Nowa hala targowa dla Warszawy

2009-09-22 18:23
Hala nr 4 Warszawskiego Centrum EXPO XXI
Autor: Warszawskie Centrum EXPO XXI Elementem charakterystycznym są wielkopowierzchniowe ekrany, odchylone od ścian budynku.

Zakończyła się realizacja nowego obiektu wystawienniczo-konferencyjnego Warszawskiego Centrum Expo XXI. Prace budowlane rozpoczęły się w sierpniu 2008 r., pozwolenie na użytkowanie uzyskano po 12 miesiącach. Hala o powierzchni niemal 4000 mkw. znajduje się u zbiegu ulic Bema i Prądzyńskiego. Pierwsze targi odbędą się tu już w październiku.

Konferencja prasowa
Autor: Warszawskie Centrum EXPO XXI (od lewej) Jerzy Greszta – Pracownia DB Projekt, Marek Krejszeff – dyrektor zarządzający Consbud, Żaneta Berus – dyrektor zarządzająca Warszawskiego Centrum Expo XXI, Marek Boretti – architekt pracowni 4SEE Architecture, Mariusz Rogowski – Fortis Lease Polska, Rafał Domaszewski – członek zarządu Warszawskiego Centrum Expo XXI

- Nowa hala w kompleksie Expo XXI – prawdziwe połączenie nowoczesnej stylistyki z najnowszą technologią – pokazuje, że nawet w czasach spowolnienia gospodarczego można szybko i solidnie budować obiekty wystawiennicze światowej klasy – mówiła podczas ceremonii otwarcia Żaneta Berus, dyrektor zarządzająca Warszawskiego Centrum Expo XXI. Inwestor projektu podkreślał, że tak szybkie oddanie budynku do użytku było możliwe dzięki sprawnej i bezproblemowej współpracy z finansującym projekt bankiem Fortis Lease Polska. – W tych trudnych czasach udało się ukończyć tak nowoczesny obiekt w planowanym terminie, planowanym budżecie oraz w oczekiwanej jakości – mówił szef zespołu FLP Mariusz Rogowski.

Powierzchnia Warszawskiego Centrum Expo zwiększyła do ponad 17 tys. m2, z czego 13,5 tys. m2 to powierzchnia w halach, 15 tys m2 to powierzchnia w salach konferencyjnych i pokojach do rozmów, 2200 m2 to teren ekspozycji zewnętrznej. Cały kompleks 4 hal i 10 sal konferencyjnych może pomieścić do 13 500 osób, które mają do dyspozycji 1500 miejsc parkingowych.

Koncepcję architektoniczną budynku przygotował Marek Boretti wraz z pracownią projektową DB Projekt i Kfadrat. - Hale wystawienniczo-eventowe to z architektonicznego punktu widzenia zazwyczaj wielkie, proste i nieatrakcyjne pudła, które skrywają interesującą zawartość. Tu ma być odwrotnie – ta hala ma eksponować swoją zawartość, być jak pudełko ze skarbami w trakcie rozpakowywania – tłumaczył Marek Boretti. 

Oprócz zewnętrznych ekranów (o łącznej powierzchni  2700 mkw., którą można wykorzystać np. do rozmieszczania reklam) w projekcie hali nr 4 zastosowano wiele innych niekonwencjonalnych rozwiązań –  wysoką na dziesięć metrów ścianę działową, dzielącą halę na dwie części (w trzech możliwych konfiguracjach) czy system klimatyzacyjno-wentylacyjny. - Ten budynek jest zbyt inteligentny, żeby nazywać go po prostu halą – podkreślał Jerzy Greszta z firmy DB Projekt, główny projektant budynku. - Projekt zgłosiliśmy do konkursu PZITB w kategorii Budowa Roku 2009 – powiedział Marek Krejszeff z firmy Consbud sp. z o.o., która była generalnym wykonawcą hali.

Dane techniczne nowej hali:

  • Powierzchnia użytkowa: 3600 m2
  • Wymiary: 93,5 m x 38,5 m
  • Wysokość: 10 m (punktowo do 12 m)
  • Obciążenie podłogi: do 6 ton/mkw.
  • Możliwość podwieszeń pod dachem: do 45 ton
  • Dźwiękoszczelna ściana, której wysokość wynosi 10 m
  • 5 bram towarowych
  • 2 niezależne hole wejściowe
  • Sala konferencyjna na 50 osób


Warszawskie Centrum Expo XXI powstało w 2001 r. i od ośmiu lat jest miejscem międzynarodowych wydarzeń. Rocznie w Expo odbywa się 50 imprez targowych, 150 konferencji i kongresów i ponad 600 spotkań firmowych. Cztery hale wystawienniczo-targowe mogą pomieścić do 13 500 osób.

Warszawskie Centrum EXPO XXI
Autor: Warszawskie Centrum EXPO XXI
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej