Kraków: Galeria Kazimierz

2007-06-04 14:38
gtc
Autor: brak danych

Na ponad 112 tysiącach metrów kwadratowych, w samym centrum Krakowa powstanie Centrum Handlowo-Rozrywkowe Galeria Kazimierz. Inwestycja kosztować będzie około 70 milionów euro, a otwarcie kompleksu zaplanowano na pierwszy kwartał 2005 roku. Inwestor, spółka Globe Trade Centre (GTC) oczekuje, iż Galeria Kazimierz powtórzy sukces Galerii Mokotów - najpopularniejszego centrum handlowego w Warszawie.

Teren, na którym stanie Galeria Kazimierz, zajmuje powierzchnię 5,7 ha i znajduje się w centralnej części Krakowa u zbiegu ulic Daszyńskiego i Podgórskiej. Miejsce to usytuowane jest przy samym bulwarze nadwiślanskim, w sąsiedztwie legendarnego Kazimierza, któremu Galeria zawdzięcza swoją nazwę. "Inwestycja, którą rozpoczynamy, będzie wyjątkowa i to nie tylko ze względu na jej położenie i rozwiązania architektoniczne, ale również ze względu na integrację nowoczesności z zabytkowymi budynkami i fragmentami dawnych elewacji. Naszym celem jest powstanie Galerii, która będzie wyróżniającym się obiektem Krakowa - miasta, którego historii i kulturze należy się zrozumiały szacunek" - mówi Piotr Kroenke, Dyrektor Generalny, Członek Zarządu Globe Trade Centre, inwestora Galerii Kazimierz.

W  miejscu, w którym powstaje Galeria Kazimierz, w końcu XIX wieku zlokalizowane zostały zakłady przetwórstwa mięsnego, po których pozostała część historycznych budynków. Sześć zabytkowych domów poddanych zostanie renowacji. Domy te przeznaczone będą  w przyszłości na kawiarnie, restauracje, antykwariaty czy galerie sztuki. Dodatkowo część dawnych elewacji zostanie odrestaurowana i wkomponowana w fasadę Galerii Kazimierz. Zabytkowe domy wraz z terenem od strony ulicy Podgórskiej stworzą Plac Historyczny. Stanie się on przede wszystkim miejscem rozrywki i odpoczynku, gdzie w przyszłości organizowane będą koncerty i wystawy. Powierzchnia Galerii wraz z parkingami wyniesie łącznie ok. 112.000 m2, z czego powierzchnia  handlowa i rozrywkowa stanowić będzie ponad 36.000 m2 położonych na dwóch poziomach i połączonych ruchomymi schodami oraz windami. Obiekt będzie przystępny dla osób niepełnosprawnych. W strefie wejściowej nie będą występować żadne bariery architektoniczne utrudniające dostęp niepełnosprawnym. Zniwelowane zostaną różnice poziomów, a drzwi wejściowe będą wyposażone w urządzenia do samoczynnego otwierania. Przewidując wzmożony ruch pojazdów, inwestor zaplanował przebudowę układu komunikacyjnego wokół centrum. Podpisano już porozumienie z miastem. Ulica Podgórska zostanie połączona z Trasą Centralną. Komfortowe warunki dojazdu do Galerii Kazimierz będą możliwe również dzięki nowoczesnemu mostowi Kotlarskiemu i rozbudowanym zjazdom z tego mostu oraz planowanemu w przyszłości tramwajowi szybkiego ruchu, którego jeden z przystanków znajdzie się w sąsiedztwie Galerii Kazimierz.

Dane dodatkowe:
Inwestor - GTC Galeria Kazimierz sp. z o.o, spółka w 100% zależna od Globe Trade Centre SA,
Projekt - Krakowskie biuro architektoniczne ASYMETRIA oraz międzynarodowa firma HOK,
Generalny wykonawca - Warbud SA,
Firma inżynieryjna -  Niras,
Zarządzanie i konsulting przedsięwzięć budowlanych - SAP Projekt. 

 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej