Pierwsze inwestycje w Miasteczku Wilanów

2007-06-01 12:11

Celem przedsięwzięcia jest stworzenie - na powierzchni 170 hektarów - najnowocześniejszego kompleksu zabudowy miejskiej w Europie. Koszt tej inwestycji szacowany jest na miliard dolarów.

Prokom Investments SA, właściciel terenów przeznaczonych pod budowę Miasteczka Wilanów, zawarł już umowy z pierwszymi inwestorami. Auchan Polska Sp. z o.o. wspólnie z grupą inwestorów stworzy nowoczesne centrum handlowo-rekreacyjno-kulturalne. Robyg Development Sp. z o.o. zrealizuje projekt osiedla apartamentowego. Stowarzyszenie Niemieckie Towarzystwo Szkolne wybuduje niemiecką szkołę podstawową i gimnazjum im. Willy Brandta.
Na mocy zawartych umów inwestorzy stali się właścicielami części gruntów w centrum Miasteczka Wilanów. Przy budowie infrastruktury, mieszkań i biur w ciągu najbliższych ośmiu lat znajdzie zatrudnienie kilka tysięcy osób pracujących w polskich firmach budowlanych. Samo centrum, które wybuduje grupa inwestycyjna zorganizowana wokół Auchan, przysporzy gminie Wilanów dwa tysiące miejsc pracy. Zaangażowanie zagranicznych inwestorów pokazuje, że pomimo osłabienia koniunktury gospodarczej, uznają oni nasz rynek za perspektywiczny - podkreśla Zbigniew Okoński, wiceprezes Prokom Investments.
Auchan, które w imieniu grupy inwestorów podpisało przedwstępną umowę nabycia gruntu o powierzchni ok. 15 ha, stworzy w centrum Miasteczka Wilanów kompleks handlowo-rekreacyjno-kulturalny składający się z ekskluzywnej części handlowej z 250 sklepami, rozmieszczonymi pomiedzy czterema placami i pasażem z przeszklonym dachem. Całości dopełnią restauracje, kawiarnie oraz wielofunkcyjne sale kinowe i teatralne. Na całej powierzchni działki wybudowany zostanie podziemny parking, który pomieści ok. 4000 samochodów. Ze względu na sąsiedztwo Pałacu w Wilanowie, elewacje centrum i wszystkie elementy architektoniczne będą uzgadniane z konserwatorem zabytków tak, by w pełni harmonizowały z otoczeniem i jego historycznym charakterem.
Jest to centrum handlowego nowej generacji, nawiązujące do "otwartej" zabudowy miejskiej, opartej o system budynków wraz z sąsiadującymi ulicami i placami. Dotychczas budowane centra, stanowią raczej zamkniętą całość oddzieloną od miasta. Obiekt Auchan stanowić będzie jedynie część całego centrum, realizowanego wspólnie z grupą inwestorów - zapowiada Krzysztof Zieliński, dyrektor regionalny ds. rozwoju Auchan Polska sp. z o.o.
Firma Robyg Development sp. z o.o. na terenie o powierzchni 8,4 ha, oddzielonym pasem biur od centrum Auchan, zbuduje nowoczesne osiedle mieszkaniowe "Nowa Rezydencja Królowej Marysieńki". Będzie to ok. 1300 mieszkań w niskiej zabudowie. W pierwszej fazie wybudowanych zostanie 155 lokali. Planowany termin rozpoczęcia inwestycji to kwiecień 2002 roku, a pierwsze mieszkania powinny zostać oddane do użytku we wrześniu 2003 roku. Autorem projektu jest pracownia architektoniczna Atelier 3 Girtler&Girtler.
Na terenie Miasteczka powstanie również niemiecka szkoła podstawowa i gimnazjum, do którego od 2005 roku będzie mogło uczęszczać ok. 400 uczniów. Przeznaczono na nią dwuhektarową działkę. Ze względu na spodziewane większe potrzeby edukacyjne, prowadzone są rozmowy z innymi szkołami zainteresowanymi uczestnictwem w projekcie.
Całe przedsięwzięcie od strony architektonicznej i urbanistycznej nadzoruje firma Investment Environments sp. z o.o. Całość koordynuje Guy Castelain Perry, który w swojej karierze zawodowej współpracował m.in. z pracowniami Ricardo Bofilla i Skidmore, Ownings and Merill, jest autorem projektów obiektów olimpijskich w Barcelonie, Business Park w Osace (pow. 75.000 m. kw.), jest autorem koncepcji projektu inwestycji, którą poprowadzi Auchan.
Prokom Investments SA - jedna z wszechstronnych grup kapitałowych w Polsce. Firmy wchodzące w jej skład prowadzą działalność w takich dziedzinach, jak: budownictwo, wynajem nieruchomości, pośrednictwo finansowe, usługi w zakresie reklamy czy prowadzenie gospodarstw rolnych.
Auchan Polska sp. z o.o. - polskie przedstawicielstwo francuskiego koncernu Auchan, rodzinnej spółki założonej w 1961 r. przez Gerard Mulliez. Spółka nie jest notowana na giełdzie. Głównym udziałowcem jest rodzina Mulliez 85% oraz 15% pracownicy. W Polsce działa od roku 1995 i do końca roku 2001 otworzyła 14 centrów handlowych.
Robyg Development sp z o.o. - firma deweloperska stworzona w celu realizacji osiedla mieszkalnego. Po 50% udziałów w tej firmie mają Prokom Investments i holenderskiej spółki Robyg BV z doświadczeniem w realizacji dużych inwestycji budowlanych w Europie i w USA.
Stowarzyszenie Niemieckie Towarzystwo Szkolne działa od ponad 20 lat przy aktywnym wsparciu niemieckiego MSZ. Do utworzonej przez Stowarzyszenie szkoły uczęszcza 200 uczniów. Przeniesienie jej do Miasteczka Wilanów umożliwi podwojenie tej liczby. Od tego roku szkolnego szkoła przyjmuje również dzieci polskojęzyczne, które będą mogły zdawać maturę w języku niemieckim.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej