Nowe Parki na Śląsku

2009-02-16 17:18
Turawa_1
Autor: Helical Poland Na pierwsze zakupy do Parku Handlowego Turawa klienci będą mogli wybrać się latem 2010 roku

Park Handlowy Turawa i Park Handlowy Europa Centralna to dwa nowe projekty firmy Helical Poland. Inwestycje, które pochłoną przeszło 200 mln euro mają zostać ukończone w 2010 roku.

Park Handlowy Turawa powstanie na 15-hektarowej działce, w północno-wschodniej części Opola.  Na 38 000 m2 powierzchni mieścić się będzie ponad 70 lokali handlowo-usługowych. Będą one podzielone na trzy główne części: gastronomiczne, tzw. produkty zrób-to-sam i wyposażenia wnętrz oraz sklepy odzieżowe. Helical Poland przewiduje, że 75% powierzchni handlowej będzie wynajęte do maja 2009 r. Pierwsze podpisane umowy najmu zostaną oficjalnie potwierdzone już w lutym 2009. Projekt centrum handlowego powstał w biurze architektonicznym Czora & Czora. Zakłada on także wybudowanie drogi, która ma połączyć istniejącą obwodnicę Opola ze szpitalem miejskim.

Generalnego wykonawcę Parku Handlowego Turawa wyłoni trwający obecnie przetarg, który powinien zakończyć się w lutym br. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na kwiecień a otwarcie parku handlowego dla klientów przewidywane jest na początek lata 2010. Finansowanie projektu w Turawie zapewnia fundusz ubezpieczeniowy Standard Life. Rolę Project Managera powierzono natomiast firmie Day & Johnson. Całkowity koszt inwestycji jest szacowany na ok. 75-80 milionów euro.

Inna planowana inwestycja - Park Handlowy Europa Centralna - zostanie wybudowana przy mającym powstać skrzyżowaniu autostrad A1 i A4 w Sośnicy. Skrzyżowanie połączy Niemcy i Ukrainę oraz kraje skandynawskie z Czechami i Słowacją. Lokalizacja (skrzyżowanie dróg w środku Europy) i powierzchnia (90 000 m2) powodują, że będzie to największy zintegrowany park handlowy w centralnej Europie. W pierwszej fazie powstanie ok. 67 000 m2. Głównymi najemcami będą Carrefour i Castorama, ale zadebiutuje także duża grupa nowych na rynku polskim marek.

Europa Centralna
Autor: Helical Poland Park Handlowy Europa Centralna powstanie u zbiegu autostrad A1 i A4, 3 km od centrum Gliwic

Prace przygotowawcze w miejscu budowy już trwają – zalicza się do nich m.in. okablowanie linii energetycznej oraz przeniesienie i orurowanie rowu melioracyjnego. Prace polegające na wyrównywaniu terenu rozpoczną się latem, a uruchomienie realizacji właściwego kontraktu jesienią 2009 r. Finansowanie zakupu ziemi zabezpiecza Aareal Bank. Całkowity koszt inwestycji w pierwszej fazie projektu wyniesie ok. 130 milionów euro. Następne etapy projektu, powstałego na deskach kreślarskich biura Czora & Czora uwzględniają rozwój w kierunku rozbudowy o hotel i powierzchnie biurowe lub park technologiczny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej