Parki biznesowo-przemysłowe przyciągają

2009-05-26 14:07

Specjaliści rynku nieruchomości wskazują, że zlokalizowane poza centrami miast parki biznesowe to obecnie najlepsza oferta dla inwestorów poszukujących powierzchni magazynowych i produkcyjnych. Wysokie koszty wynajmu bądź kupna hal produkcyjnych lub powierzchni magazynowych to jedne z głównych przyczyn przenoszenia oddziałów firm poza centra miast - na tereny parków biznesowo-przemysłowych.

Dzięki obniżeniu, w ostatnich miesiącach, cen o ok. 20 - 25 % kompleksowej infrastrukturze oraz dobrej lokalizacji, parki przemysłowo-biznesowe są obecnie najbardziej atrakcyjną propozycją dla polskich i zagranicznych inwestorów planujących budowę magazynów, hal bądź centrów logistycznych w Polsce.
Mimo pogarszającej się koniunktury na rynku nieruchomości, wiele firm, zarówno polskich, jak i zagranicznych wciąż poszukuje dogodnych lokalizacji pod zaplanowane na ten rok inwestycje. Dotyczy to szczególnie przedsiębiorstw oferujących rozwiązania w ramach produkcji, transportu czy logistyki, które wyjątkową uwagę zwracają na atrakcyjne zlokalizowanie swych nowych obiektów, a także na koszty, które w przypadku centrów miast wciąż pozostają bardzo wysokie. Sytuacja ta dotyczy w głównej mierze Warszawy, na terenie której nadal notuje się najwyższe ceny wynajmu bądź kupna powierzchni, co często zniechęca potencjalnych inwestorów. W tej sytuacji wyjątkowo konkurencyjne stały się, położone na obrzeżach polskich metropolii, parki biznesowo-przemysłowe, takie jak sąsiadujący z Gliwicami Synergy Park, wrocławski ProLogis Park czy znajdujący się na obrzeżach Łodzi Panattoni Park.

"Inwestorzy, którzy planują zakup hal produkcyjnych czy powierzchni magazynowych w okresie spowolnienia gospodarczego szczególną uwagę poświęcają kwestiom związanym z ceną oraz właściwą lokalizacją, gwarantującą swobodny dojazd do nowych obiektów. Możliwości takich z pewnością nie dają oddziały i siedziby firm, które położone są w samym centrum miast, takich jak Warszawa, Wrocław, Poznań czy Katowice. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie działalności na tereny parków biznesowo-przemysłowych, które oferują mniejsze ceny przy jednoczesnym zapewnieniu pełnej infrastruktury usługowo-drogowej." - mówi Marek Wollnik, wiceprezes Metropolis S.A., firmy będącej twórcą parku biznesowo-przemysłowego Synergy Park na Śląsku.

Inwestycje w parkach biznesowo-przemysłowych realizowane są zarówno przez małe i średnie firmy, jak i duże międzynarodowe koncerny z sektora produkcyjnego bądź z branży logistycznej. Są to przedsiębiorstwa, które pragną stworzyć magazyny bądź hale w atrakcyjnych lokalizacjach, przy międzynarodowych arteriach. W przypadku niektórych parków, ceny kupna bądź wynajmu działek mogą być obecnie nawet o 25 % niższe niż w roku poprzednim. Istotny jest także fakt, iż właściciel parku w procesie inwestycyjnym oferuje inwestorowi pełne wsparcie merytoryczne, zapewniające sprawny przebieg inwestycji. Tak też jest w przypadku położonego na południu Polski parku biznesowo-przemysłowego Synergy Park, który oferuje inwestorom działki na miarę (od 1 ha), w jednej z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji – przy węźle Sośnica, który niebawem połączy autostrady A1 oraz A4.

"Celem przyświecającym realizacji Synergy Park było stworzenie nowoczesnego, profesjonalnego i w pełni rozwiniętego pod względem infrastruktury parku biznesowo-przemysłowego, który spełni szczegółowe wymagania inwestorów z Polski i zagranicy, czerpiąc ze sprawdzonych polskich i europejskich wzorców. Pragnęliśmy jednak osiągnąć wartość dodaną, która odróżniałby ten park od innych i sprawiała, że w oczach inwestorów byłby on jeszcze ciekawszy i bardziej atrakcyjny. Udało się to poprzez wprowadzenie opcji zakupu działek na miarę, już od 1 ha, co oferuje możliwość indywidualnego dopasowania terenów do potrzeb konkretnego inwestora." - dodaje Marek Wollnik.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej