowicach. Jest to największe centrum handlowe na Śląsku. Prace były prowadzone od września 2010 do października 2011 roku i zwiększyły powierzchnię wynajmu o 20 tys. mkw. Wartość inwestycji to ponad 50 mln euro.

- Żywe i nieustanne zainteresowanie ze strony najemców dodatkową przestrzenią handlową, statystyki dotyczące liczby odwiedzających centrum, potencjał dynamicznie rozwijającej się gospodarki oraz duża siła nabywcza Śląska, stanowiły kluczowe czynniki podjęcia decyzji rozbudowy Silesia City Center - tak skomentował ten strategiczny krok Eduard Zehetner, CEO IMMOFINANZ Group. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasza inwestycja okazał się korzystna zarówno dla naszego przedsiębiorstwa, jak i dla społeczności lokalnej. Dla mieszkańców regionu rozbudowa stwarza 500 nowych miejsc pracy i atrakcyjne obiekty rozrywkowe. Dla nas, zwiększyło pozycję rynkową naszego flagowego centrum handlowego w Polsce – dodaje.

Paris Hilton na otwarciu Silesia City Center: zobacz zdjęcia z konferencji i przecięcia wstęgi...

Historia: centrum handlowe Silesia City Center

Silesia City Center w Katowicach jest najważniejszym centrum handlowym w całym regionie. Została ukończona w listopadzie 2005 r. Od tamtej pory Silesia City Center, na którą składa się 250 sklepów i punktów usługowych rozmieszczonych na 66 tys. m kw. powierzchni odnotowuje imponujące wyniki. Od chwili otwarcia ponad pięć lat temu, dostępna powierzchnia została wydzierżawiona w pełni. Silesia City Center stanowi obszar napływu klienta dla ponad 3,7 mln mieszkańców, oferując szeroką gamę możliwości dokonywania zakupów i korzystania z rozrywki. Rocznie centrum odwiedza prawie 13 milionów klientów z całej Polski.
Zainteresowanie ze strony najemców przestrzenią handlową, zadecydowało o rozbudowie Silesia City Center. Prace trwały od września 2010 r. do października 2011 r., a samo centrum zyskało dodatkowe 20 tys. m kw. oraz dodatkowe miejsca parkingowe w garażach podziemnych i na dachu budynku. Zwiększenie liczby miejsc parkingowych do ok. 3500 miejsc, połączone bogatą infrastrukturą sieci transportu, podniosło jeszcze bardziej atrakcyjność Silesia City Center.

Zobacz galerię zdjęć - jak powstała Silesia City Center

Rozbudowa, czyli Silesia City Center dziś

Nad rozbudową Silesia City Center pracowało ponad 800 robotników.
Przed jej otwarciem nowa część Silesia City Center została w pełni wydzierżawiona krajowym i międzynarodowym najemcom. Poza sieciami sklepów w nowej części Silesia City Center, są również restauracje i firmy świadczące usługi zdrowotne i kosmetyczne.
Obecnie Silesia City Center znajduje się w pierwszej piątce rankingu centrów handlowych w Polsce i zajmuje pozycję lidera na Śląsku oraz w Zagłębiu z powierzchnią handlową wynoszącą 86 tys. mkw., na której znajduje się ogółem 310 sklepów. Rozbudowane centrum handlowe stanie się także atrakcyjne dla klientów zagranicznych.
Do tej pory w Silesia City Center pracowało ok. 3000 osób. Liczba ta obecnie wzrośnie do 3500 osób.
Rozbudową centrum zarządzała firma DIL Polska Baumanagement, a generalnym wykonawcą była firma Erbud.

Architektura w Silesia City Center

Firma Bose International Planning and Architecture Studio z Warszawy opracowała koncepcję architektoniczną dla nieruchomości - jest ona także autorem projektu pierwszej części Silesia City Center. Celem była realizacja koncepcji, która zrywa ze stereotypowym wizerunkiem centrów handlowych. Wynik ich prac do 200 m półokrągła fasada na szczycie, której znajduje się ekran. Jako elementy dekoracyjne wykorzystano szkło, ceramikę i aluminium, co pozwoliło osiągnąć wyjątkowy, indywidualny charakter centrum.
- Dzisiaj z niedowierzaniem patrzymy na wynik rocznej pracy. Mam świadomość, że ten ogromny sukces mógł zostać osiągnięty tylko dzięki całkowitemu zaangażowaniu i profesjonalnemu podejściu wszystkim zaangażowanych w projekt osób - stwierdził Eduard Zehetner kończąc swą wypowiedź.

Zielone otoczenie centrum

Odtworzono pierwotną zieleń, jaka otaczała centrum handlowe Silesia City Center przed rozbudową, jak również wykonano nowe elementy architektury zieleni. Prace budowlane wymusiły przesadzenie 215 drzew i 5000 mkw krzewów i bylin, które w całości zostały przeniesione na tereny zielone SCC nie objęte rozbudową. Poza przesadzoną roślinnością, nasadzono dodatkowych 100 drzew oraz powierzchnię 5500 mkw obsadzono krzewami i bylinami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej