Galeria Gniezno ponownie otwarta

2012-08-20 11:52
Galeria Gniezno ponownie otwarta
Autor: Apsys Polska Sp. z o.o. Galeria Gniezno została ponownie otwarta 11 sierpnia

Galeria Gniezno została ponownie otwarta po tym, jak nawałnica uszkodziła dach budynku. Wielkopolski Nadzór Budowlany potwierdził, że centrum handlowe może być bezpiecznie użytkowane.

Galeria Gniezno została udostępniona klientom 11 sierpnia, decyzją Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (PINB). Przypomnijmy, że zarządzająca obiektem firma Apsys tymczasowo zamknęła centrum handlowe 5 sierpnia, po tym, jak nad Wielkopolską przeszły gwałtowne burze i uszkodziły dach galerii.

Przeczytaj również: Runął dach galerii Gniezno

Galeria Gniezno znowu otwarta

Do dyspozycji klientów oddano prawie wszystkie lokale handlowo-usługowe z wyłączeniem trzech, najbardziej poszkodowanych na skutek nawałnicy. Obecnie w tych lokalach trwają prace remontowe i ich otwarcie odbędzie się w późniejszym terminie.

Wielkopolski Nadzór Budowlany o zdarzeniu

Nadzór budowlany wydał zgodę na podstawie ekspertyz uprawnionych rzeczoznawców, którzy od 6 sierpnia prowadzili w galerii Gniezno badania stanu technicznego konstrukcji budynku. W ramach działań zostały sprawdzone instalacje elektryczne i sanitarne. Wszystko po to, by ustalnić zakres szkód i ich wpływ na bezpieczeństwo użytkowania centrum handlowego. W tym czasie w galerii wykonano prace naprawcze, które były niezbędne do prawidłowego funkcjonowania obiektu). Do pełnej sprawności przywrócono instalację tryskaczową, zapewniono sprawność dźwiękowego systemu ostrzegawczego  (poprzez bypass omijający uszkodzone elementy), a także sprawność systemu oddymiania (z wyłączeniem jednej klapy dymowej znajdującej się w części wyłączonej z użytkowania).

- Opracowane ekspertyzy i opinie techniczne potwierdziły, że w wyniku nawałnicy uszkodzona została część dachu w jednym ze sklepów obuwniczych.Nie stwierdzono żadnych innych szkód w sąsiednich elementach konstrukcyjnych dachu. – mówi Piotr Karbowy, dyrektor techniczny w Apsys Polska – zarządcy Galerii Gniezno.

Galeria Gniezno a uszkodzony dach

Rzeczoznawcy potwierdzili również, że instalacja odprowadzenia wód deszczowych budynku galerii Gniezno została zaprojektowana prawidłowo. Stan techniczny centrum handlowego sprawdzany jest dwa razy w roku w ramach Okresowej Rocznej Kontroli Stanu Technicznego. Kontrola obejmuje m.in. przegląd całego dachu.

Rzeczoznawcy uznali, że uszkodzenie dachu nastąpiło na skutek silnego deszczu. W opinii Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, dnia 5 sierpnia, galeria Gniezno znalazła się w centrum zwiększonego natężenia opadów deszczu, które sięgało do 102mm/h. Według skali Chomicza opad uznano za deszcz nawalny VI stopnia. Opadom towarzyszyła burza, w czasie której kierunek wiatru zmieniał się a maksymalna szybkość wiatru sięgała około 30 m/s (108 km/h). Gwałtowność zjawiska była przyczyną lokalnego przekroczenia granicznego stanu blachy trapezowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej