Pekin ma kosmiczne centrum handlowe. Galaxy Soho zaprojektowała Zaha Hadid

2012-11-07 13:39
Galaxy Soho w Pekinie
Autor: Zaha Hadid Architects Centrum handlowe i biurowe Galaxy Soho w Pekinie. Autorką projektu jest Zaha Hadid.

W Pekinie otwarto niesamowity kompleks, w którym znajduje się centrum handlowe oraz biura. Projekt Galaxy Soho pochodzi z pracowni Zahy Hadid. To kolejny dowód na to, że beton architektoniczny może urzeczywistnić niemal każdą wizję architekta.

Centrum handlowe i biurowe Galaxy Soho w Pekinie tworzą cztery kuliste wieże wysokie na 67 metrów i mające po 15 kondygnacji. Kolejne piętra sprawiają wrażenie jakby te wieże oplatały. Wieże połączone są w taki sposób, że pomiędzy nimi tworzy się ogromna powierzchnia wspólna. Na trzech najniższych kondygnacjach jest centrum handlowe, a na kolejnych dwunastu biura oraz usługi rozrywkowe i gastronomiczne. Są jeszcze trzy kondygnacje podziemne, m.in. z parkingiem na prawie 1300 samochodów. Powierzchnia całkowita kompleksu wynosi prawie 333 000 m2. Obiekt jest niemal wizytówką Zahy Hadid, został zaprojektowany z betonu architektonicznego, a jego kształt charakteryzuje brak katów prostych.

Ciekawostką jest, że ten projekt Zahy Hadid zainspirowała chińska miliarderka Zhang Xin działająca w branży deweloperskiej, której zamarzył się w centrum Pekinu kosmiczny obiekt. Zaha Hadid w pełni zrealizowała życzenie inwestorki.

Zresztą, zobaczcie sami...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej