Nowe Parki na Śląsku

2009-02-16 17:18
Turawa_1
Autor: Helical Poland Na pierwsze zakupy do Parku Handlowego Turawa klienci będą mogli wybrać się latem 2010 roku

Park Handlowy Turawa i Park Handlowy Europa Centralna to dwa nowe projekty firmy Helical Poland. Inwestycje, które pochłoną przeszło 200 mln euro mają zostać ukończone w 2010 roku.

Park Handlowy Turawa powstanie na 15-hektarowej działce, w północno-wschodniej części Opola.  Na 38 000 m2 powierzchni mieścić się będzie ponad 70 lokali handlowo-usługowych. Będą one podzielone na trzy główne części: gastronomiczne, tzw. produkty zrób-to-sam i wyposażenia wnętrz oraz sklepy odzieżowe. Helical Poland przewiduje, że 75% powierzchni handlowej będzie wynajęte do maja 2009 r. Pierwsze podpisane umowy najmu zostaną oficjalnie potwierdzone już w lutym 2009. Projekt centrum handlowego powstał w biurze architektonicznym Czora & Czora. Zakłada on także wybudowanie drogi, która ma połączyć istniejącą obwodnicę Opola ze szpitalem miejskim.

Generalnego wykonawcę Parku Handlowego Turawa wyłoni trwający obecnie przetarg, który powinien zakończyć się w lutym br. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na kwiecień a otwarcie parku handlowego dla klientów przewidywane jest na początek lata 2010. Finansowanie projektu w Turawie zapewnia fundusz ubezpieczeniowy Standard Life. Rolę Project Managera powierzono natomiast firmie Day & Johnson. Całkowity koszt inwestycji jest szacowany na ok. 75-80 milionów euro.

Inna planowana inwestycja - Park Handlowy Europa Centralna - zostanie wybudowana przy mającym powstać skrzyżowaniu autostrad A1 i A4 w Sośnicy. Skrzyżowanie połączy Niemcy i Ukrainę oraz kraje skandynawskie z Czechami i Słowacją. Lokalizacja (skrzyżowanie dróg w środku Europy) i powierzchnia (90 000 m2) powodują, że będzie to największy zintegrowany park handlowy w centralnej Europie. W pierwszej fazie powstanie ok. 67 000 m2. Głównymi najemcami będą Carrefour i Castorama, ale zadebiutuje także duża grupa nowych na rynku polskim marek.

Europa Centralna
Autor: Helical Poland Park Handlowy Europa Centralna powstanie u zbiegu autostrad A1 i A4, 3 km od centrum Gliwic

Prace przygotowawcze w miejscu budowy już trwają – zalicza się do nich m.in. okablowanie linii energetycznej oraz przeniesienie i orurowanie rowu melioracyjnego. Prace polegające na wyrównywaniu terenu rozpoczną się latem, a uruchomienie realizacji właściwego kontraktu jesienią 2009 r. Finansowanie zakupu ziemi zabezpiecza Aareal Bank. Całkowity koszt inwestycji w pierwszej fazie projektu wyniesie ok. 130 milionów euro. Następne etapy projektu, powstałego na deskach kreślarskich biura Czora & Czora uwzględniają rozwój w kierunku rozbudowy o hotel i powierzchnie biurowe lub park technologiczny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej